ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗА ВИМОГАМИ ТЕСТУ ACFT - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ДОСЛІДЖЕННЯ ФІЗИЧНОЇ ПІДГОТОВЛЕНОСТІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ЗА ВИМОГАМИ ТЕСТУ ACFT

20.05.2024 13:13

[16. Фізичне виховання та спорт]

Автор: Герасимов Віталій Євгенович, Національний університет оборони України імені Івана Черняховського


За твердженням дослідників, одним з найбільш важливих елементів військово-професійної готовності військовослужбовців є їх фізична готовність [1]. На думку американських фахівців, це конкретний фізичний стан, що дозволяє військовослужбовцю відповідати вимогам сучасного бою та забезпечувати виконання військово-професійних завдань відповідно до бойового призначення [2, 4]. 

До прийняття на озброєння доктрини «фізичної готовності» оцінювання фізичної підготовленості військовослужбовців армії США здійснювалося за допомогою тесту APFT [1]. Підставою для розробки нового тесту були відгуки командирів підрозділів Сухопутних військ та підрозділів морської піхоти армії США, які брали участь у бойових діях останнього часу та спеціальні дослідження, за результатами яких була відмічена низька кореляція результатів APFT з ефективністю виконання завдань військовослужбовцями у сучасному бою. На початку 2020 року було затверджено Army Combat Fitness Test (ACFT), який за твердженням фахівців оцінює саме фізичну готовність та відповідає сучасним вимогам щодо перевірки її рівня [1].

З метою визначення можливості використання тесту ACFT для визначення рівня фізичної підготовленості військовослужбовців Збройних Сил України було проведено педагогічний експеримент на базі одної з військових частин. Експеримент був спрямований на дослідження оцінки фізичної готовності військовослужбовців за умовами тесту ACFT [3] за методикою pre-test – post-test design. Методика pre-test – post-test design передбачає тестування контрольних вправ до початку експерименту та після його закінчення, експериментальну програму у спеціально створених умовах та порівняння результатів виконання контрольних вправ. У якості спеціально створених умов, експеримент передбачав вивчення нових контрольних вправ ACFT [3], їх опанування військовослужбовцями та тренування у їх виконанні протягом трьох місяців. Тренування фізичних вправ відбувалися в години, передбачені на фізичну підготовку військовослужбовців, загальна кількість годин складала 4 години на тиждень, 2 тренування по 2 години. У експерименті було задіяно 28 військовослужбовців чоловічої статі, середній вік – 32,4 років.

У програму тестування  ACFT входили контрольні вправи для оцінки рівня фізичної готовності військовослужбовців [3]: 

1. 3 Repetition maximum deadlift (три разова максимальна станова тяга);

2. Standing power throw (метання медичного м'яча);

3. Hand release push-up (віджимання з підніманням рук в боки в положенні лежачи на животі);

4. Sprint-drag-carry (човниковий біг з перенесенням вантажу);

5. Leg tuck (підтягування на перекладині із згинанням ніг до торкання колінами ліктьових суглобів);

6. Two-mile running (біг дві милі).

За умовами оцінювання комплексу ACFT всі вправи виконуються протягом одного дня, перерви на відпочинок між вправами не перевищують 5 хвилин, що дозволяє оцінити загальну функціональну готовність військовослужбовця. Оцінювання виконання комплексу ACFT здійснюється за бальною системою відповідно до віку та статі військовослужбовця. Таблиці оцінювання розроблені за 100-бальною системою, максимальна кількість балів за виконання ACFT – 600 балів. Мінімальна кількість балів з однієї вправи – 60 балів.

Складання тесту ACFT перед початком експерименту відбувалося після короткого інструктажу та попереднього випробування техніки виконання контрольних вправ тесту. Результати виконання вправ тесту ACFT військовослужбовцями до початку експерименту та після його закінчення представлено в таблиці 1.

Таблиця 1

Результати виконання вправ тесту ACFT військовослужбовцями (n=28).




На підставі отриманих даних було проведено аналіз динаміки результатів виконання контрольних вправ тесту ACFT в ході експерименту. Результати виконання майже всіх вправ тесту (крім Sprint-Drag-Carry) засвідчили статистично достовірне покращення протягом експерименту:

вправа «3 Repetition maximum deadlift» - покращення на 12,7 %;

вправа «Standing power throw» - покращення на 7,3 %;

вправа «Push-ups» - покращення на 26,4 %;

вправа «Leg tuck» - покращення на 36,6 %;

вправа «2-mile Run» - покращення на 4,5 %.

Результати виконання вправи «Sprint-Drag-Carry» демонструють покращення на 1,6 %, проте різниця не є статистично достовірною.

Таким чином, дослідження засвідчило покращення результатів виконання військовослужбовцями вправ тесту ACFT після його опанування та тримісячного тренування.

Базуючись на результатах проведеного експериментального дослідження можна стверджувати про можливість використання американського тесту ACFT для визначення фізичної готовності військовослужбовців Збройних Сил України, які мають виражений компонент фізичної активності у військово-професійній діяльності. Проте, застосування тесту ACFT для перевірки рівня фізичної підготовленості потребує додаткового часу для опанування вправ, нетипових для пострадянської системи фізичної підготовки (3 Repetition maximum deadlift, Standing power throw та Sprint-Drag-Carry).

Вправи тесту ACFT, за твердженням вітчизняних та іноземних фахівців, відповідають сучасним вимогам щодо перевірки рівня фізичної підготовленості військовослужбовців. Тест ACFT вважається адекватним інструментом щодо оцінки всіх компонентів функціональної готовності військовослужбовців, необхідних для військових операцій на сучасному полі бою.

Література:

1. Одеров А.М., Климович В. Б., Підлетейчук Р.В., Добровольський В. Б., Корчагін М. В. Особливості організації та змістовне навповнення систем фізичної підготовки у Збройних Силах держав-членів НАТО та України. Український журнал медицини, біології та спорту– 2020 – Том 5, № 2 (24). – С.  271-282.

2. Романчук С.В., Одеров А.М., Тичина І.В., Климович В. Б., Гоманюк С.В., Балдецький А. А., Смовж М. А. Принципи фізичної підготовки військовослужбовців сухопутних військ Збройних Сил США за настановою FM-7-22. Український журнал медицини, біології та спорту– 2022 – Том 7, № 1 (35). – С.  324-330.

3. US Army Public Affairs. Army Implements ACFT based on Scores, RAND Study, and Soldier Feedback. US Army Press Release 23 March 2022.

4. McAdam J., McGinnis K., Ory R., Young K., Fruge AD., Roberts M., Selton J. Estimation of energy balance and training volume during Army Initial Entry Training. J Int Soc Sports Nutr. 2018 Now 28; 15(1): 55.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота