АКРОНІМ ЯК СПОСІБ УТВОРЕННЯ НЕОЛОГІЗМІВ У ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

АКРОНІМ ЯК СПОСІБ УТВОРЕННЯ НЕОЛОГІЗМІВ У ФРАНЦУЗЬКІЙ МОВІ

18.01.2025 15:13

[8. Филологические науки]

Автор: Галян Оксана Віталіївна, кандидат філологічних наук, доцент, Волинський національний університет імені Лесі Українки



Слово акронім уперше використано співробітником лабораторії Белла у США [1, c.157] і має грецьке походження: від «акрос» (крайній, верхній) і «онома» (ім’я). У словнику лінгвістичних термінів вказано, що абревіатуру, утворену з початкових букв елементів вихідного словосполучення, але прочитану не за алфавітними назвами букв, а як звичайне слово, називають акронімом, або звуковою абревіатурою [1, c.157].

Основним «будівельним матеріалом» для акронімів служать ініціальні абревіатури. Обмежуючись фонетичними закономірностями французької мови, далеко не кожне скорочення може стати акронімом [2, c.10]. Наприклад, до розряду акронімів не можуть бути зараховані абревіатури, утворені з двокомпонентних словосполучень, до складу яких входять два прості повнозначні терміни: А.Е. [а-е] → accumulateur électrique ‘електроакумулятор’, A.U. [а-у] → attraction universelle ‘всесвітнє тяжіння’, I.M. [i-em] → induction magnétique, D.F.[de-ef] → distance focale ‘фокусна відстань’, P.S. [ре-es] → polarisation spontanée ‘спонтанна поляризація’. 

Якщо у двокомпонентні словосполучення входять науково-технічні терміни із складною лексико-семантичною структурою, то скорочена форма запису є акронімом: CAD [kad] → convertisseur analogique-digital, СΑN [kan] → convertisseur analogique-numerique ‘аналого-цифровий перетворювач’, D.E.M. [dem] → détection électromagnétique ‘магнітна дефектоскопія, радіолокація’, F.E.M. [fem] → force électromotrice ‘електрорушійна сила’, RUV [ryv] → rayons ultraviolets ‘ультрафіолетові промені’. Також значна кількість акронімів може бути утворена з трикомпонентних термінів-словосполучень, до того ж до абревіаційних символів можуть входити службові частини мови: Raz [raz] → remise à zéro ‘повернення в нульове положення, установка на нуль’, LAR [lar] → ligne à retard ‘лінія затримки’, O.C.E. [o'se] → oscillateur à couplage électronique ‘генератор з електронним зв’язком’ [1, c.158]. Необхідно зазначити, що скорочення з трьох символів від трикомпонентних термінів-словосполучень часто утворюють ініціальні абревіатури: TQC [te-ky-se] → théorie quantique de champ ‘квантова теорія поля’ E. E. S. [e-e-es] → elimination des échos de sol ‘подавлення сигналів, відбитих від землі’, AEE [a-e-e] → Absorption dans l'Etat Excité ‘поглинання в збудженому стані’. 

Отже, існування в абревіатурі трьох і більше символів – це необхідна, але зовсім не достатня умова утворення акроніма. Як бачимо з прикладів, не тільки кількісна, але і «якісна» (фонетична) структура абревіатури визначає, до якого виду належатиме скорочення. 

Акронімія є один із методів утворення неологізмів у французькій мові. При співвіднесенні фонемного складу ініціальної абревіації з фонетичною структурою слів, термін, який виражає одне наукове поняття, стає акронімом.

Література:

1. Галян О. В., Мартинюк О. М. Формування акронімів як спосіб утворення неологізмів у науково-технічних текстах (на матеріалі французької мови). Наукові записки Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. Серія: Філологія (мовознавство), Вінниця: ТОВ «фірма Планер», 2021. Вип.32. С. 154 – 163. 

2. Галян О. В. Формування та функціонування фізичних термінів у французькій мові: автореф. дис. … к-та філол. наук: 10.02.05 «романські мови». Луцьк : Вежа-Друк, 2018. 20 с.






Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота