ОСВІТНЄ ВОЛОНТЕРСТВО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (НА ОСНОВІ ДІЯЛЬНОСТІ ОСВІТНЬОГО ВОЛОНТЕРСЬКОГО ПРОЄКТУ «ПАТРІОТИЧНІ Й НЕБАЙДУЖІ», М. ТЕРНОПІЛЬ) - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ОСВІТНЄ ВОЛОНТЕРСТВО В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ (НА ОСНОВІ ДІЯЛЬНОСТІ ОСВІТНЬОГО ВОЛОНТЕРСЬКОГО ПРОЄКТУ «ПАТРІОТИЧНІ Й НЕБАЙДУЖІ», М. ТЕРНОПІЛЬ)

23.10.2024 22:29

[4. Педагогічні науки]

Автор: Сеньовська Надія Леонідівна, кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри педагогіки та менеджменту освіти, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка; Скуратко Тетяна Миколаївна, кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх навчання, Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка








ORCID:0000-0003-2220-1498 Сеньовська Н.Л.

ORCID:0000-0001-7196-987X Скуратко Т.М.

В умовах війни, на нашу думку, пріоритетною діяльністю усіх суспільних ланок тилу є волонтерство. Зауважимо, що волонтерську діяльність описано у наукових розвідках О. Безпалька, Р. Вайноли, І. Буряк-Габрись, Л. Міщик, С. Пальчевського, С. Харенко, Ю. Хорунжого тощо.  У цих працях науковці розглядають волонтерство як ефективну форму роботи з молоддю, обґрунтовують значення волонтерства у діяльності дитячих молодіжних об’єднань. Особливу увагу приділено волонтерству в умовах війни, виділено його види, особливості мотивації  дітей та молоді  до  благодійності,  попередження  волонтерського  вигоряння  та безпеки [1].

Актуальним різновидом волонтерської діяльності в умовах війни є освітнє волонтерство. Вважаємо, що воно сьогодні повинно займати ключову роль в педагогічній галузі і охоплювати усі ланки освіти – від дошкільної до вищої. 

Основою освітнього волонтерства є патріотичне виховання дітей і молоді. Воно передбачає «формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей» [2, с. 102]. Вважаємо, що у цьому контексті можна виокремити дві основні тенденції в освітньому процесі: «потребу чіткіше сфокусуватися на патріотичному вихованні малих та юних українців; необхідність переглянути основні підходи до такої діяльності» [3, с. 471]. Саме таку мету ставить перед собою команда освітнього волонтерського проєкту «Патріотичні й небайдужі» (м. Тернопіль). 

Проєкт було започатковано ще до повномасштабного вторгнення к. п. н., доц. кафедри педагогіки та менеджменту освіти Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Надією Сеньовською (жовтень 2021 року). Після  повномасштабного вторгнення частина команди приєдналася  до лав ЗСУ, тому в оновленому складі – три особи: 1) Надія Сеньовська, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри педагогіки та менеджменту освіти ТНПУ ім. В. Гнатюка, керівниця проєкту; 2) Тетяна Скуратко, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української та зарубіжної літератур і методик їх навчання; 3) Ірина Скасків, менеджер підтримки у Ветеранському просторі «Дім ветерана».

Кадрове забезпечення відповідає цілям проєкту, адже задіяні педагоги (постійно – Надія Сеньовська, й Тетяна Скуратко, епізодично – вчителі  й викладачі закладів освіти, для здобувачів яких і організовувався проєкт); психологи (епізодично – кризові психологи-волонтери); ветерани (постійно – Ірина Скасків, епізодично – військові й ветерани, зацікавлені у співпраці).

За час діяльності освітнього волонтерського проєкту «Патріотичні й небайдужі» було розроблено програму роботи з усіма освітніми ланками – від дошкільних до вищих навчальних закладів. Для ефективної діяльності проведено низку конференцій, панельних дискусій, творчих зустрічей, на яких обговорено проблеми патріотичного виховання дітей та молоді в умовах воєнного стану. Командою освітнього волонтерського проєкту «Патріотичні й небайдужі» було розроблено блок навчально-методичних матеріалів і про низку виховних водяться заходи в усіх ланках освіти м. Тернополя:

1. Для дітей дошкільного віку – заняття з казкотерапії; бесіди патріотичного спрямування; зустрічі з воїнами, ветеранами війни; акції «Малюнок захиснику».

2. Для учнів молодшого шкільного віку – заняття з обговорення сучасної дитячої літератури на воєнну тематику; заняття з казкотерапії; виховні години патріотичного спрямування; квести-вікторини, що є своєрідною діагностикою знань учнів про свою історію, культуру; зустрічі з воїнами, ветеранами війни, волонтерами; ярмарки зі збором коштів на потреби ЗСУ; акції «Малюнок воїну», «Лист-побажання захиснику»; бесіди про те, як себе поводити з потерпілими від воєнних дій, ветеранами російсько-української війни, інвалідами війни, сім’ями, які втратили близьких і рідних.

3. Для школярів середнього шкільного віку – зустрічі-обговорення воєнної літератури (із запрошенням митців, що воюють, або воювали); виховні години патріотичного спрямування; квести-вікторини, що є своєрідною діагностикою знань учнів про свою історію, культуру, літературу рідного краю; зустрічі з воїнами, ветеранами російсько-української війни, волонтерами; ярмарки зі збором коштів на потреби ЗСУ; акції «Лист-побажання захиснику», «Ангели пам’яті»;

4. Для учнів старшого шкільного віку та здобувачів передвищої і вищої освіти  – майстеркласи з виготовлення виробів ручної робити з метою вилучення коштів на потреби військових; мистецькі проєкти зі збором коштів на потреби ЗСУ; зустрічі-обговорення воєнної літератури (із запрошенням митців, що воюють, або воювали); лекції-презентації на актуальні теми (наприклад, «День хлопчиків» чи свято Захисників і Захисниць?», «Три Майдани сучасної України», «Чому ми святкуємо День Гідності та Свободи?», «Шевченко тримає стрій», «10 років війни», «Євромайдан: 8 слів, 8 пісень, море подій», «Міфи, які нас тримають», «Чому ми святкуємо День Гідності та Свободи?», «Митці кевларового ліфона»тощо); лекції-обговорення (наприклад, «Як війна міняє нашу мову», «Чорнобиль їх не навчив», «Поезія, народжена під кулями», «Хто такі кіборги», «2015. Дебальцеве», «На сторожі духу нації»); зустрічі з воїнами, ветеранами російсько-української війни, волонтерами; акції «Лист-побажання захиснику», «Ангели пам’яті»; години-пам’яті загиблим захисникам; години-реквіїїм, приурочені загиблим у російсько-українській війні; перегляд фільмів на воєнну тематику з подальшим обговоренням; відвідування мистецьких виставок у музеях, бібліотеках тощо з подальшим аналізом; майстер класи з медіаграмотності; створення патріотичного континууму в соцмережах; організація креативних мистецьких перфомансів.

Отож, патріотичне виховання є пріоритетним напрямком освітнього волонтерства в умовах воєнного стану, адже формування в дітей та молоді дієвої любові до Батьківщини сьогодні є неймовірно актуальним. Виходячи з досвіду освітнього волонтерського проєкту «Патріотичні й небайдужі», процес поглиблення знань дітей та молоді про нашу багату культурно-історичну спадщину, захисників України, героїв сучасної російсько-української війни, ветеранів, волонтерів (зокрема жителів Тернопільської міської громади) може бути неймовірно цікавим та результативним. 

Література

1. Грищенко Н. І. Волонтерський рух в сучасній Україні як стратегія розвитку молодіжного лідерства. Вісник Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Серія: Політологія. Соціологія. Право, К., 2018. Вип. 2. С. 73–78. https://er.nau.edu.ua/bitstream/NAU/39762/1/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D

0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%

D1%80%D1%83%D1%85.docx

2. Марченко Я. Виховання патріотизму в дітей як актуальна проблема сучасного виховання. Інструментарій виховання в сучасних закладах освіти: реалізація творчих і соціально значущих програм, проєктів : зб. матер. наук.-практ. конф. Київ. 2022. С. 101−106. https://ipv.org.ua/wp-content/uploads/2022/04/Zbirnyk-tez-konf.-28.04.2022.pdf#page=101

3. Senovska N. Nestaiko I. Psychoanalysis and patriotic education in modern Ukrainian pedagogy. Modern approaches to ensuring sustainable development. Edited by Valentyna Smachylo and Oleksandr Nestorenko. The University of Technology in Katowice Press, 2023. С. 469−477. http://www.wydawnictwo.wst.pl/uploads/files/33ba92a74a7c70f8ce3859b114f45150.pdf






Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота