БЕРЕЖЛИВЕ ВИРОБНИЦТВО: АНАЛІЗ ПОТОКУ СТВОРЕННЯ ВАРТОСТІ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

БЕРЕЖЛИВЕ ВИРОБНИЦТВО: АНАЛІЗ ПОТОКУ СТВОРЕННЯ ВАРТОСТІ

10.12.2024 22:09

[1. Економічні науки]

Автор: Єсипенко Василь Вікторович, студент ФММ, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", м. Київ, Україна


Якщо компанію цікавить свій продукт або послуга як цінність, треба зробити аналіз потоку з боку споживача, подивитися його очима. Клієнту немає діла до технологій й процесів, які відбуваються на виробництві товару, клієнту байдуже, яким чином з пункту А потрапить товар в пункт В, йому важливо, щоб це було швидко й якісно. Такий погляд на питання як факт слід перенести до системи управління та відносин на підприємстві. Картування потоку формує розуміння вартості (цінності) продукту/послуги, що важливо для відповідності споживчому попиту. Аналіз потоку створення вартості VSM - це перший крок до покращення якості процесів, це відповідь на питання «чому ми так робимо?», а ні твердження - «ми робимо так!». Це означає, що послідовність дій починається з обробки запиту клієнта, а закінчується станом задоволення споживача. 

Якщо розглядати умовне логістичне підприємство, яке має головну  направленість - перевезення зернових та олійних культур, зернотрейдінг, то основними елементами, що впливають на ефективність потоку є:

- Послідовність дій, яка починається з пошуку клієнта, координації процесу обробки замовлення, продовжується плануванням транспортування, збереження, страхуванням вантажів, юридичною підтримкою, й закінчується доставкою до кінцевого споживача.

- Ресурси, до яких відноситься власний парк вантажівок, орендовані складські приміщення, послуги Укрзалізниці, технології відстеження GPS, система попередження втомленості водія (VSW), температурні датчики в вантажівках, люди, які працюють на кожному етапі цього ланцюга.

- Знання процесів включають розуміння вимог клієнтів, швидку обробку запитів, планування оптимальних маршрутів, страхування вантажу, чітке вирішення брокерських питань, постійний зворотній зв’язок й підтримку на кожному кроці.

- Аналіз операцій з оцінкою доцільності витрат часу і ресурсів, виявлення відходів й усунення "вузьких місць" у логістичному ланцюзі.

Ефективність компанії, яка обслуговує як великих аграріїв, так і дрібні фермерські господарства, й охоплює різноманітні потреби клієнтів, залежить від здатності адаптуватися до поточного попиту, змін на ринках, ситуації в країні. 

У 2024 р. ця умовна логістична компанія окрім періодичних проблем на кордонах, зіткнувся з новим викликом - викликом обмеженості ресурсів. Це не тільки через збільшення кількості нових клієнтів, замовлень на перевезення зерна, зростаючого попиту у зернотрейдингу, а й через дефіцит водіїв вантажівок, який обумовлений мобілізаційними діями в Україні. Й ці проблеми змінили час такту - тривалість виконання окремих операцій, особливо пов'язаних із перевезенням й розвантажувальними роботами. Час виконання одного замовлення виріс на 30%. Невідповідність запланованим строкам доставки знизила клієнтську задоволеність й на 15% збільшила додаткові витрати.  Середнє завантаження складів перевищувало 90% й теж мало додаткові витрати, й не тільки на оренду тимчасових приміщень, а й впливало на стан й якість самого зерна.

Мапування потоку створення вартості (Рис. 1) допомогло виявити вузькі місця й зробити ідентифікацію основних відходів (втрат).

1. Очікування. Кадрові питання — проблема з водіями, вантажниками, відсутність реального резерву, час простою при завантаженні/розвантаженні зерна, у найближчому майбутньому — нестача достатньої кількості вантажівок, ризики затримок через дорожні умови - збої в логістичних шляхах через війну, страйки на автокордонах. 

2. Зайві рухи. Переміщення зерна між складами або різними видами транспорту, додаткові тимчасові угоди оренди складів через надлишок товару.

3. Інвентаризація. Зайві витрати на тривале зберігання на складах.

4. Транспорт. Постійна експлуатація наявних вантажівок без перерви зменшує їх ресурс і збільшує потребу в ТО. Зростаючи витрати на паливо.

5. Переробка. Додаткова обробка зерна, його відбракування, повторне сушіння тощо. 

6. Зайві обробки та дефекти. Продукція, яка не відповідає стандартам. Одна з причин — тривале зберігання на складі, очікування своєї доставки споживачу. Об’єм роботи перевантажує персонал, що призводить до помилок.

 

Рисунок 1 - Карта потоку створення вартості Value Stream Mapping 

Чітка деталізація й аналіз по кожному з відходів повинні допомогти компанії прийняти стратегічні рішення й впровадити заходи оптимізації.

ЛІТЕРАТУРА:

1. “Ощадливе виробництво від А до Я: Довідник термінів та інструментів”. В. Малічевський, Є. Годнєв, В. Кащенко, В. Лелека. Видавництво Ранок. 2024. – 368с.

2. Офіційний онлайн-журнал Глобальної мережі ощадливого виробництва https://www.planet-lean.com/tags/lean-logistics

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота