ВПЛИВ ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ПСИХОТЕРАПІЇ НА ПОДОЛАННЯ ТРАВМАТИЧНОГО ДОСВІДУ ЖІНОК В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ВПЛИВ ТІЛЕСНО-ОРІЄНТОВАНОЇ ПСИХОТЕРАПІЇ НА ПОДОЛАННЯ ТРАВМАТИЧНОГО ДОСВІДУ ЖІНОК В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ

23.09.2024 14:26

[15. Психологічні науки]

Автор: Ващенко Ірина Олександрівна, магістрантка 2 курсу Національного авіаційного університету


У сучасному світі військові конфлікти залишають глибокі сліди на психічному здоровʼї людей, особливо серед жінок. Під час війни жінки стикаються не лише з загрозами фізичного характеру, але й із серйозними психічними травмами, такими як втрати близьких, насильство, вимушена міграція та зруйновані життєві плани. Всі ці фактори створюють гостру потребу в ефективних методах психотерапії для допомоги жінкам під час військового часу. 

Травматичний досвід, повʼязаний з війною, може призводити до розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР), депресії, тривожних

станів та інших психологічних проблем. За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя (ВООЗ), поширеність ПТСР серед населення, що перебувало у зонах конфлікту, значно перевищує середні світові показники. 

Важливою психофізичною особливістю ПТСР, що утруднює лікування, а іноді і діагностику, є дисоціація.  Дисоціація — це перша лінія захисту людини у ситуації травми. [1]  Дисоціація має на увазі поділ або розщеплення, і може торкатися: повністю або частково спогадів про подію травми, емоції або емоційне значення цієї події, фізичні відчуття, рухи, м'язову координацію, пов'язану з подією, а в крайніх випадках і частини тіла (конверсійна істерія) або особистості (множина), залученої до події.

Загальновідомий факт, що психічні травми завжди  знаходять своє відображення в тілі, впливаючи на фізичний стан та поведінку людини. 

Одним із основних напрямків сучасної практичної психології є тілесно-орієнтована психотерапія. Цей метод має позитивний вплив при реабілітації психосоматичних хвороб, наслідків психічних травм, посттравматичних стресових розладів, депресивних станів. Робота з тілом створює унікальні аспекти терапевтичного впливу поза свідомістю. Це дозволяє отримати можливість дійти до найглибших рівнів несвідомого, проявленого в тілі, та  знайти справжні джерела найбільш важливих проблем. 

Тілесно-орієнтована терапія  як підхід, що фокусується на звʼязку між

тілом і психікою, має великий потенціал для інтеграції у програми реабілітації та підтримки психічного здоровʼя. Зокрема, у випадках, коли традиційні вербальні методи психотерапії виявляються недостатньо ефективними через глибоку травматизацію або культурні особливості, тілесно-орієнтована терапія може запропонувати альтернативні шляхи для обробки та інтеграції травматичного досвіду

Травма створює особливий патерн м'язового напруження. Кожен патерн індивідуальний, але тілесний психотерапевт, який розуміє анатомію і здатність м'язів до реагування, може розпізнати м'язи, що стали слабкими або перенапруженими. Навчання клієнта тому, як користуватися цими м'язами знову, розслаблюючи перенапружені і тренуючи слабкі, допомагає не тільки покращити здоров'я та тілесну гармонію, але також налагодити зв'язок тіла та розуму для спогаду та асоціювання травми. Повторюючи заблоковані рухи, людина, яка втратилася в травмі, часто може запустити спогади, пов'язані з нею емоції та вивільнити їх. 

Дослідження Лізбет Марчер дають змогу розуміти які саме мʼязи відповідають за певні наші потреби, які задіяні у формуванні наших структур характеру та его-функцій. Це дає можливість, впливаючи на них, використовувати наявні ресурси організму та  вибудовувати нові. [2]

Глибина та стійкість змін в системній тілесно-орієнтованій психотерапії є одними з ключових аспектів, які відрізняють її від короткострокових методів психокорекції. Вони обумовлені рядом факторів, які зводяться до дбайливої, поступової та всебічної роботи з пацієнтом.

Тілесно-орієнтована психотерапія передбачає поступовий і планомірний процес відновлення, що дозволяє зменшити ризик перевантаження клієнта. Оскільки системний підхід має на увазі постійний моніторинг і коригування терапевтичних стратегій в залежності від прогресу та потреб клієнта, це допомагає уникнути непередбачених негативних реакцій, які можуть виникнути при інтенсивному короткостроковому втручанні.

Ключовим компонентом тілесно-орієнтованої психотерапії є фокус на тілесному усвідомленні, що дає можливість клієнтам розпізнавати і вербалізувати емоції, які були раніше відчужені або пригнічені. Це допомагає знизити рівень дисоціації, зміцнити відчуття присутності "тут і зараз" та відновити здатність до саморегуляції.

Таким чином, застосування методів тілесно-орієнтованої психотерапії у корекції травматичного досвіду є цінним підходом, який поєднує психоемоційну та тілесну складові. Він сприяє відновленню тілесної та психологічної інтеграції, полегшує роботу з травмою через тіло, допомагаючи пацієнту не тільки усвідомлювати свій травматичний досвід, але й фізично звільнитися від його впливу.

ЛІТЕРАТУРА:

1. Levine, P. In an Unspoken Voice: How the Body Releases Trauma. North Atlantic Books, Berkeley. - 2010

2. Marcher L. The Bodynamic Character Structure Model // Energy and Charac¬ ter. - 1989. - V. 20, № 1.

_______________________

Науковий керівник: Дудка Тетяна Юріївна, доктор педагогічних наук, професор



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота