РЕАБІЛІТАЦІЙНІ ВПРАВИ ПРИ ДИСПЛАЗІЇ КУЛЬШОВИХ СУГЛОБІВ У ДІТЕЙ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

РЕАБІЛІТАЦІЙНІ ВПРАВИ ПРИ ДИСПЛАЗІЇ КУЛЬШОВИХ СУГЛОБІВ У ДІТЕЙ

09.05.2024 14:10

[16. Физическое воспитание и спорт]

Автор: Платова Дар`я Станіславівна, студентка першого курсу Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара; Дідковський Олександр Петрович, старший викладач кафедри фізичної культури та спорту Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара


Під абревіатурою «ДКС» розуміється нестабільність кульшового суглобу, підзвих, (часткове зміщення), звих (повне зміщення) та/або деформована вертлюгова западина. Нестабільність кульшового суглобу – між голівкою стегнової кістки та западиною втрачається повноцінний контакт і голівка може зміщуватись в межах (часткове зміщення) або за (повне зміщення) вертлюгової западини. Повне зміщення – повна втрата контакту стегнової кістки з вертлюговою западиною. Виділяють 2 типи – тератологічний та типовий. Тератологічне повне зміщення – відбувається внутрішньоутробно на ранніх етапах розвитку і часто пов’язане з різноманітними нервово-м’язевими порушеннями, такими як артрогрипоз та мієлодисплазія, різноманітними дисморфічними синдромами.

1. Предзвих стегна – клінічно, сонографічно та рентегнологічно визначається порушення формування кульшового суглобу, але без порушення співвідношення між суглобовими поверхнями. 

2. Підзвих стегна – незначне зміщення голівки стегна внаслідок вальгусної деформації шийки та антеторсії. Голівка не виходить за межу лімбуса. Існує первинний та вторинний підзвих стегна (після вправлення голівки стегна). 

3. Звих стегна – голівка розташована поза западиною. В залежності від напрямку дислокації розрізняють: боковий або передньо-боковий звих, клубовий та ацетабулярний.

Зазвичай при першому огляді новонародженого педіатр проводить наступну пробу (симптом «зісковзування», або «клацання»): витягує разом ніжки дитини, що лежить на спині, згинає їх в колінах, притискає до животика, а потім розводить у сторони. При вивиху стегна чути характерне клацання. Слід пам’ятати, що вираженість симптому «клацання» при вродженому вивиху стегна зменшується вже на 3-7-й день життя, а замість нього руху в суглобі обмежуються.

Дітям рекомендуються вправи: пританцьовування, топання, вставання на ноги, переступання, повзання, діставання іграшок з положення стоячи, вправа для рук з кільцями, присідання, ходьба за каталкою. 

ЛФК для дітей першого року життя проводиться 3— 5 разів на день по 5-10 хв спільно з масажем. Вправи для лікування вивиху стегна у новонароджених перших 6-ти місяців життя. При вродженому вивиху стегна особливо «страждають» м’язи, що оточують тазостегновий суглоб. Для лікування потрібні систематичні вправи на розтягування, масаж і теплові процедури.

Приклади вправ:

Вправа 1 — тракція по поздовжній осі кінцівки. Вихідне положення — лежачи на животі. Однією рукою інструктор (мати) фіксує плечі дитини, інший тягне ногу на себе (може бути клацання). Процедуру повторюють 1 раз в 3-4 дня. 

Вправа 2 — відведення прямих ніг в сторони. Вихідне положення — лежачи на спині. Притримуючи гомілки дитини в нижній третині, розвести прямі ніжки в сторони. Повторити 6-8 разів.

Вправа 3 — опускання прямих ніг в сторони. Вихідне положення — лежачи на спині. Випрямлені зігнути ніжки дитини в тазостегнових суглобах і зробити кілька відведень в сторони.

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

[1] Богдановська Н.В., Маліков М.В. Фізична реабілітація різних нозологічних груп: навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2009. 316 с.

[2] Маліков М.В., Варвінська Н.А., Варвінський В.Б. Посттравматична реабілітація: навчальний посібник для студентів 5-го курсу заочного відділення факультету фізичного виховання, спеціальності «Фізична реабілітація». Запоріжжя: ЗНУ, 2007. 75 с.

[3] Михалюк Є.Л. Основи практичної діяльності у фізичної реабілітації: вибрані лекції: навч.посіб. Запоріжжя: ЗДМУ, 2018

[4] Стасюк О.М. Фізична реабілітація при дефектах постави. Фізична реабілітація при сколіозі. Фізична реабілітація при деформаціях стопи.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота