ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ БЛОКЧЕЙН ДЛЯ БЕЗПЕКИ ТА ЦІЛІСНОСТІ ДАНИХ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ПЕРСПЕКТИВИ ВПРОВАДЖЕННЯ БЛОКЧЕЙН ДЛЯ БЕЗПЕКИ ТА ЦІЛІСНОСТІ ДАНИХ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ

20.05.2024 13:56

[1. Economic sciences]

Author: Курненков Олексій Іванович, аспірант кафедри фінансів, Національний університет «Львівська політехніка»



Важливість посилення безпеки даних у фінансових установах, урядових та комерційних організаціях, зокрема в банківських системах, постає однією з головних проблем через зростання числа кібератак, шахрайства та вимог щодо дотримання регулятивних стандартів. Впровадження технології блокчейн може запропонувати нові методи для зміцнення безпеки даних завдяки децентралізації та незмінності.

Глобальні витрати на блокчейн-рішення прискорюються. Уряди та компанії поступово збільшують свої витрати на блокчейн-рішення з 2017 року. Так, у 2017р. витрати на технології блокчейн у світовій економіці складали 0.95 млрд. USD, у 2018р. – 1.5 млрд. USD, у 2019р. – 2.7 млрд. USD, у 2020р. – 4.5 млрд. USD, у 2021р. – 6.6 млрд. USD, у 2022р. – 11.65 млрд. USD. Прогнозований рівень витрат у 2024 році складе 19 млрд. USD [1].




Рисунок 1. Глобальні витрати на блокчейн-рішення, млрд. USD. Джерело [1]

Згідно з дослідженням Blockdata, значна частина провідних світових компаній активно використовує технологію блокчейн. 81% із 100 найбільших публічних компаній за ринковою капіталізацією впровадили блокчейн технологію у своїх діяльностях. Це включає гігантів таких як Microsoft, Amazon, J.P. Morgan, Walmart, Alibaba, PayPal, Samsung та Bank of China, які мають повністю функціонуючі продукти на блокчейні. Інші великі компанії, такі як Alphabet, Pfizer та Bank of America, активно розробляють рішення на базі блокчейну. Компанії як Tesla, Nestle, Nike, і Pepsico запустили пілотні проекти на блокчейні, тоді як 16 компаній все ще перебувають у фазі дослідження [2].




Рисунок 2. Фази впровадження блокчейну світовими лідерами бізнесу. Джерело [2]

За результатами дослідження Deloitte 2021 року, значна частина керівників компаній з усього світу сприймає технологію блокчейн як надзвичайно важливу для своїх галузей, зокрема 

1. Важливість блокчейну: Майже 80% виконавчих директорів вважають блокчейн дуже важливим для їхніх індустрій. Зокрема, 78% респондентів вважають, що блокчейн буде мати значне значення для їхніх галузей у найближчі кілька років.

2. Прийняття блокчейну: 81% опитаних керівників переконані, що блокчейн вже досяг основного рівня прийняття та є широко масштабованим. Більше того, 78% погоджуються, що існує переконливий бізнес-випадок для використання блокчейну.

3. Втрата конкурентних переваг: 73% опитаних вважають, що їхні компанії втратять конкурентну перевагу, якщо не адаптують блокчейн. Це вказує на загальну думку серед керівників про критичну необхідність адаптації до нових технологій.

4. Кібербезпека як перешкода: 71% керівників визнають, що кібербезпека є основною перешкодою для прийняття цифрових активів. Це зростання на 5% порівняно з 2020 роком, коли 66% керівників висловили таку ж думку.

Ці дані підкреслюють загальне сприйняття блокчейну як важливої технології, впровадження якої забезпечує стратегічні переваги організаціям в різних галузях, однак також вказують на існуючі виклики, зокрема у сфері кібербезпеки [3]. До проблем безпеки даних у традиційних банківських системах можна віднести:

1. Кіберзагрози. Збільшення кількості кібератак, таких як фішинг, шкідливе програмне забезпечення, атаки на веб-додатки.

2. Витоки даних. Випадкові та навмисні витоки даних, часто через людські помилки, системні недоліки або внаслідок кібератак.

3. Підробка ідентичності. Шахрайські дії, вчинені з метою використання привласнених або підроблених документів від імені іншої фізичної або юридичної особи.

4. Відповідність нормам. Дотримання регулятивних стандартів, таких як The General Data Protection Regulation (GDPR), Health Insurance Portability and Accountability Act  (HIPAA), Anti-Money Laundering (AML), Know Your Customer (KYC) та ін. вимагає великих витрат та комплексного управління даними.

Використання блокчейн-технологій дозволяє вирішити основні задачі з посилення безпеки даних, зокрема в частині:

незмінності записів - блокчейн забезпечує незмінність записів, що може унеможливити або значно ускладнити несанкціоновані зміни та видалення даних;

прозорості та аудиту -  здатність вести прозорий та постійний аудит транзакцій допомагає стандартизувати та уніфікувати процеси з дотримання регулятивних вимог та підвищити довіру клієнтів;

децентралізації - зменшення залежності від централізованих систем може знизити ризик централізованих атак та забезпечити більш розподілений захист даних.

Розвиток технології розподіленого реєстру (DLT), заснованої на структурі даних блокчейн, відкрив нові підходи до управління ідентичністю, які ставлять під сумнів традиційні методи обробки та надання цифрових ідентичностей. Використовуючи блокчейн, ці нові методи прагнуть збільшити децентралізацію, прозорість та контроль користувачів над транзакціями, що включають інформацію про ідентичність. Ця зміна може трансформувати способи проведення верифікації та управління ідентичністю, роблячи ці процеси безпечнішими та орієнтованими на користувача, забезпечуючи при цьому більший контроль користувачів над їхніми особистими даними [4].

Література:

1. Corva F. Blockchain statistics 2023. Blockchain financing, adoption and processing speeds in detail. Plus, an overview of the two largest blockchains, 2023 | Finder.com, finder.com. URL: https://www.finder.com/cryptocurrency/crypto-research/blockchain-statistics (дата звернення: 10.05.2024)

2. Chapkanovska E. Blockchain Adoption [The LATEST Statistics 2023], 2023 | Spendmenot.com, spendmenot.com. URL: https://spendmenot.com/blog/blockchain-adoption/ (дата звернення: 10.05.2024)

3. Lennert M., Rao A. Deloitte’s 2021 Global Blockchain Survey. A new age of digital assets, 2023 | Deloitte Insights, deloitte.com. URL: https://www2.deloitte.com/content/dam/insights/articles/US144337_Blockchain-survey/DI_Blockchain-survey.pdf (дата звернення: 05.05.2024)

4. Fabien A. P. Petitcolas, Dunphy P. A First Look at Identity Management Schemes on the Blockchain, 2018 | IEEE Security and Privacy Magazine, researchgate.com. URL:  https://www.researchgate.net/publication/322383187_A_First_Look_at_Identity_Management_Schemes_on_the_Blockchain (дата звернення: 08.05.2024)

______________________

Науковий керівник: Побурко Олексій Ярославович, кандидат економічних наук, доцент кафедри фінансів, Національний університет «Львівська політехніка»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота