ЗМІСТ ТА ВИДИ ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ЗМІСТ ТА ВИДИ ЗВІТНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

22.11.2024 01:14

[1. Economic sciences]

Author: Чудовець Віталій Васильович, кандидат економічних наук, Луцький національний технічний університет



Звітність як елемент методу бухгалтерського обліку – завершальний етап фінансового, податкового, виробничого та статистичного обліку. Вона призначена для використання як зовнішніми, так і внутрішніми користувачами і є джерелом інформації для прийняття рішень на різних рівнях. В загальному значенні, звітність – це система показників, що характеризують діяльність підприємства за певний період. Сукупність різнопланової, змістовно та хронологічно згрупованої інформації, що міститься у звітності робить її невід’ємною складовою управління будь-яким економічним суб’єктом.

Показники фінансової звітності використовують для аналізу господарської діяльності підприємств з метою прийняття рішень на мікрорівні: власники та керівники підприємств при прийнятті управлінських рішень, інвестори при вкладанні інвестицій, банки та фінансово-кредитні установи при наданні кредитів, державні установи та організації при прийнятті рішення щодо участі в тендерах, особи, відповідальні за ведення бухгалтерського обліку та складання податкової звітності – при розрахунку податку на прибуток та складанні податкової звітності, нарахуванні дивідендів та інше.

Податкові органи використовують податкову звітність для контролю за правильністю та своєчасністю розрахунків за податками, внесками та зборами. 

Статистичні органи на основі даних статистичної звітності групують показники діяльності підприємств різних галузей, формуючи загальнодержавну статистику, визнають макроекономічні показники (валовий національний продукт. валовий внутрішніх продукт, національний дохід та інші), показники, що входять в систему національних рахунків. Це дозволяє аналізувати стан розвитку економіки країни, окремих галузей, стимулювати інвестування в ті чи інші види господарської діяльності, змінювати податкову політику та ін. 

Управлінська звітність використовується управлінським персоналом, керівниками та власниками підприємств для прийняття як короткострокових, так і дострокових управлінських рішень щодо господарської діяльності.

Порядок створення та подання звітності зумовлюють її класифікацію за наступними ознаками:

1) залежно від користувачів – внутрішня (управлінська) та зовнішня (фінансова, податкова та статистична).

Внутрішня (управлінська) звітність складається для передачі керівництву з метою прийняття на її основі управлінських рішень. Обсяг, показники, періодичність та форма надання внутрішньої звітності регламентуються внутрішніми нормативними документами з урахуванням оперативних, тактичних і стратегічних потреб окремого підприємства. Основним завданням при побудові управлінської звітності є врахування реальних інформаційних потреб управління підприємством, уникненням зайвого перенавантаження показниками, раціональне використання праці облікових працівників та ін.

Зовнішня звітність передається органам управління підприємством, податковим, статистичним та іншим користувачам, визначеним законодавством.

Фінансова звітність – це бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства [1]. Методологічне керівництво фінансовою звітністю підприємств здійснює Міністерство фінансів України, щодо звітності бюджетних установ – Державна казначейська служба України, а щодо банків – Національний банк України.

Податкова звітність – це встановлені законодавством уніфіковані декларації, розрахунки та звіти, на основі яких здійснюється нарахування платниками податків податків, внесків та зборів, визначених законодавством України. Регламентування податкової звітності здійснює Державна фіскальна служба України. Форма податкової декларації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику – Державною податковою службою України.

Статистична звітність – це форма звітності державного статистичного спостереження, за якою респонденти подають інформацію органам державної статистики під час збирання державної статистичної звітності у вигляді звіту затвердженого зразка та за підписом посадових осіб, які відповідають за достовірність наданої інформації. Статистична інформація – документована інформація, що дає кількісну характеристику масових явищ та процесів, які відбуваються в економічній, соціальній, культурній та інших сферах життя суспільства [2]. Нормативні документи зі звітності, що використовуються в державній статистиці, приймаються Державною службою статистики України.

2) за часовим фактором – оперативна (переважна це управлінська звітність), періодична (наприклад, декларація з податку на додану вартість), річна (наприклад, баланс (звіт про фінансовий стан), разова.

3) за ступенем узагальнення – первинна, яка подається окремим підприємством, та зведена за даними первинної звітності (корпорація, регіон, міністерство тощо).

4) за обсягом – повна (річна фінансова звітність) та коротка (фінансова звітність малого підприємства).

5) за способом відправки – за належністю, електронна, поштова.

Зміна економічних умов ведення бізнесу, джерел та способів отримання, накопичення та передачі інформації, нормативних вимог та запитів користувачів визначають динамічність та варіативність звітності. За таких умов важливим є подальше дослідження та удосконалення теоретичних, організаційних, методологічних та методичних основ звітності підприємства.

Література:

1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України від 16.07.1999 р. №996-XIV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14#n9 (дата звернення: 15.11.2024 р.).

2. Про державну статистику: Закон України від 17.09.1992 р. №2614-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2614-12#Text (дата звернення: 15.11.2024 р.).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота