ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ІЗ ЗДОБУВАЧАМИ П(ПТ)О В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ ІЗ ЗДОБУВАЧАМИ П(ПТ)О В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

28.05.2024 14:51

[4. Педагогічні науки]

Автор: Чертов Владислав Ігорович, викладач кафедри педагогіки, психології та менеджменту Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «Університет менеджменту освіти» НАПН України, м. Біла Церква


Стабільне функціонування системи професійно-технічної освіти є одним з пріоритетних завдань державних органів та інституцій, що відповідають за освітній напрям. У зв’язку з російським військовим вторгненням та зумовленим ним тривалим воєнним станом, що діє на всій території нашої держави, стале та безперервне функціонування закладів освіти різного типу (у тому числі і закладів професійної та професійно-технічної освіти) опинилось під загрозою. У таких умовах питання ефективної педагогічної роботи із здобувачами професійно-технічної освіти постає у новому світлі. Це пов’язано з тим, що українська держава на теперішній стадії свого розвитку особливо гостро потребує кваліфікованих робітничих кадрів як для вирішення поточних задач, так і для масштабних проєктів у рамках повоєнного відновлення. Такі працівники сфери професійно-технічної освіти як В. Дорохіна, О. Жуков, О. Керносенко, В. Ляшенко зазначають: «Щоб відбудувати Україну, потрібні фахівці, тому наш фронт – підготовка кваліфікованих робітників для відновлення та розвитку нашої держави» [6, с. 19]. Дефіцит робітничих кадрів вже зараз є досить відчутним. Можна прогнозувати, що у зв’язку з кризовими явищами, що значно посилюються військовими подіями, цей дефіцит буде стрімко зростати. Відповідно адміністрація та педагогічний склад закладів професійно-технічної освіти мають робити усе від них залежне, щоб забезпечити безперервну та високоякісну підготовку робітничих кадрів, що потребує висвітлення вузлових моментів вдосконалення організаційно-методичної та педагогічної роботи із здобувачами професійної (професійно-технічної) освіти в умовах воєнного стану.

Від початку широкомасштабного вторгнення і до сьогодні заклади профтехосвіти продовжують освітню діяльність очно, дистанційно, у змішаному форматі в залежності від відстані регіону, в якому знаходиться заклад ПТО, до лінії фронту, що визначає загальну конфігурацію можливості забезпечення безпечного освітнього середовища. У відповідності до цього заклади освіти працюють у різних форматах – очному, дистанційному, змішаному. Наприклад, за даними О. Булашева, який дослідив стан професійно-технічної освіти в Полтавській області з урахуванням воєнних реалій 7 закладів ПТО області надають очні освітні послуги, 26 працюють у змішаній формі. Здобувачі освіти, які перебувають за кордоном, навчаються з використанням дистанційних технологій [1]. Подібну ситуацію можна спостерігати в інших регіонах України, що може певним чином відрізнятися в залежності від безпекової ситуації конкретної області. Принципово інша ситуація на Донеччині. У своїй статті про стан професійної освіти Донецької області в умовах воєнного стану Е. Гончаров повідомляє, що станом на 2022–2023 навчальний рік 25 закладів професійної (професійно-технічної) освіти були переміщені в безпечніші регіони України – освітній процес у них організовано у змішаному та дистанційному форматах. 7 закладам ПТО Маріуполя із зрозумілих причини не вдалося продовжити навчальний процес та належним чином організувати роботу педагогічних колективів. 2 навчальні центри при установах виконання покарань також припинили функціонувати через евакуацію всіх здобувачів професійної освіти до інших установ виконання покарань на території України [3, с. 5].

Станом на теперішній час освітній процес у закладах П (ПТ) О, що функціонують в умовах відкритої збройної агресії, регламентується наказом МОН «Про деякі питання організації роботи закладів фахової передвищої, вищої освіти на час воєнного стану» [5]. Організація стабільного надання якісних педагогічних послуг здобувачам професійно-технічної освіти в умовах воєнного стану потребує всебічного підходу, що охоплює різні аспекти діяльності педагогічних працівників. Мова, зокрема, йде про такі стратегічні напрями роботи із здобувачами П (ПТ) О в умовах воєнного стану:

1. Створення фізично та психологічно безпечного освітнього середовища – педагогічний склад закладів П (ПТ) О має створювати безпечні умови для навчання, облаштовувати укриття та розробляти плани евакуації на випадок надзвичайних ситуацій. Одночасно необхідно організувати психологічну допомогу для здобувачів освіти, проводити консультації та тренінги з управління стресом і наслідками психологічної травматизації, що виступають розповсюдженими психологічними явищами в умовах воєнного стану.

2. Залучення до волонтерської діяльності – важливою особливістю роботи зі здобувачами П (ПТ) О в умовах воєнного часу є їх залучення до волонтерської діяльності. На думку І. Буряк-Габрись добровільна підтримка військових у професійно-технічному закладі освіти стала сферою самореалізації для здобувачів освіти із свідомою патріотичною позицією. Це шлях до самовдосконалення та набуття нових вмінь, знайомств і розширення кола близьких людей та друзів, а також можливість поліпшити професійні навички та плідно провести вільний час, займаючись суспільно корисною діяльністю. Волонтерська діяльність у закладі П (ПТ) О втілюється в різних напрямах та галузях – вибір надзвичайно широкий і залежить від особливостей закладу [2, с. 164]. До волонтерської роботи також можуть залучатися педагоги закладів П (ПТ) О, які слугують прикладом для наслідування здобувачами освіти. Необхідно зауважити, що волонтерська діяльність станом на теперішній час досить широко представлена в закладах П (ПТ) О (навіть в Донецькій та Луганській областях), про що згадується у роботі О. Жукова, О. Керносенко та ін. [6, с. 19].

3. Розробка нових Державних освітніх стандартів та адаптація навчальних програм до умов воєнного стану передбачає коригування програм, зосередження на найважливіших темах та впровадження гнучких графіків занять. Так, наприклад, Е. Гончаров у якості одного з найбільш важливих та активних напрямів роботи профтехосвітян в умовах воєнного стану виділяє розробку проєктів нових Державних освітніх стандартів, що мають враховувати реалії воєнного часу [3].

4. Впровадження гнучких форм навчання, зокрема дистанційного навчання через онлайн-платформи та забезпечення доступу до навчальних матеріалів і електронних ресурсів. Змішане навчання, що комбінує очні та дистанційні форми, дозволяє максимально охопити здобувачів освіти в умовах вираженої нестабільності.

5. Використання інформаційно-комунікаційних технологій, підтримка та розвиток ІТ-інфраструктури в закладі П (ПТ) О. Горбаченко зауважує, що існуючі варіанти застосування інформаційних технологій в навчальному процесі дають змогу встановити стабільні зв’язки всередині групи, цілодобовий доступ до навчальних матеріалів у зручному вигляді та максимальне залучення здобувачів освіти до колективної діяльності [4, с. 110]. Забезпечення доступу до Інтернету, а також організація технічної підтримки для вирішення проблем з обладнанням та програмним забезпеченням. Постійна комунікація зі здобувачами освіти та їхніми батьками, збір зворотного зв’язку і оперативне реагування на проблеми, а також співпраця з місцевими органами влади, міжнародними організаціями та благодійними фондами для отримання необхідних електронних ресурсів. Причому це можна реалізовувати незалежно від форми навчання (очна, дистанційна, змішана). До надважливих інноваційних питань організації роботи закладів професійної освіти в цьому році можна віднести напрям електронного обліку освітнього процесу [3].

Таким чином, суворі реалії воєнного часу кардинально трансформують організацію та перебіг освітнього процесу в закладах професійно-технічної освіти. До сутнісних характеристик професійно-технічної освіти в умовах воєнного стану є зрушення звичного режиму навчання та відпочинку здобувачів освіти, широке використання електронних гаджетів для організації навчання, високе психоемоційне напруження учасників освітнього процесу, необхідність залучення здобувачів освіти до підтримки військовослужбовців заради перемоги у війні. У відповідь на зазначені трансформації було визначено декілька важливих напрямів роботи із здобувачами П (ПТ) О в умовах воєнного часу, що передбачають створення безпечного освітнього середовища, забезпечення контролю за якістю навчальної діяльності здобувачів освіти, їх залучення до волонтерської діяльності, адаптація навчальних програм до умов воєнного стану, впровадження гнучких форм навчання, використання ІКТ, підтримка та розвиток ІТ-інфраструктури в закладах професійно-технічної освіти тощо.

Список літератури:

1. Булашев О. Як працюють заклади професійно-технічної освіти Полтавщини в умовах воєнного стану: про кадри, учнів, укриття. Кременчуцька газета: веб-сайт. URL: https: // kg. ua / news / yak-pracyuyut-zakladi-profesiyno-tehnichnoyi-osviti-poltavshchini-v-umovah-voiennogo-stanu-pro (дата звернення: 23.05.2024).

2. Буряк-Габрись І. Волонтерство здобувачів освіти професійно-технічних навчальних закладів в умовах воєнного стану (з досвіду роботи). Український Педагогічний журнал. 2023. №2. С. 162–169. DOI: https: // doi. org / 10.32405 / 2411–1317–2023–2-162–169 (дата звернення: 23.05.2024).

3. Гончаров Е. Професійна освіта Донеччини в умовах воєнного стану. Професійна освіта. 2022. №4. С. 5–8. URL: https: // lib. iitta. gov. ua / 734223 / 1/PTO_4_2022. pdf (дата звернення: 23.05.2024).

4. Освітній процес в умовах воєнного стану в Україні: матеріали всеукраїнського науково-педагогічного підвищення кваліфікації (3 травня – 13 червня 2022 р.). Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2022. 504 с. URL: https: // dspace. uzhnu. edu. ua / jspui / bitstream / lib / 45275 / 1/Тези% 20Савка% 2C% 20Сливка% 202021. pdf

5. Про деякі питання організації роботи закладів фахової передвищої, вищої освіти на час воєнного стану: Наказ МОН України від 07.03.2022 № 235. URL: https: // zakon. rada. gov. ua / rada / show / v0235729–22#Text (дата звернення: 22.05.2024).

6. Тримаємо фронт професійної освіти / Жуков О., Керносенко О., Дорохіна В., Ляшенко В. Професійна освіта. 2022. №4. С. 17–20. URL: https: // lib. iitta. gov. ua / 734223 / 1/PTO_4_2022. pdf (дата звернення: 23.05.2024).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота