ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ «ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ» - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ЕКОНОМІЧНОЇ КАТЕГОРІЇ «ОБОРОТНИЙ КАПІТАЛ»

15.03.2017 22:54

[Секция 4. Бухгалтерский учет, анализ и аудит]

Автор: Касапова Інна Сергіївна, аспірант кафедри економічного аналізу Одеського національного економічного університету


Постановка проблеми. У сучасних умовах для багатьох вітчизняних підприємств можна відзначити хронічну нестачу оборотного капіталу, яка супроводжується низьким рівнем його використання. Саме тому є актуальним дослідження системи управління оборотним капіталом, як важливого чинника підвищення ефективності функціонування підприємств.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Значний внесок у дослідження проблеми управління оборотним капіталом зробили такі зарубіжні та вітчизняні вчені: Е.Р. Брікхейм, Дж. Ван Хорн, І.О. Бланк, Ю.А. Арутюнов, О.Б. Ватченко, В.В. Ковальов, К.В. Ізмайлова, О.П.Пархоменко, Л.В. Пельтек, Е.С. Стоянова, Р.Н. Холт, Кулаковська Т. А. та ін. 

Виклад основного матеріалу. 

Термін “оборотний капітал” походить від англійського поняття “circulating capital” і з’явився в словниковому обігу в зв’язку з активним використанням англомовних джерел економічної літератури. В україномовних джерелах з економічної теорії його синонімами є “оборотні засоби”, “оборотні кошти”, “оборотні активи”, “поточні активи”. Проте, незважаючи на неоднорідність термінів, економічна сутність поняття, що ними визначається, трактується у вітчизняній та зарубіжній літературі досить однозначно. Це сукупність грошових коштів, авансованих підприємством для формування оборотного виробничого капіталу, які використовуються в межах одного відтворювального циклу або в короткостроковому періоді (до одного року), що забезпечують безперервний процес виробничо-господарської діяльності [2, с.104] та приносять економічну вигоду [1, с.195].

Деякі автори отожнюють оборотний капітал з оборотними коштами. Ми зазначаємо, що оборотний капітал ширше поняття оборотних коштів. Оборотні кошти і оборотний капітал є двома категоріями, які характеризують одні й ті ж об’єкти: грошові кошти, короткострокові фінансові інвестиції, запаси, дебіторську заборгованість.

Але якщо детальніше розглянути склад оборотного капіталу, то окрім виробничих запасів, незавершеного будівництва, витрат майбутніх періодів, можна виділити й категорію «оборотні кошти». 

Склад оборотного капіталу підприємства:

1. Виробничі запаси: сировина та основні матеріали, допоміжні матеріали, покупні напівфабрикати, паливо, тара та пакувальні матеріали, запасні частини для ремонтів, малоцінні та швидкозношувані предмети.

2. Незавершене виробництво.

3. Витрати майбутніх періодів.

4. Оборотні кошти: готова продукція; грошові кошти; дебіторська заборгованість.

Отже, для узагальнення поняття про оборотні кошти підприємства, ми використовуємо термін «оборотний капітал», який більш повно розкриває сутність предметів праці, які безпосередньо приймають участь у господарській діяльності та забезпечують прибуток підприємства.




Література:

1.  Ватченко, О. Б. Управління оборотним капіталом підприємства / О. Б. Ватченко, І. Б. Тахмазова // Економічний простір. – 2011. – № 50. – С. 193–200.

2. Кустріч, Л.О. Підвищення рівня управління оборотним капіталом / Л.О. Кустріч // Вісник Хмельницького національного університету. – 2010. – № 3. –С.103–106.

3. Кулаковська Т. А. Економіка підприємства (практикум) : навч. посіб. [для студ. вищих навч. закладів] / Т. А. Кулаковська. – Одеса: Астропринт, 2014. – 364 с. ISBN 978-966-190-948-8.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота