ДО ПИТАННЯ ПРО ЦИВІЛЬНУ ПРОЦЕСУАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ДО ПИТАННЯ ПРО ЦИВІЛЬНУ ПРОЦЕСУАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

15.11.2024 21:44

[2. Юридические науки]

Автор: Фесик Марія Олексіївна, аспірант Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України


В українській державі та суспільстві поступово приходить усвідомлення призначення і цінності судової влади та правосуддя, що забезпечує реальний захист прав і свобод суб’єктів правовідносин. У цьому сенсі всі законодавчі реформи мають бути спрямовані на посилення самостійності та незалежності судової системи, оптимізацію судової діяльності, протидії можливим негативним факторам, що можуть впливати та впливають сьогодні на досягнення цілей і завдань цивільного судочинства.

Розширення диспозитивних і змагальних прав сторін, формування загалом ліберальної, по відношенню до учасників правового спору, моделі цивільного правосуддя спричинило появу таких явищ, що безпосередньо пов’язані з використанням процесуальних прав і виконанням процесуальних обов’язків і нерідко всупереч їх правомірним законним цілям. Йдеться про зловживання цивільними процесуальними правами, порушення порядку судового засідання, неналежне виконання цивільних процесуальних обов’язків, інші численні прояви недобросовісної процесуальної поведінки. Безсумнівно, що важливою є адекватна реакція з боку держави на цивільні процесуальні правопорушення, тобто необхідна підготовка, незважаючи навіть на охоронну природу процесуальних правовідносин, системи заходів державного примусу і процесуальної відповідальності за їх вчинення.

З огляду на царину застосування, якою є цивільне судочинство, та особливості сутності можливого додаткового обтяження у вигляді позбавлень усякого роду та інших негативних наслідків для учасників судової справи, вважаємо, що концепція цивільної процесуальної відповідальності потребує свого нового наукового обґрунтування та реалізації. Положення глави ЦПК України в редакції 2017 року щодо заходів процесуального примусу, відображаючи певною мірою і наявні теоретичні напрацювання цієї проблематики, навряд чи можуть бути визнані достатніми чи логічно завершеними. Ці обставини знову актуалізують продовження обговорення дискусійних питань щодо нових видів юридичної відповідальності та самостійності цивільної процесуальної відповідальності, сутності та проявів державного примусу в цивільному судочинстві, підстав та умов його застосування, конкретних заходів, які б забезпечували виконання передбачених законом процесуальних обов’язків та нормальний перебіг провадження у цивільних справах.

Сьогодні варто констатувати очевидний факт – триваючі дискусії про цивільну процесуальну відповідальність поки що не призводять до поліпшення судових правил і процедур. Теорія в цьому плані не встигає за практикою. Вважаємо, що необхідна розробка більшої кількості способів впливу на порушників у сфері цивільного судочинства, які пов’язані із забороною або із вчиненням процесуальних дій відповідно до строго встановленого порядку. Це актуалізує новітні дослідження категорій «державний примус», «цивільне процесуальне правопорушення», «заходи захисту», «заходи відповідальності», «санкція і несприятливі наслідки», механізму реалізації цивільної процесуальної відповідальності, що, зрештою, сприятиме не тільки логічно завершеному правовому регулюванню цивільних процесуальних правовідносин, а й досягненню загалом мети і завдань цивільного судочинства.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота