ТУРИСТИЧНІ КЛАСТЕРИ ЯК НАПРЯМ РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНОГО РОЗВИТКУ ПОДІЛЬСЬКОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ТУРИСТИЧНІ КЛАСТЕРИ ЯК НАПРЯМ РЕКРЕАЦІЙНО-ТУРИСТИЧНОГО РОЗВИТКУ ПОДІЛЬСЬКОГО РЕГІОНУ УКРАЇНИ

31.05.2018 19:55

[Секция 1. Экономика, организация и управление предприятиями, отраслями, комплексами]

Автор: Осаволюк Інна Василівна, студентка, Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ; Мазуркевич Ірина Олександрівна, кандидат економічних наук, доцент, Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ


У сучасній світовій економіці, соціальних структурах та культурі туризм відіграє все більш значну роль. Він сприяє демократизації суспільства, підвищенню культурного рівня людей, поліпшенню здоров’я населення, вносить свій внесок у соціально-економічний розвиток регіонів і країни в цілому. 

Нові тенденції в соціальній політиці і умови економічного господарювання вимагають формування ефективного механізму регіонального розвитку сфери туризму. На сьогоднішній день туризм в регіонах розвивається нерівномірно, і це залежить не тільки від недостатньої кількості туристичних ресурсів, але й від організації туристичної діяльності. Охарактеризуємо Подільський туристичний макрорегіон, який має не тільки великий туристичний потенціал, але й намагається максимально впроваджувати в свою діяльність інструменти розвитку туризму [1].

Кластеризація туристичної галузі – один з новітніх способів розвитку рекреаційно-туристичної діяльності, що дозволяє об’єднати та структурувати різні сфери діяльності в єдину для отримання максимального ефекту. 

Теоретичною та методологічною основою для дослідження в області туристичної кластеризації слугують концептуальні ідеї вітчизняних та зарубіжних науковців. Серед них варто виокремити праці відомих українських вчених, таких як: Д. І. Басюк, М. П. Мальська, А. Ю. Парфіненко, В. І. Сідоров, Д. М. Стеченко, та напрацювання зарубіжних науковців, а саме В. А. Квартальнова, М. Портера, М. Л. Сомко. 

Туристичний кластер – це система інтенсивної виробничо-технологічної та інформаційної взаємодії туристичних підприємств, постачальників базових та додаткових послуг, спрямованих на створення спільного туристичного продукту [3]. 

Слід підкреслити, що сукупність компонентів природних комплексів і об'єктів історико-культурної спадщини, їх унікальність, історична або художня цінність, оригінальність, естетична привабливість і цілюще-оздоровча значимість, формують у туристів гармонію цілісності пізнання місць відпочинку і лікування чудових географічних куточків нашої і інших країн, що робить досить сприятливий вплив на ефективність підтримки і відновлення фізичного та духовного здоров'я людини, усвідомлення своєї приналежності до того чи іншого соціуму [3].

Туристична кластеризація досить нове явище на туристичному ринку Подільського регіону, адже створення туристичних кластерів регіону починається лише з 2000-х років. Серед туристичних кластерів виділяють 4 кластери в Хмельницькій області: кластер «Кам’янець» (осередок – м. Кам’янець- Подільський), «Подільська гільдія ремісників» (м. Кам’янець-Подільський), «Кам’янецький дивокрай» (с. Колибаївка, Кам’янець-Подільський район), «Оберіг» (селище Гриців, Шепетівський район); та 1 кластер в Тернопільській області «Мальовнича Бережанщина» (Бережанський район) [2].

Утворення туристичних кластерів на сьогоднішній день оцінюється стратегічно перспективним явищем, але наявні організації є недостатньо розвиненою системою. 

Саме тому необхідно розробити концепцію створення нових туристичних кластерів для досягнення максимальної ефективності в розвитку Подільського регіону. Унікальність Подільського регіону в тому, що він поєднує різні види рекреаційно-туристичних ресурсів та має потенціал для розвитку кластерів різного спрямування. З економічної точки зору досить важливим є створення кластеру, що зміг би об’єднати території всіх областей регіону. Такий міжобласний кластер дасть поштовх для налагодження співробітництва між областями, покращення логістики та туристичної інфраструктури, а також створить умови конкурентної боротьби між областями. Тому створення міжобласного туристичного кластеру є перспективним напрямом діяльності розвитку туризму в регіонах.

Спираючись на вищевикладене, можна стверджувати, що перспективним напрямом розвитку туризму є його кластеризація. Кластерна модель організації розвитку туристичної галузі, що базується на рекреаційно-туристичних ресурсах, зумовлює ріст економіки регіону через створення нових робочих міст, розвиток інфраструктури та співпрацю підприємств з місцевими органами влади. В Подільському макрорегіоні на сьогоднішній день діють 5 туристичних кластерів, але їх діяльність є не досить збалансованою та ефективною. Розроблена концепція дозволить покращити соціально-економічне становище населення регіону, повноцінно відкрити рекреаційно-туристичний потенціал регіону та створити нову туристичну дестинацію з наданням якісних послуг.

Література:

1. Крайнік О. Кластери як інструмент економічного розвитку регіону/ О.Крайнік.–Режим доступу: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/DeVr/2010_5/

2. Соколенко С. І. Інноваційні кластери – механізм підвищення конкуренто- спроможності регіону / С. І. Соколенко. – Режим доступу: http://ucluster.org.com.ua

3. Ульянченко Ю. Інституціональні фактори інноваційного розвитку регіонів на основі кластерного підходу / Ю. Ульянченко. – Режим доступу http://www.nbuv.gov.ua/portal/soc_gum/pubup/2010/2010-2/doc./4/



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота