ФОРМУВАННЯ ДВОСТОРОННІХ ВІДНОСИН УКРАЇНИ І КОЛУМБІЇ: ІСТОРИЧНІ ВИТОКИ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ФОРМУВАННЯ ДВОСТОРОННІХ ВІДНОСИН УКРАЇНИ І КОЛУМБІЇ: ІСТОРИЧНІ ВИТОКИ

28.05.2024 14:36

[5. Исторические науки]

Автор: Кравчук Олена Анатоліївна, кандидат історичних наук, доцент, доцент кафедри міжнародного регіонознавства, Навчально-наукового інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка


На тлі продовження повномасштабної агресії РФ проти нашої держави, українська влада активізує міжнародні зусилля, спрямовані на пошук нових союзників і партнерів. У цьому контексті виділяється взаємодія з країнами Глобального Півдня, адже українська присутність у їх порядку денному, на жаль, залишається незначною. Першочерговим завданням України є залучення цих акторів на свій бік у війні з РФ, їх приєднання до проукраїнських коаліцій та налагодження економічних і соціальних контактів із представниками країн, котрі підтримують нашу державу в її протистоянні з агресором [1].

Як результат, на сучасному етапі розвитку двосторонніх відносин України і Колумбії влада обох держав наголошує на необхідності зближення двох народів, адже їхня взаємна прихильність має певне історичне підґрунтя. Війна за незалежність не тільки стала найвагомішою подією для країн Латинської Америки в ХІХ столітті, адже дозволила їм стати на незалежний шлях політичного та соціально-економічного розвитку, а й отримала широкий резонанс у суспільно-політичних колах усіх держав Європи. Зокрема, звістки про національно-визвольний рух колумбійців неабияк вплинули на небагатого українського поміщика М. Роля-Скибицького, подальша військово-політична діяльність якого мала безпосереднє відношення до здобуття Колумбією незалежності [2, с. 5].

М. Роль-Скибицький народився 1793 року в с. Корчівка Корчівської волості Старокостянтинівського повіту Волинської губернії (нині с. Корчівка Хмельницького району Хмельницької області) [3, с. 166]. Маючи тісні зв’язки з демократичними колами польської інтелігенції й відстоюючи доволі прогресивні погляди, у 1810-х роках М. Роль-Скибицький направив заяву на виїзд за кордон і, отримавши паспорт, перемістився через Швецію до Англії, а звідти – до Південної Америки. Прибувши до Південної Америки, він був зарахований до армії Симона Болівара у званні поручика під іменем Мігель Роль. По завершенню Війни за незалежність, М. Роль-Скибицький служив у генеральному штабі Великої Колумбії і надавав суттєву допомогу в підготовці інженерних військ країни, розробці проєкту міжокеанського каналу, організації топографічних зйомок у басейні р. Оріноко, за що був відмічений багатьма нагородами та військовими званнями [3, с. 166-167].

На жаль, надалі відносини між Україною та Колумбією не стали тіснішими: в радянську добу вони обмежувалися поодинокими економічними кооперативними проєктами й експортно-імпортними операціями. Лише після здобуття Україною незалежності Колумбія почала активно підтримувати міжнародні ініціативи України, котрі можуть засвідчити правосуб’єктність останньої та вирішити історичні проблеми, що залишилися нашій державі в спадок від СРСР. Зокрема, схваливши 10 грудня 2007 року Резолюцію № 079, Палата Представників Конгресу Колумбії засудила Голодомор 1932-1933 років в Україні як акт геноциду українського народу, зазначивши, що він став наслідком політики терору, впровадженої тоталітарною державою з метою знищення народу, й призвів до загибелі близько семи мільйонів дітей, жінок, чоловіків та людей похилого віку [4].

Відтак, взаємна міжнародна підтримка дійсно стала доволі важливою для обох країн. Колумбія та Україна намагаються координувати свої позиції у рамках міжнародних організацій [5], інтенсифікують двосторонні контакти та постійно налагоджують діалог на найвищому рівні. Однак, перешкодою для їх жвавої різноаспектної співпраці все ще залишаються значна географічна віддаленість держав і відсутність спільних кордонів, порівняно нетривала історія співробітництва та нестача відповідної нормативно-правової бази. Як результат, сьогодні вітчизняній владі потрібно виділити низку сфер, співпраця у рамках яких може бути для країн пріоритетною й вигідною, адже впливатиме не тільки на колумбійсько-українські відносини, а й на становлення України й Колумбії в якості вагомих гравців світової арени та союзників у протистоянні демократичних сил авторитарним режимам на зразок РФ.

Література:

1. Шелест Г., Шевченко Н. Практичні шляхи та методи залучення держав «Глобального Півдня» до участі в реалізації української формули миру. УКРАЇНСЬКА ПРИЗМА: Аналітичний портал. URL: https://analytics.intsecurity.org/peace-formula-global-south/ (дата звернення: 20.05.2024).

2. Джерманетто Дж., Кельин Ф. Предисловие // Южная и Караибская Америка (Сборник) / Х. З. Ривера и др. Харьков: «Український робітник», 1934. С. 3-21.

3. Стрелко А. А. О судьбе «волонтера свободы» в Латинской Америке М. Роля-Скибицкого. Новая и новейшая история. 1980. № 3. С. 165-177.

4. Посольство України в Республіці Перу. Політичні відносини між Україною та Колумбією. 25 квітня 2020 р. URL: https://peru.mfa.gov.ua/ukrayina-kolumbiya/politichni-vidnosini-mizh-ukrayinoyu-ta-kolumbiyeyu (дата звернення: 18.05.2024).

5. Під час візиту до Колумбії Перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко провела зустріч із Заступником Міністра закордонних справ Колумбії Патті Лондоньо. Верховна Рада України: Офіційний вебпортал парламенту України. 14 квітня 2018 р. URL: https://www.rada.gov.ua/news/Povidomlennya/157101.html (дата звернення: 20.05.2024).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота