ТРАНСФОРМАЦІЇ РИНКУ ПРОДОВОЛЬЧИХ ТОВАРІВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ТРАНСФОРМАЦІЇ РИНКУ ПРОДОВОЛЬЧИХ ТОВАРІВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ

24.05.2024 13:35

[1. Economic sciences]

Author: Федоренко Карина Володимирівна, студентка, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»


Зростання значення продовольчої безпеки в умовах глобалізації обумовлює актуальність дослідження світового ринку продовольчих товарів. Такі чинники, як глобалізація економіки, стрімкі зміни у структурі споживання та виробництва товарів і загострення конкуренції між виробниками підкреслюють необхідність вивчення даної теми. Аграрний потенціал України відіграє важливу роль на світовому ринку продовольчих товарів. Однак наразі Україна має численні виклики, зокрема військова агресія РФ, що загострює питання виробництва та збуту агропромислової продукції. 

Світовий ринок продовольчих товарів є ключовою складовою глобальної економіки, яка забезпечує постачання продовольства по всьому світу. Він функціонує на основі попиту та пропозиції продовольчих товарів, включаючи зернові культури, м'ясо, молочні продукти, овочі та фрукти. Глобалізація значно впливає на цей ринок, сприяючи його інтеграції та розвитку.

Сутність світового ринку продовольчих товарів полягає в забезпеченні взаємозв'язку між країнами-експортерами та країнами-імпортерами продовольства. Це дозволяє ефективно розподіляти ресурси, знижувати ризики продовольчої кризи та сприяти стабільному економічному розвитку країн.

Виходячи з даних FAO, найбільше виробництва рослинних культур припадає на Україну та росію (рис.1) [1].




Рисунок 1 - Cвітове виробництво окремих сільгоспкультур та роль в них України та Росії, станом на 2021 рік, % [1].

Як бачимо з рисунку, то найбільшу частку Україна займає у виробництві соняшнику – 30% світового виробництва. Ячменю – 5% світового виробництва, пшениці – 4% світового виробництва.

Далі варто провести аналіз порівняння прибутку українських  компаній з виробництва агропродукції за період 2021 та 2022 рр. (рис. 2).




Рисунок 2 – Прибуток українських  компаній з виробництва агропродукції за період 2021-2022 рр., млрд. дол. США [2].

Як ми бачимо, то на початку 2022 року у порівняні з 2021 роком виручка агрокомпаній України збільшилась. Далі, після початку війни, прибуток різко впав більш ніж у 2 рази, й до кінця 2022 року не сягнув результатів 2021 року.

Війна в Україні суттєво вплинула на всі аспекти економіки країни, включаючи аграрний сектор і експорт продовольчих товарів.  У таблиці 1 зазначено основні проблеми, з якими стикається український експорт наразі.

Таблиця 1

Проблеми українського експорту в умовах війни [3-4]




Війна в Україні суттєво вплинула на експортний потенціал країни, створивши численні виклики для аграрного сектору. Логістичні проблеми, втрата ринків, ризики для інвесторів та валютні коливання негативно впливають на експорт. Водночас, Україна має значний потенціал для зростання експорту продовольчих товарів, завдяки своїм природним ресурсам, технологічним можливостям та міжнародній підтримці. Підвищення якості продукції, інновації, державна підтримка та диверсифікація ринків збуту є ключовими напрямами для подолання викликів.

Література:

1. FAO stat. URL: https://www.fao.org/faostat/en/#data  

2. Національний банк України. Статистика зовнішнього сектору України. URL:   https://bank.gov.ua/ua/statistic/sector-external   

3. Війна за пшеницю: навіщо Кремль провокує світовий голод і як Україна зніматиме морську блокаду. URL: https://www.obozrevatel.com/ukr/vojna-v-ukraine/vijna-za-pshenitsyu-navischo-kreml-provokue-svitovij-golod-i-yak-ukraina-znimatime-morsku-blokadu.htm   

4. Як Україна управляє воєнною економікою. URL: https://www.imf.org/uk/News/Articles/2022/12/20/cf-how-ukraine-is-managing-a-war-economy  

______________________

Науковий керівник: Петренко Катерина Валеріївна, кандидат економічних  наук, доцент кафедри міжнародної економіки, Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота