ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ: ОГЛЯД ВІДЧИЗНЯНОЇ ДОКТРИНИ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ: ОГЛЯД ВІДЧИЗНЯНОЇ ДОКТРИНИ

08.12.2024 15:04

[2. Legal sciences]

Author: Зубач Василь Леонідович, аспірант Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України


Не претендуючи на вичерпний аналіз усіх наявних теоретичних напрацювань вітчизняних науковців з досліджуваної проблематики та з огляду на обмеженість обсягу цієї роботи, виділимо лише ті наукові праці, які, на нашу думку, дають змогу осмислити сучасний стан її доктринальної розробленості. 

Кожен наступний етап безперервного розвитку цивільної процесуальної науки привносить із собою дедалі нові ідеї, що лягають в підґрунтя організації судової влади та здійснення правосуддя. Це відбивається на предметі науки цивільного процесуального права, для якої в різний час були актуальними питання позову та позовного провадження, проблематика правовідносин і сутності цивільного процесу, судового рішення та його властивостей, доказування та перегляду судових рішень і низка інших. Сьогодні такі ідеї зумовлені важливістю формування механізму забезпечення прав і свобод людини та громадянина як найвищої цінності в державі, значущістю судових форм захисту та гарантіями реалізації ухвалених судових рішень. Не буде помилковим вважати, що ключову роль у такій постановці проблеми відіграють загальновизнані концепти верховенства права. Для обґрунтування цієї тези звернемося до доктрини цивільного судочинства.

О. В. Дем’янова зазначає, що важливим напрямом розбудови цілісної концепції верховенства права уявляється звернення до з’ясування основних її положень в окремих сферах правового життя. У названому контексті вимагає вирішення проблема диференціації дії верховенства права в приватних та публічних відносинах. На думку, автора, реалізація верховенства права в цивільному судочинстві ґрунтується на узгодженні засад обмеження державної влади (в особі суду) із началами забезпечення рівноваги інтересів суб’єктів приватних відносин [1].   

О. В. Колісник, аналізуючи можливості практичного втілення проголошеного Конституцією України принципу верховенства права у національне судочинство, обґрунтовує, що принцип верховенства права є досить багатогранним поняттям, яке охоплює такі категорії, як якість закону, принцип правової визначеності, судовий контроль за виконавчою гілкою влади, обов’язковість виконання рішень, збалансованість інтересів окремого індивіда з інтересами інших членів суспільства [2].

Наукова праця О. Овчаренко присвячена дослідженню теоретичних і практичних проявів концепту верховенства права у цивільному судочинстві. Автор розкриває окремі змістовні елементи принципу верховенства права у цивільному судочинстві як одного з фундаментальних принципів судочинства, що має універсальний характер, охоплює всі сфери правового регулювання і галузі судочинства. Додатковим фокусом дослідження є інтерпретація практики найвищих судових органів України, яка торкається різноманітних аспектів реалізації принципу верховенства права [3].   

О. Ю. Соп’яненко аналізує передумови формування концепції верховенства права в цивільному судочинстві; стан наукової розробленості проблеми верховенства права в цивільному судочинстві; особливості сутності та праворозуміння верховенства права в цивільному судочинстві; верховенство права в практиці Європейського суду з прав людини та національне цивільне процесуальне законодавство; проблеми імплементації ідеї і сприйняття доктрини верховенства права в цивільному процесуальному законодавстві України; окремі теоретико-прикладні проблеми реалізації ідеї верховенства права в цивільному судочинстві [4].   

О. С. Ткачук і Д. Д. Луспеник зробили висновок, що верховенство права у сфері цивільного судочинства має розглядатися як певний стандарт судового правотлумачення та правозастосування, що має застосовуватися судами при розгляді та вирішенні цивільних справ з метою забезпечення права кожного на справедливий судовий розгляд та підвищення ефективності цивільного судочинства [5].   

Автори видання «Мірило верховенства права (правовладдя) національного рівня: практика України (Rule of law Checklist at national level: case of Ukraine) розглянули питання пріоритетності закону в ієрархії нормативних актів; підстав нормотворчих повноважень органів виконавчої влади та їх межі; розвиненості законодавчих процедур; законності в умовах надзвичайного стану; виконуваності законодавства. Також була звернена увага на проблемах юридичної визначеності: чіткості та передбачуваності законодавства; доступності та стабільності законодавства; дотримання принципу правомірних (легітимних) очікувань при ухваленні законів та інших нормативних актів; умовах забезпечення юридичної визначеності; відповідності юридичної практики законові. Окремо правознавці проаналізували спірні питання доступу до правосуддя, в рамках якого були досліджені конституційні гарантії судівництва, незалежність суду справедливе судочинство, судовий конституційний контроль, виконуваність судових рішень [6].   

В. А. Кройтор зазначає, що досі недостатньо опрацьовані питання узгодження принципів цивільного судочинства з ідеями верховенства права та справедливого суду, а також питання ступеня імплементації вимог до правосуддя, задекларованих на рівні міжнародних нормативно-правових актів, у положеннях національного цивільного процесуального закону [7].   

Г. П. Тимченко та О. В. Дем’янова аналізують процедуру пілотної постанови в практиці Європейського суду з прав людини як фактор розбудови в аспекті реалізації принципу верховенства права [8].  .

В. В. Комаров наголошує, що проблема верховенства права нерозривно пов’язана з проблемою типів праворозуміння. З огляду на це матеріальні та формальні концепції верховенства права відбивають особливості відповідно природно-правового та позитивістського типів праворозуміння, що повинно враховуватися при оцінці тієї чи іншої концепції [9].   

Т. А. Цувіна, визначаючи природу принципу верховенства права як юридичного феномену і загальновизнаної норми міжнародного права jus cogens з урахуванням специфіки сфери цивільного судочинства, надає теоретичну інтерпретацію верховенства права як міжнародного стандарту судового правозастосування, що визначає інституційні, процесуальні й компетенційні вимоги до суду і процесу здійснення правосуддя в цивільних справах. Принцип верховенства права в цивільному судочинстві має досліджуватися в міжнародно-правовому дискурсі захисту прав людини з урахуванням особливостей сфери здійснення правосуддя в цивільних справах, а принципи цивільного судочинства становлять складну ієрархічну систему, що утворюється внаслідок «розгортання» ідеї верховенства права [10].   

Навіть стислий огляд стану наукової розробленості проблеми верховенства права в цивільному судочинстві свідчить про досить значний обсяг роботи, що була проведена вітчизняними дослідниками. Відчутним науковим результатом таких вивчень стало визначення сутності верховенства права як нового правового явища для національної правової системи. Поряд із цим, теоретичний аналіз був спрямований на виявлення основоположних елементів цього принципу, що є особливо актуальним з огляду на вплив прецедентної практики Європейського суду з прав людини на вітчизняне цивільне судочинство. Увагу науковців також було сконцентровано на окремих прикладних аспектах його реалізації під час здійснення правосуддя у цивільних справах. Вищевикладене зумовлює важливість подальших досліджень цієї проблематики, які в сукупності мають привести до формування цілісної концепції реалізації ідей верховенства права в цивільному судочинстві.

Література:

1. Дем’янова О. В. Верховенство права в цивільному судочинстві: змістовні положення в контексті приватних та публічних засад регулювання. Часопис Київського університету права. 2015. № 1. С. 143-147.

2. Колісник О. В. Запровадження принципу верховенства права в національне судочинство. Державне будівництво та місцеве самоврядування. 2011. Вип. 21. С. 84-94.

3. Овчаренко О. Принцип верховенства права у цивільному судочинстві: погляд адвоката. Право України. Випуск 11. 2021. С. 209-233.

4. Соп’яненко О. Ю. Принцип верховенства права у цивільному судочинстві: Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081. Право (галузь знань 08 Право).Суми, 2022. С. 7-8. 

5. Ткачук О., Луспеник Д. Верховенство права – новий «старий» принцип цивільного судочинства: співвідношення із принципом законності. Слово національної школи суддів України. № 3 (20). 2017. С. 53, 54, 55. 

6. Мірило верховенства права (правовладдя) національного рівня: практика України (Rule of law Checklis t at national level: case of Ukraine) / за заг. ред. М. Козюбри, упорядники та автори коментарів: В. Венгер, А. Заєць, Є. Звєрєв, М. Козюбра, Ю. Матвєєва, О. Цельєв; Центр дослідження проблем верховенства права та його втілення в національну практику України Національного університету «Києво-Могилянська академія». Київ, 2020. 144 с.

7. Кройтор В. А. Теоретико-методологічні основи формування та функціонування системи принципів цивільного судочинства: Автореф. дис. … д-ра юрид. наук. Харків, 2021. С. 5. 

8. Тимченко Г. П., Дем’янова О. В. Верховенство права як основа гармонізації цивільного процесуального законодавства із законодавством Європейського Союзу. Гармонізація цивільного та цивільного процесуального законодавства України з законодавством Європейського Союзу. Київ: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2018. С. 252–298.

9. Комаров В. В. Цивільне процесуальне законодавство у динаміці розвитку та практиці Верховного Суду України. Х. : Право, 2012. С. 65-67. 

10. Цувіна Т. А. Принцип верховенства права у цивільному судочинстві: теоретико-прикладне дослідження: Автореф. дис. … д-ра юрид. наук. Харків, 2021. С. 1-10.     



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота