ДО ПИТАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРИНЦИПУ ЗМАГАЛЬНОСТІ СТОРІН НА ДОСУДОВОМУ РОЗСЛІДУВАННІ - Научное сообщество

Вас приветствует Интернет конференция!

Приветствуйем на нашем сайте

Рік заснування видання - 2014

ДО ПИТАННЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРИНЦИПУ ЗМАГАЛЬНОСТІ СТОРІН НА ДОСУДОВОМУ РОЗСЛІДУВАННІ

16.02.2025 14:40

[2. Юридические науки]

Автор: Чечет Олександра Валентинівна, студентка першого року навчання магістратури, Київський національний університет імені Тараса Шевченка



Принципи кримінального процесуального права – це основні засади, що характеризуються універсальністю, загальною значущістю, вищою імперативністю та відображають суттєві положення права. Вони закріплені в Конституції України та Кримінальному процесуальному кодексі України (далі – КПК). Однією з основних засад кримінального провадження є принцип змагальності.

Принцип змагальності є основною складовою «справедливого судового розгляду» у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, що також включає споріднені принципи рівності сторін у процесі та ефективної участі. Згідно ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, серед іншого, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Також, згідно статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Стаття 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантує право на справедливий суд. Засада доступу до правосуддя також включає в себе правову допомогу, яка буде застосована після проведення фінансового та субстантивного тестів. Суть полягає в тому, що підозрюваний, обвинувачений має продемонструвати відсутність достатніх коштів для забезпечення собі захисника. Визначення «достатніх коштів» немає. Тягар доведення браку коштів покладається на саму особу. [6]

Згідно з положеннями КПК, кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом [1]. Аналізуючи норму, можна дійти висновку, що принцип змагальності поширюється не лише на судовий розгляд, а й на стадію досудового розслідування. Згідно з дослідженням Стрілецької О.В. та Габреляна А.Ю., змагальність на стадії досудового розслідування включає такі елементи: наявність сторони обвинувачення та сторони захисту, рівність процесуальних прав; розмежування функцій державного обвинувачення, захисту та судового розгляду; об'єктивний, неупереджений суд [2].

Відповідно до чинного КПК, захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого, захист якого він здійснює, крім тих прав, реалізація яких здійснюється безпосередньо підозрюваним чи обвинуваченим і не може бути доручена захиснику. Підозрюваний і обвинувачений, у свою чергу, мають право заявляти клопотання про проведення процесуальних дій, про забезпечення безпеки щодо себе, членів своєї сім’ї, близьких родичів, майна, житла тощо. Отже, захисник може ініціювати проведення слідчих дій.

Розглянемо реалізацію принципу змагальності та можливості захисника щодо ініціювання слідчих дій на прикладі експертизи. Для слідчих та прокурорів експертиза оплачується з державного бюджету. Водночас, згідно із Законом України «Про судову експертизу», проведення судових експертиз, обстежень і досліджень у кримінальному провадженні державними спеціалізованими установами, судово-медичними та судово-психіатричними установами на замовлення підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, виправданого, їхніх захисників, законного представника, потерпілого чи його представника здійснюється за рахунок замовника [3]. У такій ситуації принцип змагальності не може бути реалізований у повному обсязі.

Захисник має альтернативні варіанти дій. Частина 2 статті 242 КПК містить перелік випадків обов’язкового призначення експертизи слідчим або прокурором. Якщо слідчий або прокурор відмовляються призначити експертизу, існує позитивна судова практика, коли адвокати оскаржують їхні незаконні дії та ініціюють експертизу через суд у порядку частини 2 статті 242 КПК, що дозволяє здійснити експертизу безкоштовно для підозрюваного чи обвинуваченого [4; 5].

Ще одним способом ініціювання експертизи є звернення захисника до слідчого судді з відповідним клопотанням. Однак при цьому виникає питання: які саме питання (перелік, побудова) будуть визначені для експерта в ухвалі слідчого судді. Це не завжди відповідає інтересам сторони захисту та може вплинути на результат експертизи.

Таким чином, хоча принцип змагальності є основоположним у кримінальному провадженні, його реалізація на стадії досудового розслідування має низку обмежень, пов’язаних із доступом сторони захисту до процесуальних механізмів, зокрема до експертиз. Це вимагає вдосконалення механізмів забезпечення рівності сторін у кримінальному процесі.

Отже, проведене дослідження показує необхідність доопрацювання механізмів реалізації та забезпечення грунтовних засад кримінального процесу, надання сторонам рівних можливостей для ведення тактики обвинувачення чи захисту. Мають бути враховані фінансові можливості підозрюваних, обвинувачених з метою недопустимості необ’єктивного розгляду справи. Вимоги кримінально-процесуального законодавство мають, з метою забезпечення основоположних таких засад як змагальність, доступ до правосуддя, враховувати фінансовий стан підозрюваної, обвинуваченої особи. Це важливо для уникнення можливих порушень прав під час досудового розслідування, помилок під час судового розгляду та виконання завдань кримінального судочинства, визначених в статті 2 КПК.

Література:

1. Кримінальний процесуальний кодекс України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17#Text

2. Стрілецька О. В., Габрелян А. Ю. Реалізація принципу змагальності в ході проведення досудового розслідування // Серія «Право». Випуск 81: частина 3. DOI: https://doi.org/10.24144/2307-3322.2024.81.3.25

3. Закон України «Про судову експертизу». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4038-12

4. Постанова Кабінету Міністрів України № 804 від 27.07.2011 р. «Деякі питання надання платних послуг науково-дослідними установами судових експертиз Міністерства юстиції». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/804-2011-%D0%BF

5. Хто оплачує експертизу в кримінальному провадженні в Україні? URL: https://zilver.com.ua/uk/hto-oplachuye-ekspertyzu-v-kryminalnomu-provadzheni-v-ukrayini/

6. Координаційний центр з надання правової допомоги. Чи маю я право на безоплатну вторинну правничу допомогу. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://legalaid.gov.ua/kliyentam/chy-mayu-ya-pravo-na-bezoplatnu-vtorynnu-pravovu-dopomogu/ (дата звернення: 15.02.2025).

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференции

Конференции 2025

Конференции 2024

Конференции 2023

Конференции 2022

Конференции 2021

Конференции 2020

Конференции 2019

Конференции 2018

Конференции 2017

Конференции 2016

Конференции 2015

Конференции 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота