ОГЛЯД СУЧАСНИХ ПІДХОДІВ ДО ПРОГНОЗУВАННЯ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ОГЛЯД СУЧАСНИХ ПІДХОДІВ ДО ПРОГНОЗУВАННЯ ФІНАНСОВОГО СТАНУ ПІДПРИЄМСТВА

29.05.2024 19:37

[1. Экономические науки]

Автор: Шпак Яна Олександрівна, здобувач першого (бакалаврського) рівня вищої освіти факультету податкової справи, обліку та аудиту, Державний податковий університет


Прогнозування фінансового стану має ключове значення, оскільки воно дозволяє аналізувати різноманітні сценарії розвитку, порівнювати їхні очікувані результати та вибирати оптимальний напрямок. Його важливість полягає в здатності:

- виявляти потенційні фінансові проблеми, які можуть виникнути у майбутньому;

- оцінювати фінансову стійкість підприємства під впливом різних чинників;

- ідентифікувати можливі джерела фінансування для майбутньої діяльності, включаючи розширення бізнесу, збереження конкурентоспроможності та уникнення проблем з платоспроможністю;

- визначати найбільш оптимальну структуру капіталу для підприємства.

Прогнозування може бути розглянуте як специфічна форма наукового передбачення, яка включає два основні аспекти: передбачальний, що описує можливі стани або розвиток подій у майбутньому, і передвказівний, який відображає управлінські рішення і стратегії, що базуються на цих передбаченнях. Взагалі, прогнозування є описом можливих або бажаних сценаріїв та розв'язань для майбутніх проблем. Передвказівна частина полягає в конкретному плануванні та управлінських рішеннях, які використовують інформацію про майбутнє для досягнення конкретних цілей [1, с. 102].

Прогнозування можна розглядати як взаємопов'язаний процес з плануванням, але воно має ширший інформаційний характер порівняно з плануванням. Тоді як головна мета планування: полягає у створенні організованої структури для функціонування конкретного явища чи об'єкта, функція прогнозування спрямована на зменшення невизначеності майбутнього. Це означає, що прогнозування можливих меж розвитку подій на основі аналізу певних поведінкових тенденцій в минулому або сьогоденні.

Для успішної фінансово-господарської діяльності підприємства в умовах сучасних ринкових відносин необхідно не лише аналізувати поточний фінансовий стан, але й передбачати його майбутні зміни, враховуючи всі можливі фактори як внутрішнього, так і зовнішнього середовища [2, с. 85].

Прогнозування фінансового стану промислового підприємства є основою для подальшого розвитку та розширення його фінансово-господарської діяльності. Шляхом аналізу прогнозних показників, таких як рентабельність, платоспроможність, ліквідність, раціональне розміщення активів. Також можна визначити можливі напрямки стратегічного розвитку підприємства та внести корективи до короткострокових планів шляхом зміни тактичних завдань та цілей. У нестабільних умовах розвитку економічної системи прогнозування допомагає уникнути збитків та зниження конкурентоспроможності підприємства на ринку.

Можливу майбутню діяльність підприємства можна прогнозувати шляхом розробки прогнозних фінансових документів, таких як проекції майбутніх звітів про фінансові результати, звітів про грошові потоки та бухгалтерського балансу. Прогнозний звіт про фінансові результати та звіт про грошові потоки виступають як оперативні плани для всього підприємства в цілому, тоді як прогнозний бухгалтерський баланс відображає загальний вплив передбачуваних управлінських рішень на фінансовий стан підприємства [3, с. 207].

Проте в економічних умовах України існує низка факторів, що ускладнюють нормальне застосування прогнозування фінансового стану підприємства. Ці фактори включають:

- нестабільність фіскальної політики держави;

- нестабільність загальноекономічної ситуації в Україні та світі;

- недостатню зрозумілість щодо визначення потреб підприємства у власних та залучених ресурсах;

- неясність щодо стратегічних цілей підприємства;

- низький рівень розвитку інформаційних технологій на підприємствах;

- застарілі методи оперативного планування;

- недостатність досвіду у постановці цілей, плануванні дій та залученні ресурсів у ринкових умовах;

- недоліки існуючої системи управлінського обліку.

Війна призводить до значних змін в економічних умовах, включаючи інфляцію, коливання валютних курсів, зміну вартості сировини та логістичні проблеми. Постійний моніторинг та аналіз цих змін допомагають підприємствам адаптувати свої стратегії до нових умов.

Багато підприємств впроваджують антикризові стратегії, які включають скорочення витрат, оптимізацію виробничих процесів, диверсифікацію продукції та ринків збуту. Це дозволяє зменшити ризики та зберегти фінансову стабільність навіть у важких умовах.

Використання сучасних технологій і цифрових платформ допомагає підприємствам підвищити ефективність управління фінансами, оптимізувати бізнес-процеси та забезпечити кращий контроль над витратами та доходами. Цифровізація також сприяє швидкому адаптуванню до нових умов ринку та взаємодії з клієнтами та постачальниками.

Прогнозування є ключовим елементом управління та однією з основних передумов ефективного планування. Воно визначає його значущість в системі управління підприємством. Перед прийняттям будь-якого рішення слід провести аналіз поточної ситуації та прогнозувати його можливі наслідки.

Однак важливо пам'ятати, що прогнозування не є панацеєю для передбачення всіх подій, що можуть відбутися у майбутньому з абсолютною точністю, і не гарантує відсутності ризику. Тому кожному підприємству важливо мати стратегічні резерви та плани для виходу з кризових ситуацій навіть при сприятливих прогнозах.

Список літератури:

1. Азарова Л. М. Математичні моделі та методи оцінювання фінансового стану підприємства: монографія / Л. М. Азарова, О. В. Рузакова. – Вінниця: ВНТУ, 2014. – 172 с.

2. Білик М. Д. Фінансовий аналіз: навч. посібник / М.  Д. Білик, О. В. Павловська, Н. М. Притуляк, Н. Ю. Невмержицька. – Київ: КНЕУ, 2015. – 592 с.

3. Бойчик І. М. Економіка підприємства: підручник. / І. М.Бойчик. – Київ: Кондор -Видавництво, 2016. – 378 с.

4. Фінансово-економічні наслідки війни URL: https://lb.ua/blog/tetiana_bohdan/550614_finansovoekonomichni_naslidki

.html (дата звернення: 26.05.2024)

____________________

Науковий керівник: Салямон Віталій Петрович, старший викладач кафедри менеджменту, Державний податковий університет



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота