АНАЛІЗ КОРЕНЮ ПРОБЛЕМИ ЗА ДОПОМОГОЮ LEAN-ІНСТРУМЕНТІВ Й ВПЛИВ НА СТРАТЕГІЧНІ РІШЕННЯ КОМПАНІЇ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

АНАЛІЗ КОРЕНЮ ПРОБЛЕМИ ЗА ДОПОМОГОЮ LEAN-ІНСТРУМЕНТІВ Й ВПЛИВ НА СТРАТЕГІЧНІ РІШЕННЯ КОМПАНІЇ

11.12.2024 12:41

[1. Економічні науки]

Автор: Єсипенко Василь Вікторович, студент ФММ, Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", м. Київ, Україна


У житті часто буває так, що одна й та ж сама проблема ніяк не зникає. Й не важливо, життя це особисте чи життя великої компанії. Й які б рухи й дії не робилися, рано чи пізно ця проблема повертається знов, можливо, в іншому її прояві. Повторювані проблеми - є симптомами більш глибинних проблем й швидке на них реагування часто вирішує лише поверхневі питання.

В бережливому виробництві існують деякі нехитрі, але потужні техніки для швидкого аналізу зовнішніх симптомів проблеми, для виявлення її глибинних причини, для того, щоб покінчити з ними раз і назавжди.

Засновник Toyota Industries розробив техніку “5 Why”, “5 Чому” у 1930-х роках, яка й досі використовується для вирішення проблем на всіх підприємства Toyota. Філософія "йди і дивись" означає, що прийняття рішень ґрунтується на глибокому розумінні того, що насправді відбувається в середині, в цеху, а не на тому, що хтось у залі засідань собі навигадував.

Розглянемо проблему - Збільшення часу такту та операційні затримки ТОВ “Балк-Транс” - з позиції “5 чому” (Рис. 1).




З цієї діаграми можна зрозуміти, що корінь проблеми в тому, що підприємство в гонці за клієнтами й розширенням послуг пропустило головне — резерв виконавців цих послуг.  Це не дивно, тому що в мирні часи професія водія була доступною для роботодавців, тому що в компанії була база постійних перевірених співробітників. Але, на сьогодні треба розглядати всі можливі-неможливі варіанти й, можливо, співпраця з навчальними закладами на перспективу зможе допомогти не тільки в питанні з водіями.

Метод “5 Чому” можна використовувати як окремо, так й як частину ще однієї потужної Lean-техніки — “Риб’яча кістка” - для більш детального вивчення першопричини гострої проблеми й планування майбутніх ризиків. 

При пошуку вирішення складних проблем причин може бути кілька. Для вирішення таких завдань використовують мозковий штурм із побудовою деревоподібної структури причинно-наслідкових зв’язків, яку називають “Риб’я кістка” або діаграма Ісікави, яка була запропонована в 1953 р. професором Токійського університету К. Ісікава.

Досліджувана проблема - це "голова риб'ячого скелета". "Хребет" умовно зображується у вигляді прямої горизонтальної стрілки, якій з’єднує з “голову” з “кістками” — причинами виникнення головної досліджуваної проблеми.

Розбір всіх можливих причин доцільно робити по принципу відповідей на питання занесений у Табл. 1:




Всі можливі головні причини розподіляють по категоріям областей пошуку за принципом "5М".

На Рис. 2 зображує приклад використання діаграми Ісікаві для пошуку кореня поточної проблеми ТОВ “Балк-Транс”.




Після мозкового штурму, виявлення можливих причин, сортування за категоріям й виконання діаграми “Риб’яча кістка”, необхідно розставити пріоритети проблем по важливості й спланувати хід майбутніх дій по усуненню найголовніших. Оцінка головних причини за 10-бальною шкалою за критеріями впливу та ймовірності виникнення наведена у Табл. 2. 




Прийняття стратегічного рішення ТОВ “Балк-Транс” — інвестиції у власні залізничні вагони — ґрунтувалося на вирішенні трьох основних проблем з найбільшою пріоритетністю: дефіцит водіїв, обмежені можливості перевезень великих партій зерна, зношеність автопарку.  Й дає компанії нові можливості:

- Зменшити залежність від нестачі водіїв.

- В рази збільшити пропускну здатність й тим самим знизити витрати  й забезпечити перевезення великих партій зерна одночасно.

- Мінімізувати затримки на кордонах завдяки використанню залізничного транспорту.

- Скоротити нагрузку на склади за рахунок завантаження зерна одразу у вагони на території продавця.

- Висока стабільність навіть у пікові зернові періоди.

- В довгострокової перспективі - економія на оренді складів та пальному.

- Підвищення задоволеності клієнтів через точність і швидкість доставки.

Методи, інструменти, концепції ощадливого виробництва надають можливість не лише виявити й усунути зайві рухи, втрати чи відходи, але й поглянути на своє підприємство з іншого боку. Це допомагає приймати більш обґрунтовані рішення, підвищувати прибутковість, покращувати якість продукції чи послуг, оптимізувати роботу всієї системи, створити більш ефективні процеси, які зосереджені на цінності для клієнта, мінімізації втрат і постійному вдосконаленні. 

ЛІТЕРАТУРА:

1. Капінос, Г. і Ларіонова, К. 2022. Теоретико-методичні засади реалізації концепції ощадливого виробництва в практиці діяльності промислових підприємств. (Чер 2022), 173–181. DOI: https://doi.org/10.31891/mdes/2022-4-23.

2. “Ощадливе виробництво від А до Я: “Довідник термінів та інструментів”; В. Малічевський, Є. Годнєв, В. Кащенко, В. Лелека. Видавництво Ранок. 2024. – 368с.

3. Офіційний онлайн-журнал Глобальної мережі ощадливого виробництва https://www.planet-lean.com/tags/lean-logistics.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота