ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА: ПОСТАНОВКА НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМИ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ІНФОРМАТИЗАЦІЯ ЦИВІЛЬНОГО СУДОЧИНСТВА: ПОСТАНОВКА НАУКОВОЇ ПРОБЛЕМИ

08.12.2024 14:49

[2. Legal sciences]

Author: Грибченко Сергій Олександрович, аспірант Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України


Протягом усієї багаторічної історії розвитку держави і права триває безперервний процес пошуку оптимальної конструкції судової влади та цивільного судочинства. Поки що створити ідеальну модель правосуддя не вдалося жодній країні світу. І справа тут, мабуть, не тільки в завищених очікуваннях і потребах того чи іншого суспільства, які часто не враховують обмежені фінансові можливості держави, рівень правової свідомості та культури громадян та інші проблеми, від вирішення яких напряму залежить ефективне функціонування судової системи, а якщо дивитися у ширшому контексті – сприйняття цієї влади суспільством і довіра до ухвалюваних судових актів. 

Для досягнення заявлених цілей важливим, на нашу думку, є поступове реформування сфери цивільної юрисдикції для того, щоб забезпечити не лише реальний механізм захисту базових прав і свобод людини, інших цінностей сучасного правопорядку, а й його відповідність суспільним відносинам, стрімке становлення яких сьогодні неминуче відбувається під впливом нових видів людської діяльності та інформаційних технологій. З метою скорочення наявної «дистанції» між законодавцем, практикою та правовою доктриною, реалізації ідей і розробок, що склалися в автора в результаті його багаторічної фахової роботи в галузі інформаційних технологій, розвитку нових аспектів у дослідженні цивільного судочинства – власне бачення напрямів вивчення правових проблем інформатизації правосуддя у цивільних справах.

Передусім, пропонуємо поняття «інформатизація цивільного судочинства» інтерпретувати в широкому контексті, яке містить у собі електронну форму обміну даними (передусім документами по суті справи) між судом та учасниками судового процесу; можливості фіксації інформації, яка має значення для розгляду цивільної справи в електронному вигляді (електронні докази) і правила їх дослідження й оцінки; аудіо- і відеозапис судового засідання або дистанційний режим участі сторін у справі; ведення реєстру судових рішень тощо. Цей перелік ми залишаємо відкритим для впровадження в цивільне судочинство інших цифрових технологій, що сприяють підвищенню результативності судової діяльності.

Перше, на що хотілося б звернути сьогодні увагу. Розвиток інформаційних технологій зумовлює постановку питання про межі їхнього проникнення під час здійснення правосуддя у цивільних справах. Очевидно, що інформаційні технології в найближчому майбутньому повністю не замінять людську діяльність при розгляді та вирішенні цивільних справ. Навіть із бурхливим розвитком штучного інтелекту, який ми спостерігаємо останнім часом, сфера цивільного судочинства, як, утім, і будь-яка інша правосудна діяльність, пов’язана з інтелектуальною діяльністю людини. Ба більше, можна стверджувати, що інтелектуальний аспект такої діяльності залишиться превалюючим з огляду на природу судової влади та цивільного судочинства. Інформатизація цивільного судочинства стосується насамперед форми здійснення процесуальних дій.

По-друге, використання інформаційних технологій є лише засобом досягнення певних цілей – спростити і прискорити процес розгляду і вирішення цивільних справ, знизити судові витрати учасників судового процесу. Інформаційні технології сприяють ефективній організації судової діяльності, зокрема, належному співробітництву учасників судового процесу та суду з численних питань, що виникають під час розгляду та вирішення цивільної справи.  

По-третє, не можна не торкнутися і питання застосування штучного інтелекту в цивільному судочинстві. Напевно, немає особливих проблем для створення такого технологічного продукту, який був би застосовний і затребуваний при підготовці та ухваленні судового рішення. Головне питання при цьому полягає в тому, щоб написане за допомогою цифрових технологій судове рішення мало всі властивості судового рішення. Воно повинно мати таку саму силу, як і судове рішення, підготовлене суддею. 

Нарешті, варто звернути увагу і на такий аспект використання інформаційних технологій. Його можна назвати так – вплив інформаційних технологій на цивільне судочинство. При цьому, звісно, важливо зберегти засади здійснення правосуддя у цивільних справах. У цьому плані, необхідно також аналізувати можливі ризики застосування інформаційних технологій. Це дасть можливість пошуку балансу між усталеними правилами цивільного судочинства та необхідністю їх оновлення у світлі розвитку інформаційних технологій.

Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота