ПОНЯТІЙНО-КАТЕГОРІАЛЬНИЙ АПАРАТ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ПОНЯТІЙНО-КАТЕГОРІАЛЬНИЙ АПАРАТ ТЕОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

20.05.2019 13:48

[Section 1. Theory and history of state and law. Law philosophy. History of political and legal studies]

Author: Панченко О.Г., адвокат, помічник-консультант, Комітет з питань запобігання і протидії корупції, Верховна Рада України


Базуючись на визначеннях науковців-правників [1, 2, 3], можемо резюмувати, що до предмета теорії права та держави входять правові та державні явища, закономірності їхнього походження, розвитку і становлення та об’єктивні соціально-правові закономірності, що встановлюють специфічні властивості, характерологічні риси, критерії держави і права, визначаючи їхній взаємозв’язок і взаємодію, завдання і функції стосовно інших правових і неправових явищ суспільного життя. Предмет теорії права та держави становлять правові та державні відносини, державні і правові явища, категорії і поняття, які дозволяють пізнати найголовніше, зміст, форми держави і права, удосконалюючи їхню службову роль у суспільстві, а також управлінські, регулятивні й охоронні функції держави та використовуючи право з метою реформування соціальних, економічних засад суспільного життя та перетворення суспільно-політичних процесів, орієнтирів і цінностей. Це такі складні правові категорії, як, наприклад, правовідносини і реалізація права, правопорядок і законність, правові системи і форми права і та ін. Понятійно-категоріальний апарат теорії держави і права побудований у філософсько-логічному порядку, поєднаний причинно-наслідковим зв’язком, загальними принципами і закономірностями, утворюючи структурно-логічну конструкцію науково-теоретичних знань про державу і право.

До предмета теорії держави і права входять не лише реально об’єктивовані державно-правові відносини, процеси, явища і категорії, а й абстраговані поняття, які покликані скласти певні уявлення про категоріальність теорії держави і права. Так, наприклад, предмет теорії держави і права охоплює ту частину суспільної свідомості, що пов’язана й опосередковується власне правом. Право, держава, державний апарат, державна влада, чинне законодавство національне та об’єднаних держав, правові відносини існують та вибудовуються за певними уявленнями людей, що безпосередньо пов’язано зі свідомістю, психологією, моральними настанова індивідуума. Зіставлення предмета теорії держави і права з предметами інших суспільно-правових наук дозволяє не лише дати філософсько-правову характеристику, а й продемонструвати динаміку розвитку та життєвого циклу. Перехід і перетворення предмета теорії держави і права свідчить про її безперервний пошук і трактування новітніх філософсько-правових явищ.

Література:

1. Петришин О.В., Погребняк С.П., Смородинський В.С. та ін. Теорiя держави i права: пiдручник. Харків: Право, 2015. 368 с.

2. Пухтецька А.А. Європейський адміністративний простір і принцип верховенства права: монографія. Київ: Юридична думка, 2010. 140 с.

3. Shils E. Tradition. Chicago: The University of Chicago Press, 1983. VIII + 334 p.

4. Луць Л.А. Типологізація сучасних правових систем світу. Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України. Київ: Логос, 2007. Вип. 3. 23 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота