ОБМЕЖЕННЯ НА ВИКОРИСТАННЯ ПРОГРАМИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ «1С» В УКРАЇНІ ТА ПОШУК АЛЬТЕРНАТИВИ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ОБМЕЖЕННЯ НА ВИКОРИСТАННЯ ПРОГРАМИ ДЛЯ БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ «1С» В УКРАЇНІ ТА ПОШУК АЛЬТЕРНАТИВИ

31.05.2017 15:09

[Секция 4. Бухгалтерский учет, анализ и аудит]

Автор: Петров Данііл Олександрович, студент ФММ, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ; Лободзинська Тетяна Петрівна, кандидат економічних наук, доцент, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського», м. Київ, Україна


15 травня 2017 року Президентом України П. Порошенком підписаний указ № 133/2017  Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 28 квітня 2017 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)». [1]

Російський розробник програми «1С» потрапив до списку санкцій. Це спровокувало хвилю обговорень про те, чим же тепер будуть користуватися українські бухгалтери. Рішення «1С» було монополістом на ринку систем бухобліку з часткою близько 80%. Тому доступну і локалізовану альтернативу, можливо, буде непросто знайти. [2]

В санкційних списках опинилися компанія «Skyline Software», що займається координацією роботи мережі компаній, які поширюють «1С» в Україні за франшизою, і «Єврософтпром» – власник авторських прав на програму «1С: Підприємство».

Для них передбачено блокування активів і тимчасове обмеження права користування і розпорядження майном, обмеження торгових операцій, запобігання виведення капіталів за межі України, тимчасове зупинення виконання економічних і фінансових зобов'язань.

При цьому, жодна компанія, яка фактично обслуговує продукт, не потрапила до списку санкцій. А всього таких в Україні близько 500, і працюють там понад 11 тисяч працівників, а ще близько 200 тисяч - обслуговують програму, - за інформацією директора ТОВ «Skyline Software» Вадима Мазура.

Системою «1С» в Україні користуються 350 тисяч компаній на умовах ліцензії. Ще близько 150 тисяч використовують «1С» неліцензійні. [3]

Як повідомляє «Єврософтпром», Програма «1С: Підприємство» в Україні як і раніше повністю працездатна, технічна підтримка працює в штатному режимі. Тобто, компанії, які вже придбали рішення, мають право продовжувати користуватися ним, але нові без укладання нових угод.[4]

Заступник начальника департаменту інформаційної безпеки СБУ Юлія Лапутіна заявляє, що заборона на використання «1С» не стосується приватного сектора. «Ми не можемо впливати на приватний сектор і щось нав'язувати. Ми можемо тільки рекомендувати звернути увагу на те, що дані, які виходять від ваших, скажімо, бізнес-структур, підприємств обробляються в Російській Федерації. В умовах війни це ненормально. Але це ваше право, користуватися чи ні». Зовсім інша ситуація з державними органами – вони обов'язково повинні перейти на інші програмні рішення до кінця року. [5]

Три перші програми, про які згадують підприємці, кажучи про альтернативи «1С», – це німецька SAP, а також американські Oracle і Microsoft Dynamics.

Ці системи належать до систем класу ERP (Enterprise Resource Planning System – система планування ресурсів підприємства), які призначені для автоматизованого планування ресурсами компанії. Такі програми дозволяють не тільки вести бухгалтерський облік, але планувати закупівлі, виробництво і завантаження потужностей, ремонт, продаж, управляти документообігом і персоналом.

Деякі українські підприємці працюють з такими ERP-системами як шведська IFS, британська Epicor і американська Infor. Що стосується російського ПЗ, воно представлено в основному рішеннями «1С», «Парус» та «Галактика».

Існують і вітчизняні ERP-розробки. Зокрема, програмне забезпечення IT-Enterprise, «Універсал», BSI, ІС-ПРО і Megapolis. Перша є найпопулярнішою, з нею працюють такі компанії, як харківський машинобудівний завод «ФЕД», металургійні компанії «Інтерпайп» і Ferrexpo, будівельники «Київміськбуд» і «Ковальська», а також аграрний «Миронівський хлібопродукт».

Вартість ERP-систем є достатньо високою, адже проекти за їх впровадженням передбачають перегляд бізнес-процесів компанії, розробку нової моделі, настройку базової версії системи під конкретне підприємство, навчання співробітників. Термін впровадження відбувається протягом 1-2 місяців.

Ціна і необхідний час, власне, залежать від функцій, які потрібні компанії-користувачеві. Тобто, потрібен тільки модуль бухгалтерського обліку або ж компанії необхідно також, наприклад, рішення для планування закупівель, електронного документообігу та управління персоналом. Вартість рішення також буде залежати від кількості ліцензій, які потрібні підприємству.[4]

Згідно з інформацією в ProZorro, одна з українських компаній готова була розробити для Міністерства екології ІТ-рішення для електронного документообігу, управління персоналом, закупівлями, бухгалтерського і податкового, а також контрактно-договірного обліку трохи менше ніж за 1 млн. грн.[6]

Розробники стверджують, що такі системи є цілком підйомними для українського великого і середнього бізнесу. Та й витрати на їх впровадження відбиваються, коли компанія, наприклад, скорочує ресурси і гроші на документообіг, ведення обліку, починає використовувати залишки товарів на складі або повністю завантажувати своє обладнання для виробництва. [4]

Отже, незважаючі на існуючі альтернативи, програмний продукт 1С Бухгалтерія наразі залишається монополістом на ринку України і СНГ. Рішення є майже незамінним на ринку. У першу чергу, український уряд повинен подбати про  розробку українського аналогу 1С, який би зміг задовольнити усі вимоги національних підприємців і дозволити їм з легкістю перейти на нього.

Використані джерела:

1. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2017 [Електронний ресурс] // Офіційне інтернет-представництво Президента України. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://www.president.gov.ua/documents/1332017-21850.

2. Юрасов С. 1С под санкциями: Что будет с украинским бухучетом [Електронний ресурс] / Стас Юрасов // ЛІГАБізнесІнформ. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://biz.liga.net/all/it/stati/3668758-1s-pod-sanktsiyam-chto-budet-s-ukrainskim-bukhuchetom.htm.

3. Ткачук Я. Блокировка 1С и чем ее заменить: страсти вокруг запрета программы [Електронний ресурс] / Янина Ткачук // Телеканал новостей «24». – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://24tv.ua/ru/zapret_1s_v_ukraine_chem_zamenit_programmu_n818691.

4. Гудзь И. Альтернатива 1С: Чем украинский бизнес может заменить российскую систему бухучета Источник: https://delo.ua/ukraine/alternativa-1s-chem-ukrainskij-biznes-mozhet-zamenit-rossijskuju-331006/?supdated_new=1495409779 © delo.ua [Електронний ресурс] / Ирина Гудзь // Деловой информационно-новостной сайт Дело. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: https://delo.ua/ukraine/alternativa-1s-chem-ukrainskij-biznes-mozhet-zamenit-rossijskuju-331006/?supdated_new=1495409779.

5. Круглый стол от «ЛІГА:ЗАКОН»: СБУ будет контролировать использование «1С» в госучреждениях [Електронний ресурс] // ЮРЛИГА. – 2017. – Режим доступу до ресурсу: http://jurliga.ligazakon.ua/news/2017/5/17/159864.htm.

6. Міщенко Р. Послуги постачання та налагодження програмного забезпечення Єдиної системи управління Міністерства екології та природних ресурсів України [Електронний ресурс] / Роман Міщенко // ProZorro. – 2016. – Режим доступу до ресурсу: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2016-10-10-001279-b.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота