ТОРГОВЕЛЬНІ ВІЙНИ ЯК ІНСТРУМЕНТ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ТОРГОВЕЛЬНІ ВІЙНИ ЯК ІНСТРУМЕНТ МІЖНАРОДНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ПОЛІТИКИ

23.10.2024 22:59

[2. Юридичні науки]

Автор: Бойко Юлія Володимирівна, студентка 2 курсу факультету міжнародної торгівлі та права Державного торговельно-економічного університету, Україна 


В умовах глобалізації значимість міжнародних економічних і торговельних відносин зростає, конкуренція між національними товаровиробниками з різних країн загострюється. В процесі забезпечення і відстоювання національних економічних інтересів, конкурентній боротьбі за вигідніші умови для національних товаровиробників та ін. держави все частіше звертаються до так званих «торговельних війн», що робить цю тему актуальною. Світові торговельні війни нерозривно пов'язані з міжнародною торгівлею, яка є важливою складовою частиною міжнародних економічних відносин. Однак, міжнародна торгівля це не лише обмін результатами товарами та іншими об’єктами, але й інструмент політичного та економічного тиску. Торговельна війна виникає тоді, коли одна держава вважає економічну політику іншої держави несприятливою для своїх інтересів і починає застосовувати відповідні заходи, як правило обмежувальні.

У ХІХ ст. відбувся розквіт двосторонніх торгівельних угод, вінцем яких стало виникнення режиму найбільшого сприяння міждержавним торговим відносинам. Наслідком такого розвитку подій стало зменшення масштабу торгівельних війн. Проте відродження державного протекціонізму у 1920-30-х роках їх відновило. Починаючи з 1960-х років світова торговельна політика стала радше багатосторонньою, ніж двосторонньою. Цілком природно, що двосторонній рівень торгівельних війн доповнився їх багатостороннім аналогом на рівна наддержавних економічних об’єднань або ж цілих регіонів [1, С. 2].

Торгівельна війна — це сукупність економічних, правових, адміністративних та інших дій, спрямованих проти економічної системи іншого суб'єкта виробничо-господарської діяльності. Варіантами прояву економічної (в т.ч. торговельної) війни можуть бути енергетична, митна, валютна, тарифна, податкова та недружні дії [2, С. 4].

Причини торговельних війн:

• Держави можуть запроваджувати високі мита на імпорт, квоти або інші нетарифні бар'єри, щоб підтримати національного виробника. Наприклад, торговельна суперечка призвела до того, що у 2018 році обома країнами було запроваджено серію митних заходів із метою обмеження обсягів взаємної торгівлі, що спричинило суттєве погіршення умов торгівлі між США і Китаєм [3, С. 57].

• Держави можуть вважати, що їхні торговельні партнери порушують правила міжнародної торгівлі, а саме ті, які закріплені у договорах СОТ.

• Держави використовують економічні санкції як засіб тиску на іншу країну для досягнення політичних цілей.

• Великі розбіжності в обсягах експорту та імпорту між країнами можуть призвести до міжнародної напруженості.

Форми торговельних війн:

• митна війна — одна з найпоширеніших форм, яка передбачає, що країна підвищує імпортні мита на товари інших країн;

• квотування — обмеження обсягу імпорту деяких товарів до країни;

• субсидії — надання фінансової підтримки своїм виробникам для зменшення їхніх витрат і підвищення конкурентоспроможності на міжнародному ринку;

• девальвація валюти — країни штучно знижують вартість своєї валюти, щоб здешевити свої товари на світовому ринку;

• економічні блокади — країни повністю припиняють торговельні відносини або блокують важливі економічні шляхи.

Торговельні війни, окрім економічних наслідків, мають політичні та соціальний вплив, Вони часто є інструментом політичного тиску, коли країни використовують економічні санкції та обмеження задля досягнення своїх цілей. Прикладом є російсько-українська торговельна війна (2013–2014 рр.), внаслідок намірів і фактично підписання Україною Угоди про асоціацію з ЄС 2014 р., що проявилося в блокуванні імпорту товарів українського походженнях, як інструменту тиску і примусу до вступу України в митний союз «росії – білорусі - Казахстану» [4].

За історію існування міжнародної торгівлі мала місце велика кількість торговельних суперечок, але це далеко не всі випадки торговельних протистоянь, а лише ті, що проявилися в судових процесах в рамках ОРС СОТ. Лише за період з 1995 р. – по 2019 р. в СОТ було розглянуто 582 суперечки між країнами-членами. Найактивнішим учасником міжнародних торговельних суперечок в рамках СОТ виступають: - США із загальною кількістю у 282 справи (125 раз у якості позивача та 157 – у якості відповідача); - ЄС 183 справи (102 та 81 відповідно); - Китай, який частіше виступає в якості відповідача (54 рази), ніж в якості позивача (32 рази) [5, С. 67]. 

Торговельні війни мають негативні наслідки як для держав, в особі їх національних товаровиробників, так і безпосередньо для товароспоживачів (зокрема, це підвищення цін на імпортовані товари та зниження доступності певних продуктів знижують купівельну спроможність населення). Оскільки сучасні ринки взаємозалежні, зменшення обсягів міжнародної торгівлі призводить і до уповільнення економічного зростання. Однією з головних проблем торговельних війн є їх схильність до ескалації. Такі обмежувальні заходи, як введення мит або квот, часто провокують відповідні дії з боку іншої держави, що призводить до ланцюгової реакції взаємних санкцій та обмежень. У таких умовах країни не можуть ефективно або взагалі вести діалог про співпрацю в будь-якій сфері, в першу чергу в міжнародній економічній , у т.ч. торговельній.

Література:

1. Безрукова Н. В., Василенко М. В. Світові торговельні війни: особливості та наслідки. Ефективна економіка. 2015. № 6. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/efek_2015_6_33 (дата звернення 23.10.2024).

2. Шнипко О. С. Торгівельні війни в умовах глобалізації: значення для України. Інвестиції: практика та досвід. 2011. № 21. С. 4–6. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ipd_2011_21_3 (дата звернення 22.10.2024).

3. Дергачова В. В., Голюк В. Я., Згуровський О. М. Торгівельна війна США і Китаю: причини та наслідки для світової економіки. 2019. С. 54-63. URL: https://chinese-studies.com.ua/en/Archive/2019/1/9 (дата звернення 22.10.2024).

4. Філіпчук І. «Торговельна війна» Росії проти України: удар по власних позиціях. Україна у фокусі. Електрон. вид. 19.08.2013. URL: http://surl.li/vbrqys (дата звернення 23.10.2024).

5. Сливінська Т., Болквадзе Е. Торговельні війни у контексті зовнішньоекономічної політики країн. Інноваційні процеси економічного та соціально-культурного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід: матеріали XIV наук.-практ. конф., молодих учених і студентів. Тернопіль: ЗНУ, 2021. С. 66-68. URL: http://surl.li/iurrwr (дата звернення 23.10.2024).

_____________________________________________

Науковий керівник: Голубєва Вікторія Олегівна, кандидат юридичних наук, професор, професор кафедри міжнародного, цивільного та комерційного права, Державний торговельно-економічний університет, Україна 

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота