БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ: СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ: СУЧАСНИЙ СТАН, ПРОБЛЕМИ ТА НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ

27.05.2017 14:34

[Секція 6. Банківська справа. Гроші, фінанси і кредит]

Автор: Костенко Тетяна Андріївна, студентка, Університет митної справи та фінансів; Танська Вікторія Ігорівна, студентка, Університет митної справи та фінансів


В сучасних умовах розвитку національної економіки, дослідження стану банківської системи України є досить актуальним, це обумовлено теперішніми нелегкими умовами її формування та розвитку. Велика увага приділяється банківській системі, оскільки за допомогою банків здійснюється інвестування в економіку країни фінансових ресурсів. Щоб впевнено почуватися на вітчизняному та світовому ринках і створити ефективну ринкову економіку в Україні необхідна наявність успішно функціонуючого банківського сектору. Забезпечення стабільності банківської системи – це першочергове завдання, яке необхідно вирішити на шляху інтеграції України до європейського економічного простору[1].

Значну увагу питанням стосовно функціонування банківської системи приділяли зарубіжні вчені: Дж. М. Кейнс, А.Пігу, Е. Шоу, П. Роуз, Е. Жуков, В. Колесніков, Л. Красавіна. Також на цю тематику було написано багато праць вітчизняними вченими-економістами. Серед них: О. Барановський, І. Лютий, О. Васюренко, А. Гальчинський, В. Кротюк, В. Лисицький, В. Міщенко та інші. 

Однією із провідних ланок фінансової системи є банківська. При цьому слід зазначити, що активи українських банків за 2016 р. Становлять 1252570 млн грн. Отже, можна стверджувати, що українська фінансова система розвивається за банко орієнтованою моделлю [2].

Перед українською банківською системою постала низка проблем, основними з яких є:

- низький рівень конкурентоспроможності банківського сектору;

- відсутність довгострокових кредитних ресурсів на внутрішньому ринку;

- недостатній рівень капіталізації;

- незалежність Національного банку України.

Однією з головних проблем розвитку банківської системи України є низький рівень її конкурентоспроможності, тобто неможливість вітчизняних банків конкурувати з іноземними. Останнім часом кількість іноземного капіталу у фінансовому секторі щороку збільшується, аналогічна тенденція спостерігається і в банківському секторі. Діяльність банків у конкурентному середовищі підвищить якість надання послуг і витіснить з ринку недобросовісних банкірів. Для підвищення рівня конкурентоспроможності вітчизняних банків необхідно вжити таких заходів: удосконалити законодавчу базу для підвищення прозорості діяльності банків;здійснити нарощування власного капіталу;підвищити якість менеджменту;впроваджувати новітні технологічні розробки;розширити спектр банківських послуг;отримати довіру населення тощо [3].

Також розвиток банківської системи України залежить від рівня капіталізації. Низький - призводить до витіснення національних банків іноземними. Збільшуючи рівень капіталізації, банки підвищують свою конкурентоспроможність як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринку, і забезпечують фінансову стабільність економіки України, тому необхідно використовувати певні варіанти підвищення капіталізації національних банків: створення банківських об’єднань;збільшення капіталу за рахунок прибутку; реорганізація банків; випуск акцій власної емісії.

Невирішеною проблемою залишається низький рівень якості послуг та їх висока вартість. Одним з головних показників, який характеризує ситуацію, що склалася, є базова облікова ставка, яка встановлюється центральним банком країни. Чим вища відсоткова ставка, тим дорожче надаються кредити банкам і, відповідно, підприємствам і населенню[4].

Сучасний стан банківської системи, це в переважній більшості, наслідки негативного впливу як зовнішніх так і внутрішніх факторів. Вони мають як суб’єктивний так і об’єктивний характер. Зменшення впливу окремих факторів не призведе до загального покращення роботи системи. Тому проведення заходів та реформ повинно мати системний характер.

Криза недовіри клієнтів по відношенню до банківських установ грає вирішальну роль в забезпеченні безперебійного функціонування банківської системи. Тому в найближчій перспективі вирішення цієї  задачі є пріоритетним як для керівництва Національного банку України так і для керівництва кожної окремої банківської установи.

За останні три роки банківський сектор зазнав безпрецедентного за масштабами очищення (з січня 2014 р. по 26 лютого 2017 р. з ринку виведено 87 банків), – зауважила у своїй доповіді Валентина Гаркавенко. За три роки вкладникам банків-банкрутів було виплачено 81 млрд грн. Для здійснення виплат ФГВФО змушений здійснювати запозичення в уряду, що впливає на рівень державного боргу. Перспектива повернення коштів, що перебували на рахунках підприємств у банках, практично відсутня, оскільки оціночна вартість активів таких банків у декілька разів менша за їх балансову вартість. У наслідок виведення банків з ринку значні збитки отримали юридичні особи та населення, у результаті чого суттєво погіршився фінансовий стан багатьох підприємств[5].

Література:

1. Гірченко Т. Д., Кузнецова А. Я. Управління конкурентоспроможністю банківської системи України // Вісник Національного банку України – 2009. – №10. – с. 10-15. 

2. Звіти Національного банку України [Електронний ресурс] // Національний банк України. – Режим доступу :www.bank.gov.ua

3. Гриценко Л.Л., Онопрієнко Є.Ю. Банківська система України: сучасний стан і напрямки розвитку//Актуальні проблеми економіки. – 2010. - №10 (112). С. 111-116.

4. Відсоткові ставки провідних центральних банків. – Режим доступу: http://www.forexua.com/ua/analytic/rates/

5. Банківська система України: результати «очищення» та перспективи подальшого розвитку. – Режим доступу:  http://ief.org.ua.

__________________________

Науковий керівник: Табінський Віктор Антонович, доцент кафедри оподаткування і соціального забезпечення, Університет митної справи та фінансів



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота