МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД АРЕШТУ МАЙНА КРАЇНИ-АГРЕСОРА - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД АРЕШТУ МАЙНА КРАЇНИ-АГРЕСОРА

06.11.2024 19:03

[2. Legal sciences]

Author: Андросович Любов Григорівна, науковий співробітник Міжвідомчого науково-дослідного центру проблем боротьби з організованою злочинністю при РНБО України, м. Київ, Україна


Понад два роки триває повномасштабна війна росії проти України. Протягом цього часу росія проти українців вчинила жорстокі кримінальні правопорушення, свідками яких стала і міжнародна спільнота. 

У зв’язку із завданою шкодою західні країни активно вивчають шляхи використання заморожених російських активів на користь України. Слід наголосити, що наполегливішу позицію щодо цього питання займають Сполучені Штати. 24 січня комітет Сенату США з міжнародних відносин (верхня палата Конгресу США) схвалив законопроєкт «Про відновлення економічного процвітання та можливостей українців» (Rebuilding Economic Prosperity and Opportunity for Ukrainians – REPO) [1]. Це рішення стало практичним кроком для створення правового механізму передачі на користь України російських активів за кордоном. Йдеться про приблизно $300 млрд активів російського Центрального банку, заморожених ЄС, США, Японією та Канадою у 2022 році у відповідь на вторгнення рф в Україну (зокрема, у США заморожено російських активів на суму від $5 до 6  млрд) [2]. 

Зокрема, у вказаному законі позначена необхідність створення у співпраці з Україною так званого міжнародного механізму компенсації збитків від дій росії. Для цього в рекомендаціях прописане створення міжнародного реєстру збитків, який служитиме доказовою базою для правового обґрунтування конфіскації російських коштів. І ще одне важливе положення: «Будь-які зусилля Сполучених Штатів щодо конфіскації та перепрофілювання російських суверенних активів мають здійснюватися разом із міжнародними союзниками та партнерами в рамках скоординованих багатосторонніх зусиль». Тут вказуються країни G7, ЄС, Австралія та інші країни, де розміщені російські гроші. Тобто фактично йдеться про створення міжнародного механізму, націленого не лише на російські кошти в американських банках. Далі закон передбачає, що конфісковані суверенні активи РФ могли бути перераховані до так званого Фонду підтримки України, який потім може бути використаний для «надання допомоги Україні з метою відшкодування збитків» від війни. Важливо розуміти, що закон не забезпечує негайного арешту російських активів – навіть тих 2%, які перебувають на території США. Ці активи поки що залишаються замороженими. Крім того, визначені положення не вимагають, а лише надають право президентові США вилучити кошти з російських рахунків.

Необхідно відмітити, що заморожування активів не є ефективним засобом фінансової допомоги України, оскільки може бути призупинено, а майно повернуто власнику. В даному випадку переваги набуває арешт майна країни-агресора. Оскільки арешт є постійним — як тільки майно переходить до іншого власника, шляху назад немає. 

Арешт, управління та конфіскація активів мають свою специфіку та стосуються різних процесів їх застосування. Тому, враховуючи можливе неправильне їх використання, важливо дати визначення деяким загальновживаним термінам.

Актив – це частина власності, предмет або інша річ, яка має внутрішню або зовнішню цінність. Активи країни агресора включають готівку, нерухомість, землю, будівлі, автомобілі, різноманітні ліцензії, твори мистецтва та інше [4, с. 310]. 

Арешт активів країни-агресора передбачає обмеження правомочностей власника активу за рішенням суду, шляхом передачі на зберігання, або до відповідного органу для здійснення заходів з управління ним [4, с. 310].

Конфіскація активів – це юридичний процес, який дозволяє за рішенням суду позбавити (без компенсації для особи) права власності на майно, пов’язане зі злочином. Це може статися в рамках кримінального процесу, цивільного процесу, при наявності позову про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави [4, с. 311].

Конфіскація активів являє собою експропріацію, яка заборонена наявними міжнародними інвестиційними договорами. Масова конфіскація російських активів відрізняється від арешту майна, які здійснюються час від часу, зокрема в Італії та інших країнах, стосовно осіб (наприклад, представників мафії), які отримали ці активи злочинним шляхом. 

В американській асоціації юристів (American Bar Association, ABA)(ААЮ) з цього приводу наголошують, що, наприклад, конституційні гарантії США захищають активи від експропріації без компенсації та без дотримання належної правової процедури. Крім того, у випадку з російськими державними підприємствами відповідно до Конституції США вимагатиметься, щоб власник конфіскованих активів мав можливість постфактум оскаржити конфіскацію в суді [5]. 

Аналізуючи міжнародний досвід арешту майна країни-агресора, лідером з арешту майна російських олігархів сьогодні вважається Італія, компетентні органи якої використовують механізми конфіскації коштів, що існували раніше, зокрема механізм конфіскації майна за рішенням суду в рамках кримінального переслідування порушників санкційного законодавства. 

Арешт майна країни-агресора із метою подальшого їх використання для відновлення зруйнованої економіки як для України, є основною метою. Кожна країна детермінує особливості процесуального порядку накладання арешту на майно країни агресора, процесуальний режим такого арештованого майна та обсяг повноважень посадових осіб, котрі ведуть кримінальний процес.

У зв’язку із складнощами, які долає міжнародна спільнота для того, щоб нарешті вилучити арештоване майно та заморожені російські кошти, підписаний у США закон і положення акту REPO постійно працюють над удосконаленням цього питання. І хоча документ не вирішує більшості проблемних питань разом, він усе ж стає основою для міжнародних домовленостей, а також для закладення правового базису, щоб згодом компенсувати збитки нашій країні за рахунок країни-агресора.

Список літератури:

1. REPO for Ukrainians Act. URL: https://www.congress.gov/bill/118th-congress/house-bill/4175

2. Що означає схвалення сенатом США законопроєкту про конфіскацію російських активів. URL: https://cpd.gov.ua/articles/shho-oznachaye-shvalennya-senatom-ssha-zakonoproyektu-pro-konfiskacziyu-rosijskyh-aktyviv/

3. Довгопол Я. Закон США про конфіскацію активів росії: Якого розвитку чекати далі? URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-world/3861301-zakon-ssa-pro-konfiskaciu-aktiviv-rosii-akogo-rozvitku-cekati-dali.html

4. Шепітько В. Ю. Криміналістика. Енциклопедичний словник (українсько-російський і російсько-український) / В. Ю. Шепітько ; за ред. акад. НАН України В. Я. Тація. X. : Право. 2001. 560 с.

5. The American Bar Association. URL: https://www.americanbar.org/en/

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота