ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ ТА ОСОБЛИВОСТІ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ КРИМІНАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ ТА ОСОБЛИВОСТІ

27.01.2025 17:45

[2. Юридичні науки]

Автор: Михайленко Богдана Максимівна, студентка ІІІ курсу Таращанського технічного та економіко-правового фахового коледжу


Кримінальна відповідальність має наскрізний характер, «пронизує» майже всі інститути як Загальної, так і Особливої частини Кримінального кодексу України, або тісно пов'язана з ними і тому є універсальною категорією кримінального права. Кримінальна відповідальність - є найсуворішим видом юридичної відповідальності, яка застосовується до осіб, що вчинили суспільно небезпечні правопорушення, передбачені кримінальним законом. Вона реалізується через заходи державного примусу, встановлені Кримінальним кодексом України. Мета – проаналізувати форми та методи реалізації кримінальної відповідальності, її особливості   і виробити обґрунтовані пропозиції з метою її вдосконалення. Об’єктом є суспільні відносини, які охороняються законом про кримінальну відповідальність на які було здійснено протиправне посягання. Предметом дослідження є, власне, кримінальна відповідальність її поняття, особливості, мета та форми реалізації.  Ця тема є предметом досліджень багатьох науковців, зокрема Ю.В. Бауліна, В.М. Бурдіна, В.К. Грищука, О.О. Дудорова, А.П. Козлова, І.В. Красницького, Н.Ф. Кузнєцової, І.І. Митрофанова, Ю.М. Ткачевського та інших.

Чинне кримінальне законодавство визначення категорії «кримінальна відповідальність» не містить. Тому саме наукою кримінального права розроблено чисельну кількість даних понять. На моє бачення, кримінальна відповідальність — це особливий вид юридичної відповідальності, який виникає внаслідок вчинення особою кримінального правопорушення  та полягає у застосуванні до неї заходів державного примусу, передбачених кримінальним законодавством. Проте у наші дні доводиться констатувати, що, малодослідженими лишаються саме форми кримінальної відповідальності. Науковець  І.В. Красницький стверджує, що форми кримінальної відповідальності – це передбачені кримінальним законом можливі варіанти поєднання елементів змісту кримінальної відповідальності. Ю.В. Бауліна, який виділяє  три форми реалізації кримінальної відповідальності: 1) осуд особи, яка вчинила кримінальне правопорушення без призначення їй покарання, 2) засудження особи з призначенням їй покарання і його реальним відбуванням, 3) засудженні особи з призначенням їй покарання, від реального відбування якого вона звільняється і яке замінюється їй іншими заходами. В науковій літературі виділяються й деякі інші форми реалізації кримінальної відповідальності. Так, наприклад, В.К. Грищук виділяє три класичні форми реалізації кримінальної відповідальності: 1) осуд; 2) покарання; 3) судимість. Із них лише осуд може реалізовуватися самостійно. Покарання реалізується не інакше як у поєднанні з осудом і судимістю, а судимість – у поєднанні з покаранням та осудом, якщо він поєднаний із покаранням.

Відповідно до Кримінального кодексу України, до фізичних осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, можуть також застосовуватися примусові заходи медичного чи виховного характеру; примусове лікування; спеціальна конфіскація. А ці заходи кримінально-правового характеру є формами реалізації кримінальної відповідальності? Так, бо підставами їх застосування є вчинення особою кримінального правопорушення, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною КК України. Отже, кримінальна відповідальність є заходом кримінально-правового впливу на фізичну та юридичну особу, яка вчинила кримінальне правопорушення, і процесуально передбачає наявність обвинувального вироку, що набрав чинності. Кримінальній відповідальності властиві осуд, покарання, судимість. 

Література:

1. Кримінальний кодекс України: Науково-практичний коментар / Ю.В. Баулін, В.І. Борисов, С.Б. Гавриш та ін. За заг. ред. В.Т. Маляренка, В.В. – Х.: ТОВ“Одіссей”, 2013. – 1152с.  

2. Баулін Ю. Кримінальна відповідальність: сутність, зміст та правова форма // ВАПНУ. – 2003. - №2 (33) - №3 (34). – С. 626 – 633.

______________________________

Науковий керівник: Голобородько Н.В.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота