РЕГУЛЮВАННЯ УКЛАДЕННЯ ШЛЮБУ, УСКЛАДНЕНОГО ІНОЗЕМНИМ ЕЛЕМЕНТОМ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

РЕГУЛЮВАННЯ УКЛАДЕННЯ ШЛЮБУ, УСКЛАДНЕНОГО ІНОЗЕМНИМ ЕЛЕМЕНТОМ

04.03.2014 00:38

[Section 3. Civil and family law. Civil judicial law. Commercial law. Housing right. Obligation law. International private law. Labour law and public guarantee law]

Author: Данюк Катерина Володимирівна, студентка Інституту післядипломної освіти Київського національного університету ім. Т.Шевченка


У міжнародному сімейному праві в питанні укладання шлюбу, ускладненого іноземним елементом такий іноземний елемент виявляється у двох аспектах: суб’єкт правовідносин і юридичний факт. Так, коли на території однієї держави укладається шлюб між громадянином цієї держави і іноземцем (змішаний шлюб) або між іноземцями, то іноземним елементом виступає суб’єкт правовідносин. Коли шлюб укладається між громадянами однієї держави на території іноземної держави, то іноземним елементом є юридичний факт, і такі відносини теж носитимуть міжнародний характер. До того ж можливе поєднання обох іноземних елементів у випадку, коли за кордоном укладається змішаний шлюб або шлюб між особами, що є іноземцями відносно держави, в якій вирішується питання про визнання такого шлюбу[4,13].

Умови укладання шлюбу в різних державах досить часто можуть не співпадати, внаслідок чого шлюб, укладений з дотриманням усіх вимог в межах певного правопорядку, зовсім не обов’язково буде визнаний у іншому. 

Особи, які в одній країні вважаються подружжям, в іншій країні можуть розглядатися як такі, що спільно проживають поза шлюбом. А це породжує різні правові наслідки. Таке явище виникає через відмінності в колізійному і матеріальному праві, що регулюють питання укладання шлюбу.

Встановлення колізійного регулювання права на укладання шлюбу є предметом ст. 55 Закону України «Про міжнародне приватне право», яка передбачає, що право на шлюб визначається особистим законом (ст. 16 Закону України «Про міжнародне приватне право») кожної з осіб, які подали заяву про укладання шлюбу [2]. За загальним правилом, особистим законом фізичної особи вважається право держави, громадянином якої вона є. У разі укладення шлюбу на території України застосовуються вимоги Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Аналогічним є положення, що стосуються форми та порядку укладення шлюбу між громадянином України та іноземцем. Шлюб між громадянами України, якщо хоча б один з них проживає за межами України, може укладатися в консульській установі або дипломатичному представництві України згідно з правом України. Укладення шлюбу між іноземцями в консульській установі або дипломатичному представництві відповідних держав в Україні регулюється правом акредитуючої держави (ст. 57).

Згідно зі ст. 58 Закону України "Про міжнародне приватне право"  шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, що укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсними в Україні.

Норми про визнання шлюбів є у багатьох міжнародних договорах про правову допомогу в цивільних та/чи сімейних і кримінальних справах. У них зазначається, що у справах про визнання існування шлюбу застосовується законодавство договірної держави, яке застосовувалося для реєстрації шлюбу.

Документи, які повинен підготувати наречений-іноземець: переклад паспорта іноземного громадянина (нотаріально засвідчений) на українську мову; імміграційну картку іноземного громадянина; довідку про його сімейний стан (свідоцтво про розірвання шлюбу або свідоцтво про смерть колишньої дружини); довідку з місця проживання.

Документи, які необхідно підготувати нареченій для заміжжя в іншій країні:  довідку про сімейний стан; свідоцтво про народження; паспорт громадянина України; свідоцтво про розлучення, якщо мав місце попередній шлюб; свідоцтво про смерть чоловіка, якщо ви вдова;  довідку про несудимість;

довідка з місця проживання.

Документи для реєстрації шлюбу повинні бути підготовлені відповідно до вимог країни, в якій планується укладання шлюбу, з апостилем або бути легалізованими для цієї конкретної країни, а також перекладені на іноземну мову з посвідченням перекладу в нотаріуса.

Якщо документи видаються для використання їх на території країн, з якими Україна уклала угоди про надання правової допомоги у цивільних, сімейних і кримінальних справах, проставлення апостилю або проходження легалізації взагалі не потрібне.

Законодавство більшості країн містить норми, що визначають матеріальні і формальні умови укладання шлюбу, а їх дотримання при укладанні шлюбу є обов’язковою умовою для подальшої його дійсності. Матеріальні умови - це умови, що відносяться до шлюбної правоздатності і дієздатності. Це такі умови, з дотриманнях яких пов’язується питання дійсності шлюбу. Матеріальні умови бувають позитивні, тобто власне умови, і негативні — перешкоди. До позитивних умов укладання шлюбу відносять досягнення шлюбного віку і взаємну згоду осіб, що є вираженням їх волі.

Відповідно до  ст. 22 Сімейного кодексу України право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку (шлюбний вік для жінки встановлюється у сімнадцять, а для чоловіка - у вісімнадцять років)  [1]. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу. За заявою особи, яка досягла чотирнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. Слід ураховувати, що Конвенція ООН про згоду на взяття шлюбу, шлюбний вік і реєстрацію шлюбу від 07.11.1962 р. зобов’язує країн-учасниць вживати заходів щодо недопущення так званих «дитячих шлюбів» [3].

Під час реєстрації шлюбу громадян України з іноземцями на території країни їх проживання вимагають такі ж документи, як і для реєстрації шлюбу іноземців на території України.

Шлюб між громадянином України та іноземцем, укладений за межами України, визнається дійсним незалежно від процедури його оформлення. Якщо закон держави, в якій реєструється шлюб, допускає його релігійну форму або визнає дійсним фактичний шлюб, немає підстав для визнання такого шлюбу недійсним і в Україні.




Література:

1. Сімейний кодекс України: Закон України від 10.01.2002 р.

2. Закон України від 23.06.2005 року «Про міжнародне приватне право» // Голос України від 29.07.2005, № 2709-IV – № 138. 

3. Конвенція ООН про згоду на взяття шлюбу, шлюбний вік і реєстрацію шлюбу від 07.11.1962 р.

4.  Розгон О. Укладання шлюбу громадянина України з іноземцем за кордоном. Міжнародне право.-№6 (60) грудень- 2011р. - с. 13



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота