ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ КРИЗИ ПЕРШОГО РОКУ ПОДРУЖНЬОГО ЖИТТЯ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ПЕРЕБІГУ КРИЗИ ПЕРШОГО РОКУ ПОДРУЖНЬОГО ЖИТТЯ

10.12.2024 21:54

[15. Психологические науки]

Автор: Вербельчук Тетяна Василівна, магістрант спеціальності «Психологія», Поліський національний університет, м. Житомир, Україна


Перші роки подружнього життя – це критичний і багато в чому визначальний період у становленні сім'ї. Саме цей етап дозволяє оцінити потенційну якість шлюбу і прогнозувати його стабільність. Хоча цей період часто супроводжується яскравими емоціями та романтизмом, він також є одним з найскладніших, що підтверджується високою кількістю розлучень на цій стадії.

Першою фазою будь-яких відносин є закоханість, яка завжди супроводжується ідеалізацією партнера і триває недовго. Вона часто приводить до рішення пари жити разом. Важливо зазначити, що тепер чоловік і жінка не зустрічатимуться за бажанням, а будуть постійно разом, що може створити нові виклики. Молоде подружжя може зіткнутися з різними проблемами, такими як різний ритм життя, відмінності в сімейних і господарських традиціях, різний культурний рівень, освіта та погляди на майбутнє. Вони повинні навчитися планувати бюджет, розподіляти обов'язки та організовувати спільне дозвілля [9].

Як свідчить статистика, саме на перший рік спільного життя припадає найбільший відсоток розлучень і найвища народжуваність, яка тягне за собою збільшення числа неповних сімей. Молодята не бажають долати перешкоди власних конфліктів і миритися з недоліками один одного. Причиною цього В. П. Семчук вважає те, що за останнє десятиріччя значно змінилися особистісні характеристики тих, хто вступає в шлюб: соціальний статус, готовність до сімейного життя, рівень відповідальності [2].

На початку кожної фази життя сім'ї може виникати специфічна кризова ситуація, що пов'язана з адаптацією членів сім'ї до нових ролей і завдань, зміною ролей і позицій. Зміни у складі сім'ї за віком та кількістю призводять до переосмислення всіх аспектів її життєдіяльності – економічних, захисних, психологічних, соціалізаційних та інших. Це передбачає перегляд попереднього способу життя сім'ї. Проблеми на цьому етапі можуть включати труднощі з адаптацією сім'ї та складнощі у виконанні нових ролей, які часто виникають внаслідок неясного розмежування між подружніми та батьківськими обов'язками.

А. Варга говорить про те, що початок родинного життя це важкий момент, тому що відразу починається змішання ролей. Якщо подружжя починає жити окремо і це звільняє їх від проживання з батьками, тоді вони мають розраховувати лише на власні сили і погоджувати лише свої очікування. Але, якщо вони щільно включені в батьківські сім'ї, то шлюб здійснюється між двома родинними групами і це, як мінімум, несе в собі змішання ролей. 

Подружній конфлікт у молодій сім’ї, як стверджує Л. М. Омельченко – це явище непросте й неоднозначне: він може стати джерелом самовдосконалення чоловіка та дружини, першопричиною для розвитку сім'ї, проте водночас зумовлює появу почуття незадоволеності, руйнує подружню єдність, породжує зниження здатності родини до протистояння труднощам. Незначний досвід шлюбного життя членів молодої сім'ї не дає їм змоги глибоко проаналізувати причинно-наслідкову природу конфліктної взаємодії [1]. 

Початковий період спільної діяльності шлюбної пари є складним етапом і тому, що він позначається двома кризовими фазами: труднощами психологічної (первинної) адаптації молодого подружжя один до одного та порівняно швидкою в часі (для значної кількості молодих сімей) появою первістка. Народження першої дитини – фактор, який призводить до серйозних змін сім'ї, оскільки подружжю, яке ще не зовсім адаптувалося та пристосувалося до життя сім'ї доводиться змінювати стиль взаємодії, сформовані інтереси та звички, з’являється необхідність оволодіння новими соціальними ролями батька та матері, хоча вони ще не зовсім освоїли ролі чоловіка та дружини. З народженням дитини скорочується час, який партнери приділяють одне одному і своїм розвагам. Крім того, погіршується якість міжособистісного спілкування у сім’ї, адже воно ускладнюється різноманітними обов’язками, які пов’язані з дитиною.

На основі власних досліджень Ю. Є. Альошина робить висновки про те, що, коли в сім'ї з’являється дитина, догляд за нею покладається цілком на матір, тоді як чоловік більш зорієнтований на події, які відбуваються поза сім’єю. Таким чином, після народження дитини відбувається посилена статево-рольова диференціація.

Неоднозначне розуміння ролей в сім'ї, жорсткість або невизначеність рольових очікувань, неузгодженість між очікуваннями та домаганнями щодо ролей у молодого подружжя можуть призводити до незадоволення сімейними рольовими потребами подружжя і, в результаті, до сімейних конфліктів.

Досліджуючи подружні відносини в молодих сім'ях ми виділили невідповідність між реальним та ідеальним уявленням про партнера як одну з основних причин конфліктів у шлюбі. Ідеалізація може необґрунтовано підвищувати очікування від партнера та їх взаємодії, приписуючи йому ідеальні якості, велике кохання та емоційну близькість. Пізнання того, що партнер не відповідає цьому ідеалу, може мати деструктивний вплив і призводити до глибокого незадоволення як партнером, так і самим собою, а також взагалі зі стосунками. 

Отже, в якості причин сімейної кризи часто виступають ціла їх низка, що позначаються на міцності подружніх зв’язків та можуть вести до розірвання стосунків. 

Література:

1. Омельченко Л.М. Подружній конфлікт у молодій сім’ї: Методичний посібник. К.: Науковий світ, 2006. 49 с. 

2. Семчук В.П. Психологічні особливості розвитку та становлення подружніх взаємин у молодій сім'ї. Вісник. Збірник наукових статей Київського міжнародного унів-ту. Серія: Психологічні науки.  Вип. 6.  К.: КиМУ, 2005. С. 133-141. 

____________________________________________________

Науковий керівник: Гречуха Ірина Анатоліївна, доктор філософії (спеціальність «Психологія»), доцент кафедри психології, Поліський національний університет, м. Житомир, Україна 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота