ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКИХ І СОЦІАЛЬНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ЗАСОБАМИ ВЕБКВЕСТІВ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКИХ І СОЦІАЛЬНИХ КОМПЕТЕНТНОСТЕЙ ЗАСОБАМИ ВЕБКВЕСТІВ

25.09.2024 23:04

[4. Педагогічні науки]

Автор: Майнаєв Фарідун Якубджонович, кандидат педагогічних наук, докторант кафедри освітології й інноваційної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, м. Харків, Україна; Рибалко Людмила Сергіївна, доктор педагогічних наук, професор, професор кафедри освітології та інноваційної педагогіки, Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди, м. Харків, Україна


ORCID: 0000-0002-5280-177X Майнаєв Ф.Я.

ORCID: 0000-0003-1262-8551 Рибалко Л.С.

Формування громадянських і соціальних компетентностей особистості є одним з найважливіших завдань як для вітчизняної, так і для зарубіжної освіти, що зумовлено низкою факторів, до яких ми відносимо глобалізацію; швидкі зміни з суспільстві, пов’язані зі стрімким розвитком технологій, соціальними перетвореннями й необхідністю вирішення певних соціальних проблем; демократичні цінності. Лише людина з розвиненими громадянськими та соціальними компетентностями здатна конструктивно спілкуватися й ефективно співпрацювати в різних культурних і соціальних середовищах, проявляючи толерантність та повагу до окремих груп й осіб. Саме така особистість здатна швидко пристосовуватися до економічних і соціальних змін, приймаючи обґрунтовані та зважені рішення, брати участь у житті своєї громади та країни, сприяючи вирішенню соціальних проблем, працюючи разом з іншими та будуючи міцні соціальні зв’язки; реалізувати свій особистісний потенціал й досягати життєвого успіху.

Важливість проблеми формування громадянських і соціальних компетентностей підкреслює Закон України «Про освіту» (2017), у якому в статті 12 ці ключові компетентності визначаються як «по’вязані з ідеями демократії, справедливості, рівності, прав людини, добробуту та здорового способу життя, з усвідомленням рівних прав і можливостей» [1]. 

На нашу думку, одним з ефективних методів формування громадянських і соціальних компетентностей є залучення вихованців до участі у квестах. Ми поділяємо думку К. Журби та І. Шкільної, що «квести володіють неабияким творчим потенціалом, їх можуть створювати на основі історичного, героїчного, пригодницького минулого чи футуристичного бачення, на базі комп’ютерної гри, літературного твору, або вони можуть бути класичними, тобто з використанням карт, листів і ключів» [2, с. 44]. В умовах дистанційного навчання (для частини здобувачів загальної середньої освіти), постійної загрози небезпеки з боку рф проведення квестів у звичайному, більш звиклому форматі в українських закладах освіти, на жаль, нерідко є неможливим. Тому доцільною є організація та залучення учнів до участі (як індивідуальної, так і командної) у вебквестах. Переможець визначається за часом проходження вебквесту, а у випадку командної гри – за часом завершення його останнім гравцем.

За приклад може слугувати вебквест, створений на платформі універсальної онлайн-дошки Padlet, «Що ви знаєте про козаків?», який був розроблений для учнів 6-х класів Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 87 Харківської міської ради Харківської області (2022-2023 н. р.). Учасникам вебквесту необхідно виконати певні завдання на кожній із десяти станцій  – «Кулінарній», «Модний стиль», «Героїчній», «Таємничій», «Географічній», «Дослідницькій», «Краєзнавчій», «Літературній», «Конструкторській», «Будівничій». Опишемо зміст окремих із них.

На станції «Будівничій» учням потрібно з олівців або звичайних паличок скласти назву століття, у якому з’явилися перші згадки про козаків, а на станції «Кулінарній» прочитати на записати на онлайн-дошці заховану в ребусі назву козацької страви, приготовленої з густо звареного на воді та заправленого олією житнього борошна (рис. 1).




Рис. 1. Завдання станції «Кулінарна»

(Ребус згенерований на онлайн-платформі http://rebus1.com/)

На станції «Модний стиль» пропонується долучитися до ігрової вправи «Козацька мода в ХIV-XVI ст.», яка розроблена на шаблоні сервісу LearningApps.org (рис. 2), та за умови успішного виконання прочитати прислів’я.




Рис. 2. Ігрова вправа «Козацька мода в ХIV-XVI ст.»

Станція «Героїчна» –  наше сьогодення. «Душу – Богу, життя – Україні, честь – нікому!» – це старе козацьке гасло стало життєвим кредо сучасних воїнів. Учасникам пропонується написати на онлайн-дошці ім’я та прізвище військового, який у вересні 2022 року був одним із командувачів контрнаступом Збройних Сил України на Харківщині. Станція «Конструкторська» навпаки занурює в минуле, нагадуючи про відомих козацьких персоналій. Учнів запрошується до пазлування, суть якого – установити відповідність між зображенням історичної постаті та її характеристикою. Завдання розроблено на сервісі LearningApps.org.

Вебквест «Що ви знаєте про козаків?» передбачає пошук потрібної інформації в інтернеті, що, безперечно, вимагає від учнів критичного оцінювання її достовірності, розрізнення фактів і суджень, обдуманий вибір інформаційних джерел. Оскільки вебквест орієнтований на самостійну роботу його учасників, то це сприяє розвитку у вихованців навичок самоорганізації та вміння самостійно приймати рішення, відчувати відповідальність за результати своєї діяльності. Тому ми переконані, що залучення учнів до участі у вебквестах є ефективним і дієвим способом формування груп громадянської та соціальної компетентностей, які є необхідними для становлення громадянина та адаптації особистості в сучасному мінливому світі.

Література:

1. Про освіту: Закон України про освіту від 05.09.2017 р. № 2145-VIII. Верховна Рада України. URL : https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text (дата звернення : 10.09.2024).

2. Журба К., Шкільна І. Квест як засіб формування національно-культурної ідентичності підлітків. Рідна школа. 2017. № 11-12. С. 44-52.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота