ПРИВАТНИЙ ІНТЕРЕС ЯК ПРИНЦИП ПРИВАТНОГО ПРАВА - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ПРИВАТНИЙ ІНТЕРЕС ЯК ПРИНЦИП ПРИВАТНОГО ПРАВА

29.01.2025 09:05

[2. Юридические науки]

Автор: Пацурківський Петро Петрович, студент I курсу магістратури Навчально-наукового інституту права Київського національного університету імені Тараса Шевченка



Вступ. Попри те, що наразі найфундаментальнішими викликами України продовжують залишатися необхідність вистояти та перемогти в екзистенційній війні проти російського агресора, системно імплементувати acquis ЄС у законодавство України з метою набуття нашою державою повноправного членства в Європейському Союзі, все актуальніше заявляють про себе потреби майбутнього післявоєнного відновлення і розвитку України. Йдеться про якісну перебудову правової системи України в цілому, особливо про концептуальне оновлення її цивільного права, яке є основою економічної активності соціуму. Усвідомлене розуміння цього наразі демонструють, як переконує аналіз досліджень вчених-цивілістів України останніх років, більшість із них. Цілий ряд їх представників резонно наголошують на необхідності інноваційного переосмислення передусім загальних засад цивільного права – його принципів, системи, категорійно-понятійного апарату [1; 2; 3; 4], а також тенденцій та перспектив розвитку приватного права [5; 6]. 

Ми повністю поділяємо цю їх стурбованість, адже без професійного вирішення цих загальних питань усі суб’єкти приватного права України, починаючи від законодавця та завершуючи фізичними та юридичними особами – учасниками цивільних відносин постійно опинятимуться перед цим викликом для них. Ми також згідні із резюме гуру сучасної української цивілістики Н. С. Кузнєцової, що «українське приватне право має створити надійне підґрунтя для інтеграції Української держави і українського громадянського суспільства в європейський правовий простір» [7, С. 41]. Своє розлоге резюме Н. С .Кузнєцова завершує словами: «Такому цивільному праву має відповідати й сучасна цивілістична доктрина, підвалини якої вже закладені і мають розвиватися…» [7, С. 42].

Метою дослідження є обґрунтування необхідності збагачення сучасної цивілістичної доктрини України положенням про приватний інтерес як принцип приватного права, а також включення цього положення в рекодифікований ЦК України як однієї з його підвалин.

За основу методологічного інструментарію дослідження автору послужили антропосоціокультурний підхід, загальнонаукові принципи історизму та об’єктивності, методи системного і функціонального аналізу.

Виклад основних результатів дослідження. Квінтесенція світоглядних і методологічних начал цивілістичної доктрини України як її розуміли творці Цивільного кодексу України, на нашу думку, знайшла своє найбільш концентроване і повне втілення у його ст. 3 «Загальні засади цивільного законодавства». Мається на увазі викладення у ній основоположних підвалин цивільного законодавства держави у формі його принципів, а по суті принципів приватного права. В порівнянні зі здобутками радянської цивілістики це був справжній парадигмальний прорив у нову якість розуміння природи цивільного (приватного) права. Водночас серед їх переліку принципу приватного інтересу учасників цивільних відносин, як і цілого ряду інших, атрибутивних приватному праву принципів, не було. Одна з визначальних причин цього явища полягала в тому, що на той час ці принципи ще не були належно концептуально осмислені.

За майже чверть століття з тих пір українська цивілістична доктрина набула чимало вагомих інноваційних здобутків. Вони дозволяють і водночас змушують разом з новими історичними викликами приватному праву України суттєво оновити, збагатити і примножити сучасне розуміння її квінтесенції та сенсу приватного права. Активно посприяла цьому і юридична, головно судова, практика.

До прикладу, в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в справі № 601/1396/21 від 14.08.2024 р., провадження № 61-60001св23 було акцентовано увагу на тому, що приватний інтерес є однією з підвалин сучасного приватного права, а тому мета останнього полягає в напрацюванні таких правил, які б максимальною мірою забезпечували «реалізацію приватного інтересу кожної особи, без порушення прав та інтересів інших осіб» [8]. Таку ж правову позицію Верховний Суд захищав і в його рішенні у справі № 201/13593/19 від 27.11. 2024 р., провадження № 61-12093св23 [9], у ряді інших його рішень.

Термін підвалина, згідно Великого тлумачного словника сучасної української мови пояснюється у його переносному (метафоричному) значенні як база, опора, основа, вихідне положення, тобто, як принцип чого-небудь [10, С. 949]. У «Словнику синонімів української мови» синонімом до терміну підвалина визначено терміни основа, фундамент – все той же принцип [11, С. 201]. Отже, Верховний Суд тлумачить приватний інтерес як принцип приватного права. На такий же концептуальний висновок націлює і неупереджений системний аналіз усього пласту приватного права, охопленого ЦК України. Загалом у ньому термін інтерес вжито 120 разів, причому двічі навіть у назві глав ЦК (глави 3 і глави 79). Зокрема, в ч. 2 ст. 15 ЦК, яка відкриває його гл. 3, сформульовано квінтесенцію приватного інтересу як принципу приватного права: «Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства» [12].

ЦК України не надає законодавчого визначення поняття приватного інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Офіційне тлумачення родового поняття інтересу особи, що підлягає правовому захисту, міститься в рішенні КСУ від 01.12.2004 року № 1-10/2004. Його квінтесенція полягає в тому, що це є охоронюваний законом інтерес особи, який слід розуміти як її прагнення до користування певним благом.

Системне осмислення всіх випадків вживання в ЦК України терміну інтерес засвідчує, що у них йдеться: 1) про захист приватного інтересу особи – учасника цивільних відносин, опосередкованого її суб’єктивними правами, або 2) про захист такого ж її інтересу, не опосередкованого ними, який, проте, є значущим для відповідної особи приватного права і відповідає принципу «дозволено все, що не заборонено законом» [13, С. 49]. В цивілістиці цю групу інтересів прийнято називати законними чи охоронюваними законом, а також зазначається, що вони задовольняються в особливому порядку, залежному від характеру та змісту такого інтересу.

Висновки. Аналіз Цивільного кодексу України, відповідної судової практики та вітчизняної цивілістичної доктрини переконує, що категорія приватний інтерес належить до фундаментальних принципів приватного права. Цей принцип пронизує увесь його пласт, виступає його цілю та системоутворюючим началом. Наяву достатні підстави для легітимної фіксації цього принципу як одного із принципів приватного права в рекодифікованому ЦК України. Приватний інтерес як принцип приватного права необхідно включити в Концепцію оновлення Цивільного кодексу України.

Література:

1. Кот О.О. Загальні положення ЦК України: сталі принципи і новітні тенденції. В кн. Рекодифікація цивільного законодавства України: виклики часу: монографія / за заг. ред. Н.С.Кузнєцової. Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2021. С. 66-90

2. Кот О.О. Загальні засади оновленого цивільного законодавства. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024. С.237-257

3. Гриняк А.Б. Оновлення глави 16 Цивільного кодексу України: договори та інші правочини. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024. С. 103-119

4. Стефанчук М.О. Місце «динамічної» правоздатності фізичної особи в сучасній цивілістичній доктрині України. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024. С. 415-449

5. Довгерт А.С. Міжнародний вимір приватного права: погляд у майбутнє. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024. С. 151-175

6. Харитонов Є.О., Харитонова О.І. Цивільне право України – термінологія в очікуванні змін. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024. С. 523-535.

7. Кузнєцова Н.С. Мій шлях до цивільного права. В кн.: Цивільне право України: погляд у майбутнє: збірник наукових праць до 70-річчя з дня народження Наталії Семенівни Кузнєцової / за заг. ред. Р.О.Стефанчука, О.О.Кота. Одеса: Вид. «Юридика», 2024.

8. Постанова КЦС ВС від 14.08.2024 р. у справі № 601/1396/21. URL: https://opendatabot.ua/court/121351895-ec75a29fe3fd5052db092994d9a33404

9. Постанова КАС ВС в справі № 201/13593/19 від 27.11.2024 р. URL: https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/123949162 

10. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. Ред. В.Т.Бусел. Київ, Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005.

11. Словник синонімів української мови. У двох томах. Т. 2. О-Я Київ: Наукова думка, 2001.

12. Цивільний кодекс України. Закон, Кодекс від 16.01.2003 № 435-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text  

13. Пацурківський П.С., Пацурківський Ю.П. Юридична категорія «інтерес» у цивільному праві. Науковий вісник Чернівецького університету. 2003. Вип. 200.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота