ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАВА НА СПРАВЕДЛИВИЙ СУД У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ОСОБЛИВОСТІ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРАВА НА СПРАВЕДЛИВИЙ СУД У ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

13.01.2025 20:15

[2. Legal sciences]

Author: Майка Максим Борисович, адвокат, кандидат юридичних наук, викладач юридичних дисциплін Галицького фахового коледжу ім. В. Чорновола, м. Тернопіль, Україна; Гойда Мар'яна Петрівна, студентка Галицького фахового коледжу ім. В. Чорновола, здобувач освітнього ступеню «Бакалавр», м. Тернопіль, Україна; Пузяк Христина Володимирівна, юрисконсульт Галицького фахового коледжу ім. В. Чорновола, м. Тернопіль, Україна


Вступ. Право на справедливий суд є одним з основоположних принципів правової держави та демократичного суспільства, оскільки забезпечує можливість кожного громадянина захищати свої права та свободи  під час розгляду справ у незалежному та неупередженому суді, мати рівний доступ до правосуддя, отримувати кваліфіковану правову допомогу, подавати докази та оскаржувати судові рішення. Забезпечення справедливого судового розгляду сприяє підвищенню довіри громадян до судової системи, зміцненню правопорядку та стабільності у суспільстві.

Мета (ціль) роботи. На основі викладеного формуємо мету (ціль) роботи: дослідження особливості реалізації права на справедливий суд у цивільному процесі України.

Матеріали та методи дослідження. При проведенні досліджень використано правові джерела (наукові роботи та дисертаційні дослідження науковців сучасності: Коруц У.,  Гловюк І., Харитонов Є., Харитонова О., Бринцев О., Попович М., Ювчиця О., Овсяннікова О., Пасайлюк І., Бойко О.),  матеріали судової практики. Авторами використано наступні методи: діалектичний, герменевтичний, аналізу та синтезу, дедукції, системного аналізу, правових аксіом, формально-догматичний. 

Результати обговорення. Відповідно до статті 1 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК) завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ [1]. У цивільному процесі реалізація права на справедливий суд характеризується наступними аспектами: доступ до суду, незалежність та безсторонність суду, рівність сторін, змагальність процесу, публічність судового розгляду, забезпечення виконання судового рішення.

Насамперед право на доступ до суду гарантовано ст. 24 Конституції України [2] та ч. 1 ст. 4 ЦПК України. Конституційний суд у рішенні від 12.04.2024 року по справі №9-рп/2012 зазначив, що право на доступ до суду охоплює можливість особи ініціювати судовий розгляд та брати безпосередню участь у судовому процесі і ніхто не може бути обмежений або позбавлений даних прав [5]. 

В умовах воєнного стану та введення обмежень права на пересування громадян учасники судового засідання все частіше подають клопотання про проведення судових засідань у режимі відеоконференції у приміщенні суду за місцем знаходження учасника справи або за допомогою власного обладнання. Також, учасники справи можуть звертатися з процесуальними документами до суду шляхом направлення їх на офіційну електронну адресу суду з обов’язковим скріпленням їх власним електронним цифровим підписом або за допомогою системи «Електронний суд» [6, 9].

Вимога безсторонності призначена для того, щоб мінімізувати вплив особистого, психологічного фактору на результати розгляду справи суддею. Однак, в силу переважно етичного характеру зазначена вимога не може виключити вплив вказаних факторів на здійснення правосуддя. Овсяннікова О. О. зазначила, що безсторонність  як ознака справедливого судового розгляду означає рівне ставлення суду до учасників, вирішення спору як нейтральним і безстороннім фахівцем без надання комусь переваг [3].

У цивільному процесі реалізація права громадян на справедливий суд забезпечується обов’язком суду оцінювати докази надані сторонами по справі за своїм внутрішнім переконанням, яке грунтується на повному, всебічному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні доказів, оцінці  належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також, достатності та взаємного зв’язку доказів у їх сукупності, оцінці доказів як в цілому, так і кожного окремо, мотивуючи відхилення або врахування кожного доказу. Для суду жодні докази не мають заздалегідь встановленої сили. 

Рівність сторін є одним із фундаментальних принципів цивільного процесу, який закріплено у Конституції України та ЦПК України. Даний принцип означає, що кожна сторона цивільної справи має рівні можливості для захисту своїх прав та законних інтересів у суді. Не може бути привілеїв чи обмежень для сторін судового процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками [2]. У справі «Салов проти України» ЄСПЛ дійшов до висновку, що принцип рівності сторін у процесі є одним з елементів більш широкого поняття справедливого судового розгляду, яке включає фундаментальний принцип змагальності процесу [7].

Відповідно до ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, серед іншого, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості [2]. Статтями 12 та 13 ЦПК України встановлено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи та на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У справі «Лазаренко та інші проти України» ЄСПЛ вкотре зазначив, що принципи змагальності та рівності сторін є основоположними компонентами концепції «справедливого судового розгляду» у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції [8].

Таким чином, принцип змагальності спільно з принципом рівності є одними з основних елементів поняття «право на справедливий суд», що гарантоване Конвенцією.

Публічність – один із фундаментальних принципів справедливого судочинства, який гарантує сторонам по справі, що правосуддя здійснюватиметься відкрито, з публічним контролем; слугує одним із засобів підтримання довіри до судів. Принцип публічності сприяє реалізації мети пункту 1 статті 6 Конвенції – справедливому судовому розгляду, забезпечення якого є одним з основоположних принципів демократичного суспільства у значенні Конвенції [4]. Крім того, шляхом захисту учасників процесу від необґрунтованих рішень, публічний характер судового процесу допомагає забезпечити справедливе судочинство та дозволяє суспільству контролювати відправлення правосуддя. 

Виконання судових рішень – це невід’ємна частина судового розгляду, цілісного цивільного судочинства.  Судові рішення, що набрали законної сили, обов’язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню [1]. Принцип обов'язковості судових рішень забезпечує правову визначеність, адже учасники судового процесу впевнені, що їхні права та законні інтереси будуть захищені судом, і гарантує, що всі  спори будуть вирішені справедливо та неупереджено, а остаточне рішення по справі буде виконане.

Також, в Україні функціонують інститути медіації та вирішення спору за участю судді, які потребують подальшого наукового аналізу, оскільки останні можуть бути предметом наукових розробок в частині їх співвідношення із правом на справедливий суд.

Висновок. Отже, реалізація права на справедливий суд у цивільному процесі є фундаментальним елементом правової системи, що забезпечує захист прав та законних інтересів громадян, сприяє утвердженню верховенства права, підвищує довіру до судової системи та гарантує, що всі спори вирішуватимуться неупереджено та справедливо. Справедливість цивільного судочинства забезпечується обов’язком суду здійснювати аналіз всіх доказів, які подані сторонами по справі та доводів сторін,  оцінкою аргументів сторін за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні доказів. Невід’ємними складовими права на справедливий суд у цивільному процесі є: доступ до суду, незалежність та безсторонність суду, рівність сторін, змагальність процесу, публічність судового розгляду, забезпечення виконання судового рішення. Зазначені елементи тісно взаємопов’язані між собою та нероздільні, оскільки лише в сукупності можуть забезпечувати належну реалізацію права учасників цивільного судочинства на справедливий суд. 

Література:

1. Цивільний процесуальний кодекс України. Закон України від 18 березня 2004 року №1618-IV. Дата оновлення: 01.01.2025. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv#top (дата звернення: 06.01.2025).

2. Конституція України. Закон України від 28 червня 1996 року №254к/96-ВР. Дата оновлення: 01.01.2020. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр/conv#top (дата звернення: 06.01.2025).

3. Овсяннікова, О. О. Безсторонність суду як елемент справедливості судової влади: Знання європейського права. 2020. Вип. 2. С. 90-96. URL: http://jes.nuoua.od.ua/archive/2_2020/20.pdf (дата звернення: 06.01.2025).

4. Про захист прав і основоположних свобод людини. Європейська конвенція від 03.09.1953 року № 995_004. Дата оновлення: 01.08.2021. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004#top (дата звернення: 06.01.2025).

5. Рішення конституційного суду від 12.04.2024 року по справі №9-рп/2012. URL: https://ccu.gov.ua/storinka-knygy/4391-dostup-do-sudu (дата звернення: 06.01.2025).

6. Постанова КЦС ВС від 03.05.2022 року по справі №205/5252/19. URL: https://reyestr.court.gov.ua/Review/104282885  (дата звернення: 02.08.2022).

7. Рішення Європейського суду з прав людини по справі «Салов проти України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/980_428#Text (дата звернення 06.01.2025).

8. Рішення Європейського суду з прав людини по справі «Лазаренко та інші проти України». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/974_c40#Text (дата звернення 06.01.2025).

9. Maika M ‘The Implementation of E-justice within the Framework of the Right to a Fair Trial in Ukraine: Problems and Prospects’ 2022 3(15) Access to Justice in Eastern Europe (Scopus; WOS). URL: https://doi.org/10.33327/AJEE-18-5.2-n000320. https://ajee-journal.com/upload/attaches/att_1657101874.pdf   (дата звернення: 06.01.2025).



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота