ВЗАЄМОДІЯ БІЗНЕСУ З ОРГАНАМИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ВЗАЄМОДІЯ БІЗНЕСУ З ОРГАНАМИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ

08.12.2021 20:35

[Section 1. Economy, organization and administration of enterprises, branches and complexes]

Author: Полегенько Поліна Максимівна, здобувач вищої освіти першого (бакалаврського) рівня, Національний авіаційний університет


Одним із головних завдань держави є різною мірою і в різних формах контроль виконання своїх зобов’язань перед населенням країни в соціальній сфері. Взаємодія бізнесу і влади відображає інтереси суспільства і є найважливішим чинником сталого розвитку країни. Сучасний етап соціально-економічного розвитку України характеризується недостатньою ефективністю системи зв’язків бізнесу з владою, яка поки що не дає змоги ефективно реалізовувати свої функції суб’єктам взаємодії і негативно позначається на вирішенні економічних проблем суспільства .

Залучення підприємницьких структур до співпраці з державою постійно стикається з серйозними проблемами, які, насамперед, проявляються в: недоліках правової бази, що визначає права та відповідальність сторін; недосконалості форм і методів реалізації партнерських відносин; відсутності конкурентних умов для ефективного співробітництва; нерозвиненості інвестиційного та інноваційного середовищ тощо [1] .

На сьогоднішній день в у зв’язку з економічними частинами угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, велику роль відіграють відповідні реформи які проводяться в Україні, з метою поліпшення економічного розвитку та зміцнення відповідних зв’язків. В першу чергу акцент ставиться на гармонізації регуляторного середовища України з відповідними правилами та нормами Європейського Союзу.

Звідси і випливає модернізація виробництва відповідно до нових правил, що вимагає додаткових інвестицій, не кожен підприємець фінансово здатний на це,  однак навіть не зважаючи на перехідний період в економіці необхідно мати стале підґрунтя для розвитку бізнесу в Україні.

Починаючи з моменту активної інтеграції України до Європейського Союзу, більшість реформаторських зусиль у галузі спрямовується на дерегуляцію системи технічного регулювання, здійснюються кроки у напрямку адаптації українських стандартів до європейських, прийнято та внесено зміни у ряд законів серед яких основним є Закон України «Про стандартизацію».

Відповідно до статті 8 Закону України «Про стандартизацію» суб’єктами стандартизації є:

1) центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері стандартизації;

2) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері стандартизації;

3) національний орган стандартизації;

4) технічні комітети стандартизації;

5) підприємства, установи та організації, що здійснюють стандартизацію [2].

Необхідно взяти до уваги вироблену практику Європейського Союзу, у якому «виробництвом стандартів» займається бізнес, що дозволяє швидше виводити продукцію на ринок. Держава ніколи не встигатиме за розвитком новітніх технологій, постійно буде призводити до певного відставання у виробленні відповідних стандартів, що призведе до втрати опорної позиції  на світовому ринку.

Саме тому, необхідно забезпечити участь у міжнародних та європейських організаціях зі стандартизації та участь технічних комітетів стандартизації національного органу стандартизації України у роботі відповідних технічних комітетів стандартизації цих організацій, задля спроможності реалізації відповідних проектів, які мають на меті покращення економічного становища Україні, утримання позицій на світовому ринку [3].

Вагоме значення відіграє співпраця України із відповідними партнерами - торгівельними партнерами шляхом укладення та реалізації відповідних угод та програм про співпрацю. Необхідність подолання технічних бар’єрів у торгівлі зумовлене укладанням та реалізацією угод у сфері технічного регулювання, стандартизації та метрології між відповідними органами України та органами інших країн.

Нещодавно у Мінекономіки було представлено заключний звіт щодо готовності інфраструктури якості України до укладення Угоди Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of Industrial Products ( далі – АСАА), так званого «промислового безвізу». В свою чергу укладення даної угоди  полегшить торгівлю промисловими товарами та призведе до зростання іміджу продукції made in Ukrainе. За відсутності швидкої перспективи укладання угоди АСАА, гармонізовані процедури та вимоги виявляються надто обтяжливими, особливо для імпортерів [4].

Отже, необхідність взаємодії бізнесу з органами стандартизації на етапі Європейської інтеграції займає  провідне місце в розвитку економічних відносин в країні в цілому. Забезпечення нормативною базою регулювання економічних відносин та проведення відповідних реформ матимуть позитивну динаміку та забезпечуватимуть імперативних характер, що буде проявлятися у певних зобов’язаннях між суб’єктами підприємства та уповноваженими органами. Вагомим і є факт вигідного географічного розташування України, через яку проходять економічні коридори, що ведуть до світового ринку торгівлі. Незважаючи на те що Україна не має достатньо стабільних позицій на світовому ринку послуг, вона має достатньо партнерів, намагається стрімко пристосуватися до євроінтеграційних умов.

Список використаних джерел:

1. Мостепанюк А.В. Економічні механізми співпраці держави та бізнесу за умов ринкових перетворень. Економіка. Управління. Інновації. 2011. № 1(5). URL : http://www.nbuv.gov.ua/ e-journals/eui/2011_1/11mavyrp.pdf (дата звернення: 06.12.2021 р.).

2. Про стандартизацію: Закон України редакція від 05.06.2014 №2408-III URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1315-18#Text (дата звернення: 06.12.2021 р.).

3. В Україні розпочала роботу попередня оціночна місія ЄС щодо укладання Угоди АСАА ("Промисловий безвіз"). URL : https://www.kmu.gov.ua/news/v-ukrayini-rozpochala-robotu-poperednya-ocinochna-misiya-yes-shchodo-ukladannya-ugodi-asaa-promislovij-bezviz (дата звернення: 06.12.2021 р.).

4. Угода АСАА: Інтеграція України ДО ринку промислових товарів ЄС, 2019. URL : https://www.civic-synergy.org.ua/wp-content/uploads/2018/04/Ugoda-ACCA_integratsia-Ukrainy-do-rynku-promyslovykh-tovariv-EU_ua_2019.pdf (дата звернення: 06.12.2021 р.).

________________ 

Науковий керівник: Бондаренко Світлана Анатоліївна, доктор економічних наук, професор кафедри економіки та бізнес-технологій, Національний авіаційний університет



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота