СИСТЕМА ПРИНЦИПІВ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОБРОЧЕСНОСТІ СУДДІВ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

СИСТЕМА ПРИНЦИПІВ АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОБРОЧЕСНОСТІ СУДДІВ

29.11.2018 15:47

[Секція 5. Адміністративне право. Адміністративне процесуальне право. Митне та податкове право. Муніципальне право]

Автор: Жуков Сергій Вікторович, кандидат юридичних наук, докторант Міжрегіональної Академії управління персоналом


У теорії адміністративного права найбільш розповсюдженим є розподіл принципів на дві групи: загальні та спеціальні. Перша, як правило, ґрунтується на нормах Конституції України і спільних для всіх суб’єктів суспільних відносин концептуальних засад діяльності (наприклад, охоплюваних змістом принципу законності). Друга група принципів враховує те особливе, що притаманно будь-якому виду суспільної активності, і базується на аналізі цієї діяльності, спеціальному законодавстві, яке її регулює. Уявляє інтерес, що запропоновані багатьма вченими загальні принципи різних видів діяльності мають багато спільного. До них, зокрема належать принципи верховенства права, законності, об’єктивності та неупередженості, дотримання прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, незалежності. 

Принцип верховенства права знайшов своє закріплення у ст.8 Конституції України, яка визначає, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну [1]. У наукових джерелах вважається, що еволюція принципу верховенства права достатньо тривала у часі. Зміст цього принципу зазнав змін – від тези вузького доктринального змісту, яка не мала правозастосовчого значення до одного з основоположних принципів двох найбільш поширених у світі правових систем: романо-германської та англо-американської. Україна як представник романо-германської правової системи, не є винятком. В адміністративному судочинстві принцип верховенства права є: а) за закріпленням: одночасно і загальноправовий, і міжгалузевий, і галузевий; б) за поширеністю (застосуванням): одночасно загальноправовий та галузевий (щодо адміністративного судочинства); в) за цільовою спрямованістю: одночасно організаційно-функціональний та функціональний; за способом закріплення: писаний [2, с.294]. 

У даному підході, на нашу думку, викликає інтерес авторський підхід до опису сутності верховенства права. Разом з тим, не зовсім зрозумілою уявляється певна тавтологія, пов’язана з дублюванням ознак поширеності та закріплення вказаного принципу. Однак методологічний підхід, за якого принцип не просто описується, а й виокремлюються певні його ознаки, уявляється нам вельми корисним для розуміння сутності досліджуваних принципів.

Виходячи з цієї ж структурної схеми, принцип законності буде мати певні спільні риси з принципом верховенства права: за закріпленням він також буде виступати одночасно і загальноправовим, і міжгалузевим, і галузевим; так само за поширеністю він буде мати якості і загальноправового, і галузевого, за цільовою спрямованістю, також виступати одночасно організаційно-функціональним та функціональним. За способом закріплення він також буде писаним, з тією лише відмінністю, що він знаходить своє закріплення не у прямій вказівці на його існування та зміст в Конституції України, а в законах України, які регламентують діяльність суддів. 

Принципи об’єктивності та неупередженості є досить близькими за своїм змістом, тому розглянемо їх у сукупності наявних у них ознак. Заслуговує на увагу, що у ч.1 ст.57 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і об’єктивність, і неупередженість є вимогами до здійснення правосуддя, які включені до тексту присяги судді. З огляду на вказане виникає питання: чи є всі вказані в присязі вимоги такими, що складають зміст принципів адміністративно-правового забезпечення доброчесності? Вважаємо, що ні. Деякі з вказаних категорій (наприклад, «кваліфіковано»), на нашу думку, не охоплюються ні змістом поняття «доброчесність», ні предметом адміністративного права (так, ми вважаємо, що для вирішення рівня кваліфікованості судді господарського суду, наприклад, не можна не користуватися предметно-понятійним апаратом господарського судочинства). 

Принцип дотримання прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, як і принципи верховенства права та законності, є за закріпленням одночасно і загальноправовим, і міжгалузевим, і галузевим; за поширеністю він буде мати якості і загальноправового, і галузевого, за цільовою спрямованістю, також виступати одночасно організаційно-функціональним та функціональним, а за способом закріплення він є писаним. 

Отже, принципи адміністративно-правового забезпечення доброчесності суддів слід розуміти як закріплені у Конституції та законах України концептуальні засад визначення їх відповідності етичним стандартам здійснення правосуддя та формування моделі їх бажаної поведінки, яка відповідала б поставленим перед ними завданням. Дослідження вказаних принципів має передбачати їх розмежування за одним чи декількома критеріями, що дозволить повною мірою проаналізувати їх зміст та сприятиме зручності правозастосування. Класичним варіантом такого розподілу виступає поділ принципів на загальні та спеціальні, разом з тим, залежно від поставлених перед дослідником цілей, можуть існувати й інші критерії та підстави. 

Література:

1. Конституція України. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.

2. Рибченко А. О. Принцип верховенства права та специфіка його реалізації у адміністративному судочинстві. Право та управління. 2011. № 2. С. 292–296. URL: http://www.nbuv.gov.ua/e-journals/prtup/2011_2/zmist.html (дата звіернення 16.11.2018 р.).


______________________


Науковий керівник: Подоляка Анатолій Миколайович, доктор юридичних наук, професор, Міжрегіональна Академія управління персоналом





Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота