ОСОБЛИВОСТІ ДОПИТУ НЕПОВНОЛІТНІХ ЯК УЧАСНИКІВ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ОСОБЛИВОСТІ ДОПИТУ НЕПОВНОЛІТНІХ ЯК УЧАСНИКІВ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

30.01.2025 14:45

[2. Юридичні науки]

Автор: Чиж Анна Василівна, здобувач ступеня вищої освіти магістра, Національна академія внутрішніх справ


В умовах воєнного стану кримінальне провадження, в якому беруть участь неповнолітні, набуває особливого значення. Діти є найбільш вразливою категорією населення, яка страждає від збройних конфліктів. Тому важливо забезпечити їхні права та законні інтереси під час допиту, який може мати значний вплив на їхнє психологічне та емоційне здоров'я. Відповідно до Конвенції права дитини ст.40 “Держави-учасниці визнають право кожної дитини, яка, як вважається, порушила кримінальне законодавство, звинувачується або визнається винною в його порушенні, на таке поводження, що сприяє розвиткові у дитини почуття гідності і значущості, зміцнює в ній повагу до прав людини й основних свобод інших та при якому враховуються вік дитини і бажаність сприяння її реінтеграції та виконання нею корисної ролі в суспільстві”.[2, ст. 40].

Особливості допиту неповнолітніх осіб під час кримінального провадження залежать від їх процесуального статусу. Такими неповнолітніми можуть бути підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, свідок. Згідно із ст. 490 КПК України допит неповнолітнього підозрюваного чи обвинуваченого здійснюється згідно з правилами, передбаченими КПК України, у присутності захисника. [1, ст. 490].

Стиль запису в протоколі має бути простим і зрозумілим для неповнолітніх. При написанні протоколу слід враховувати особливості розвитку так вік неповнолітніх. Під час допитів слід використовувати відео- або аудіозаписи, щоб запобігти повторному або додатковому допиту неповнолітніх.  Також потрібно звернути увагу за зміни в законодавстві звернути увагу на  ч .13 ст.615 КПК Дія положень частини другої статті 484 та частини чотирнадцятої статті 31 цього Кодексу може не застосовуватися в умовах воєнного стану, якщо наявні обставини, що унеможливлюють участь дізнавача, слідчого, судді, спеціально уповноважених на здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх. [1, ст. 615].

З боку науковців ми пропонуємо шляхи удосконалення провадження щодо неповнолітніх в умовах воєнного стану:

1. Підвищення кваліфікації слідчих та інших учасників процесу. Наприклад організація спеціальних тренінгів для слідчих, прокурорів, суддів та адвокатів з питань психології дітей, особливостей допиту неповнолітніх.

2. Створення безпечних та комфортних умов для дітей під час допиту.

Проведення допиту в спеціально обладнаних кімнатах, де дитина почуватиметься комфортно та безпечно. Використання ігрових методів та інших засобів, що сприяють встановленню контакту з дитиною та отриманню достовірної інформації.

3. Забезпечення прав та законних інтересів неповнолітніх.

Роз'яснення дитині її прав та обов'язків у зрозумілій для неї формі. Забезпечення участі законного представника дитини під час допиту та інших слідчих дій. Надання дитині можливості вільно висловлювати свою думку та почуття. Забезпечення конфіденційності інформації про дитину та її участь у кримінальному провадженні.

Список використаних джерел.

1. Кримінальний процесуальний кодекс України. Відомості Верховної Ради України // 4651-VI, (ВВР). 2024. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17/ed20200317.

2. Конвенція про права дитини від 20.11.1989. URL: https: //zakon.rada.gov. ua/laws/show/995_021.

_______________________________________

Науковий керівник: Хабло Оксана Юріївна, професор кафедри, кандидат юридичних наук, доцент, підполковник поліції, Національна академія внутрішніх справ

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота