ОРГАНІЗАЦІЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ОРГАНІЗАЦІЯ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

27.01.2025 17:40

[2. Юридичні науки]

Автор: Кутовий Артем Олександрович, студент ІV курсу Таращанського технічного та економіко-правового фахового коледжу


Воєнний стан значно вплинув на всі сфери життя українців, включно з трудовою діяльністю. У зв’язку із збройною агресією Росії, 22.05.2022 р. було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (із наступними змінами та доповненнями). Організація трудових відносин в умовах воєнного стану - це особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану". На цей період вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України. Положенням цього закону значно звужуються права працівників у порівнянні з мирним часом. Відповідно до ст.43 Конституції України держава створює умови для реалізації громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки.  Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан.

Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров'я роботах забороняється.  Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Cтаттею 44 Конституцією України визначено, що порядок здійснення права на страйк встановлюється законом з урахуванням необхідності забезпечення національної безпеки, охорони здоров'я, прав і свобод інших людей. Ніхто не може бути примушений до участі або до неучасті у страйку. Заборона страйку можлива лише на підставі закону.

У період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору. З метою  усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори. 

Крім правовідносин, які регулюються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», до питань, які регулюють трудові відносини в умовах воєнного стану можна віднести:

1. Бронювання працівників під час воєнного стану та мобілізації;

2. Оформлення звільнення працівників через призов по мобілізації;

3. Дії роботодавця в період воєнного стану;

4. Залучення працівників до суспільно корисних робіт або трудової повинності. Водночас трудове законодавство в умовах воєнного стану покликане забезпечити баланс між потребами держави та роботодавців та інтересами працівників.

Література:

1. Конституція України: від 28 червня 1996 р. № 254к/96ВР. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text

2. Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану: Закон України від 15.03.2022 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

3. Трудові відносини в період воєнного стану в Україні – К:  2022- 422 с.

___________________________________

Науковий керівник: Бахмат С.В. 

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота