ПРАВОВІ АСПЕКТИ ЗАЙНЯТОСТІ В ЕПОХУ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ - Наукові конференції

Вас вітає Інтернет конференція!

Вітаємо на нашому сайті

Рік заснування видання - 2014

ПРАВОВІ АСПЕКТИ ЗАЙНЯТОСТІ В ЕПОХУ ЦИФРОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ

16.02.2025 14:36

[2. Юридичні науки]

Автор: Войно-Данчишина Ольга Леонідівна, кандидат юридичних наук, доцент кафедри економіки та права Харківського гуманітарного університету «Народна українська академія»



Сучасні технології, такі як штучний інтелект та автоматизація, кардинально змінюють багато сфер людської життєдіяльності і в тому числі значною мірою впливають на ринок праці. Ці зміни зачіпають не лише економічні та соціальні аспекти, а й правові. Впровадження технологій штучного інтелекту у трудові процеси потребує перегляду існуючих норм трудового законодавства, щоб забезпечити захист прав працівників та зберегти баланс між інтересами роботодавців та працівників. У цій статті розглядаються ключові правові аспекти роботи в умовах диджиталізації, включаючи вплив на трудові відносини, використання штучного інтелекту в управлінні персоналом та гарантії для працівників, професії яких втрачають свою актуальність.

Впровадження нових технологій призводять до значних змін у структурі зайнятості. Багато традиційних професій, особливо у сфері ручної праці, стають не затребуваними через впровадження роботів та автоматизованих систем. Це створює низку правових викликів. Характер праці змінюється. Автоматизація призводить до скорочення робочих місць, що вимагають низької кваліфікації, та збільшення попиту на фахівців у галузі IT, аналізу даних та управління автоматизованими системами. Впровадження цифровізації може призвести до масових звільнень, що потребує розробки правових механізмів соціального захисту та перекваліфікації працівників, які змушені в таких умовах змінювати професію.

Штучний інтелект активно використовується в управлінні персоналом, що включає найм, оцінку продуктивності та звільнення працівників. Однак це створює низку правових та етичних проблем. Алгоритми штучного інтелекту, які використовуються для відбору кандидатів, можуть бути упередженими через некоректні дані або помилки в програмуванні. Це може призвести до дискримінації за віком, статтю або іншими ознаками. Є сенс розробити правові норми, що регулюють використання цих технологій у сфері найму працівників, щоб запобігти дискримінації та забезпечити оптимальну прозорість процесів.

Використання штучного інтелекту для оцінки роботи співробітників може призвести до несправедливих рішень, якщо алгоритми не враховують усіх аспектів праці конкретного працівника. Наприклад, важко оцінювати творчий потенціал, командну роботу тощо. Трудове законодавство має передбачати право працівників на оскарження рішень, ухвалених на основі штучного інтелекту. Якщо штучний інтелект ухвалює рішення про звільнення співробітників, це може порушувати їхні права. Доцільно закріпити норми, які забороняють звільнення без участі людського чинника, щоб забезпечити справедливість та захист прав працівників.

Надзвичайно важливим є передбачення державних гарантій працівникам, професії яких поступово зникають внаслідок впровадження нових технологій та розробки механізмів захисту їх прав. Держава та роботодавці повинні забезпечити можливість навчання для працівників, чиї професії стають не затребуваними, запровадити програми перекваліфікації, які фінансуються за рахунок держави та роботодавців. Працівники, які втратили роботу в цих умовах, повинні отримувати соціальну підтримку, що включає допомогу з безробіття та допомогу у пошуку нової роботи. У трудовому законодавстві слід закріпити норми, що регулюють порядок надання таких гарантій. Працівники можуть у подальшому мати справу з дискримінацією на ринку праці. Тож треба розробити правові механізми, що захищають їхні права та забезпечують рівні можливості для працевлаштування.

Цифровізація праці створює і виклики іншого порядку. Дедалі більше працівників переходять на віддалену роботу. В Україні необхідно ще детальніше врегулювати правові аспекти віддаленої роботи, включаючи питання оплати праці. Використання штучного інтелекту пов'язані з обробкою великих обсягів даних, включаючи персональні дані працівників. Постає питання необхідність захисту персональних даних, щоб запобігти їх незаконному використанню. Впровадження роботів на виробництві вимагає розробки норм, які б регулюювали їх використання. Наприклад, необхідно визначити, хто несе відповідальність у разі аварії, спричиненої роботом: роботодавець або виробник обладнання.

Впровадження штучного інтелекту та автоматизації у сферу зайнятості створює нові виклики для трудового законодавства. Україна має адаптувати свої правові норми до цих змін, щоб забезпечити захист прав працівників та створити баланс між інтересами роботодавців та працівників. Це включає регулювання використання штучного інтелекту в управлінні персоналом, надання гарантій для працівників, чиї професії зникають внаслідок автоматизації та розробки нових норм, що регулюють процес цифровізації праці. Тільки так можна забезпечити справедливість та стабільність трудових відносин в умовах технологічних змін.

Література:

1. Правове забезпечення розвитку технологій цифрової економіки та суспільства : монографія / за ред. О. В. Шаповалової, К. В. Єфремової. – Харків : НДІ прав. забезп. інновац. розвитку НАПрН України, 2023. – 292 с. – Режим доступу: https://ndipzir.org.ua/wp-content/uploads/2024/03/monografiya_pravove_zabezpechennya_rozvitku_tehnologij_czifrovoi_ekonomiki.pdf

2. Анатійчук В. В. Трансформація трудових відносин в умовах цифровізації // Аналітично-порівняльне правознавство. – 2024. – Режим доступу: https://archer.chnu.edu.ua/handle/123456789/10984



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Конференції

Конференції 2025

Конференції 2024

Конференції 2023

Конференції 2022

Конференції 2021

Конференції 2020

Конференції 2019

Конференції 2018

Конференції 2017

Конференції 2016

Конференції 2015

Конференції 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота