ОСНОВНІ РИСИ ПОЗОВНОЇ ФОРМИ ЗАХИСТУ ПРАВА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ОСНОВНІ РИСИ ПОЗОВНОЇ ФОРМИ ЗАХИСТУ ПРАВА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ

14.11.2024 12:46

[2. Юридические науки]

Автор: Маммадов Анар Ільяз огли, аспірант Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України


Позов визначає основоположні характеристики позовного провадження, якому властиві широке коло процесуальних гарантій забезпечення прав учасників судового процесу. 

Говорячи про основні риси позовної форми захисту права, необхідно зупинитися на участі сторін у судовому процесі. Очевидно, що сторони мають різну матеріально-правову та процесуальну заінтересованість у результаті справи. Проте вони не тільки наділені цивільними процесуальними правами, а й несуть певні процесуальні обов’язки. Це обумовлено необхідністю забезпечити реальну змагальність цивільного судочинства. Змагальність на генетичному рівні притаманна судовому порядку розгляду вирішення правових спорів. Найповніше пізнання цього принципу можливе саме в порядку позовного провадження. Змагання є методом встановлення обставин цивільної справи, виконання цивільних процесуальних обов’язків, формування в суду внутрішнього переконання в правильності правової кваліфікації спірних матеріально-правових відносин тощо. 

При цьому, головна роль у змаганні відводиться сторонам як основним учасникам судового процесу, які мають заінтересованість в отриманні сприятливого для себе судового рішення. Активність сторін у сфері розпорядження правом і доказування – головна характеристика позовного провадження. Для позовної форми захисту права, яка передбачає обов’язки сторін щодо доказування своєї правоти, глибина доказування пов’язана з важливістю створення в суду переконання в достатньому здійсненні однією зі сторін доказової діяльності. Активні повноваження суду – це винятки із загального правила, вони суперечать природі позовної форми захисту права і мають застосовуватися законодавцем виключно для захисту публічного інтересу, наприклад, у непозовних провадженнях. 

Традиційно змагання відбувається під час судового розгляду спірної цивільної справи, що має процесуальну форму судового засідання. Ця форма найбільш пристосована для реалізації тих завдань, зокрема й усного змагання сторін, які стоять перед стадією судового розгляду. Щодо непозовних судових проваджень, то ідеї змагальності реалізовано в них специфічним чином. Не йдеться про метод розгляду і вирішення цивільної справи. Швидше, це необхідний елемент забезпечення правильного і точного застосування норм права.

Досліджуючи основні риси позовної форми захисту права варто звернути увагу на структуру позовного провадження. Позовне провадження є системоутворюючим фактором побудови структури ЦПК України. Предявлення позову, підготовка справи до судового розгляду, судовий розгляд цивільної справи – етапи судової діяльності, необхідні для вирішення спірної (конфліктної) ситуації. Етапи судової діяльності формуються з урахуванням необхідності забезпечення процесуальних гарантій учасникам судового процесу, і передусім, змагального характеру судового процесу.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, ми можемо визначити такі основоположні риси позовної форми захисту права як: активна участь сторін у судовому процесі, яка передбачає виконання обовязку щодо доказування своєї правової позиції; принципи змагальності та рівності процесуальних можливостей покладено в основу процедур розгляду та вирішення цивільної справи; хід розвитку цивільних процесуальних правовідносин визначено спірною природою вимоги, що підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства; підсумки судової діяльності оформляються у вигляді судового рішення як акта правосуддя.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота