СПОРИ ПРО ПРАВО ЦИВІЛЬНЕ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ПРАВИЛ ПОЗОВНОГО ПРОВАДЖЕННЯ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

СПОРИ ПРО ПРАВО ЦИВІЛЬНЕ ЯК ОСНОВА ФОРМУВАННЯ ПРАВИЛ ПОЗОВНОГО ПРОВАДЖЕННЯ В ЦИВІЛЬНОМУ ПРОЦЕСІ

13.01.2025 20:20

[2. Legal sciences]

Author: Маммадов Анар Ільяз огли, аспірант, Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України


У правовій державі позов посідає центральне місце серед процесуальних засобів захисту права. Незалежно від сфери застосування, позов залишається ключовим механізмом взаємодії між суб’єктами права і судовою системою. В умовах судових реформ останнього часу, йдеться про подальшу реалізацію концепцій цивільної, адміністративної та господарської юрисдикції, а також визначення видів правових спорів, які підлягають вирішенню в рамках зазначених сфер судової юрисдикції. Це, на нашу думку, актуалізує питання сутності об’єктів позовного захисту. 

Очевидно, що в основі будь-якого спору лежить конфлікт. Конфлікт є сьогодні об’єктивним явищем соціального життя, навіть часом неминучим, в умовах взаємодії різних суб’єктів права, чиї інтереси і потреби не завжди збігаються. В юридичній сфері конфлікт виступає не просто зіткненням інтересів, а стає юридично значущою подією, що дістає своє вираження через спір про право. У цьому сенсі спір про право є однією з юридичних форм прояву конфлікту. Хоча слід зробити застереження, що не будь-який конфлікт стає спором, а тільки той, який набуває юридичного значення. Спір про право – це вже конкретна форма конфлікту, що підлягає вирішенню в юрисдикційному порядку. Незважаючи на існування конфліктів як неминучої складової сучасної правової реальності, що відображає зіткнення інтересів і потреб суб’єктів права, варто визнати, що вони відіграють й позитивну роль у правовій системі, оскільки сприяють виявленню соціальних і економічних факторів, що впливають на судове правозастосування та вдосконаленню матеріального та процесуального законодавства.

Спір про право цивільне є конфліктом між суб’єктами цивільного обороту, який виникає з приводу порушення, невизнання або оспорювання суб’єктивних цивільних прав і законних інтересів сторін і потребує вирішення судом. Відмітимо деякі ключові дискусійні питання, що пов’язані з поняттям і змістом спору про право цивільне.

Перше – це визначення предмета спору про право цивільне. Зазвичай у теорії цивільного процесуального права прийнято виокремлювати широкий і вузький підхід щодо визначення предмета спору про право цивільне. Вузький підхід традиційно зводить спір про право виключно до матеріально-правового конфлікту, який передбачає розбіжності з приводу суб’єктивного права. Широкий підхід, навпаки, передбачає включення в поняття спору про право цивільне будь-яких розбіжностей, які можуть потенційно впливати на суб’єктивне право. У такому контексті встановлення юридично значущих фактів також розглядається як частина спору про право, оскільки такі факти є підставою для виникнення або припинення прав. З нашого погляду, широкий підхід більш повно відображає реальну структуру спору про право цивільне, хоча, певною мірою, він і ускладнює здійснення правосуддя у цивільних справах, оскільки розширює межі судового розгляду та коло необхідних судових доказів.

Крім того, у цивільній процесуальній доктрині свого часу відбувалася дискусія про те, чи завжди наявність спору про право необхідна для звернення до суду. У сучасних умовах склалася низка винятків із загального правила, зокрема, встановлення юридично значущого факту, не пов’язаного з конфліктом сторін, або звернення до суду за підтвердженням права без фактичного конфлікту, які актуалізують питання щодо розширення поняття спору про право цивільне.

Ще один спірний аспект проблематики, що розглядається: інтерпретація спору про право і спору про інтерес. Категорія інтересу заслуговує, на нашу думку, найпильнішої уваги. Інтерес розширює можливості учасників судового процесу. Проте незважаючи на очевидну важливість інтересу, його зміст і правова природа залишаються дискусійними. Разом з тим, вивчення інтересу має суто прикладне значення, що обумовлюється необхідністю аналізу співвідношення приватних і публічних інтересів у цивільному процесі, впливу інтересів сторін на розвиток механізмів судового захисту, альтернативних способів вирішення правових спорів тощо.

Поняття інтересу тісно пов’язане з метою цивільного процесу. Інтерес у цивільному судочинстві є не лише вмотивованою потребою особи у використанні судових механізмів для досягнення певного правового результату. Саме інтерес спонукає учасників судового процесу використовувати належні їм процесуальні права, сприяє оцінці правомірності дій сторін і суду, визначає кінцевий результат судового процесу, на який орієнтовані сторони.

Вважаємо важливим сформулювати основні ознаки спору про право цивільне. Першою ознакою спору про право цивільне є наявність протилежних позицій сторін з будь-якого юридичного питання. Розбіжності можуть стосуватися як матеріальних, так і процесуальних аспектів справи. Відмінність позицій є першоосновою для виникнення судового розгляду. Наступною ознакою цього спору є юридична значимість конфлікту. Спір про право є юридично значущим, якщо він зачіпає захист прав, свобод чи законних інтересів громадян або юридичних осіб. Ще однією ознакою спору про право цивільне можна вважати неврегульованість розбіжностей. Цей спір виникає тоді, коли сторони не можуть вирішити свої розбіжності мирним шляхом, в тому числі, використовуючи альтернативні способи вирішення спорів. Відсутність можливості врегулювання конфлікту без участі суду є істотною умовою для початку ініціації позовного провадження. 

Сформульовані ознаки є підґрунтям для постановки питання щодо спору про право цивільне як системоутворюючого чиннику формування правил позовного провадження. 



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота