ПРОБЛЕМИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ В УКРАЇНІ - Scientific conference

Congratulation from Internet Conference!

Hello

Рік заснування видання - 2014

ПРОБЛЕМИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ В УКРАЇНІ

11.02.2025 18:26

[1. Economic sciences]

Author: Демченко Микола Миколайович, аспірант Українського державного університету науки і технологій Навчально-науковий інститут «Український державний хіміко-технологічний університет»


Розвиток ринкових відносин, зростання рівня життя населення, впровадження сучасних технологій та дефіцит природних ресурсів примушують удосконалювати існуючу систему технічного регулювання в Україні для запобігання виробництва й надходження на ринок небезпечної продукції для життя і здоров’я людини та навколишнього середовища. Однією з основних складових технічного регулювання є стандартизація, що поєднує науку, техніку і виробництво та сприяє забезпеченню єдиної технічної політики в різних галузях народного господарства.

Стандартизація забезпечує відповідність об’єктів своєму призначенню, ефективне виробництво шляхом застосування законодавчих актів, економію ресурсів і збереження навколишнього природного середовища, усунення технічних бар’єрів та міжнародну конкурентоспроможність національної продукції.

Тобто, стандартизація – це діяльність, що полягає в установленні положень для загального та неодноразового використання щодо наявних та потенційних завдань і спрямована на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері [1].

Розрізняють стандартизацію офіційну та фактичну, де фактична має поступовий характер розвитку, а офіційна завершується випуском стандарту, технічних умов або технічного регламенту. Також стандартизація в залежності від масштабів роботи може діяти на різних рівнях: міжнародному, регіональному, національному і міждержавному [2].

У зв’язку з глобалізацією світового господарства та можливістю виходу українського бізнесу на європейський ринок, виникають проблеми, які пов’язані з переходом на створення єдиних європейських стандартів для конкретних видів товарів або процесів, де зазначені євронорми зобов’язують обов’язкове їх виконанні, що свідчить про перехід від гармонізації національних стандартів до гармонізації законодавчих положень.

Тому, головною умовою для досягнення мети стандартизації є вирішення таких проблем:

– розробка, впровадження і застосування нормативно-технічної документації, де державна політика повинна забезпечити участь суб’єктів господарювання у розробці національних стандартів і кодексів усталеної практики та добровільне їх застосування;

– відкритість і прозорість цього процесу;

– впровадження інновацій;

– доступність національних стандартів;

– прийняття міжнародних і національних стандартів як національних; 

– участь в міжнародній стандартизації та дотримання суб’єктами стандартизації Кодексу доброчинної практики відповідно до Угоди Світової організації торгівлі про технічні бар’єри у торгівлі.

Отже, вирішення вищезазначених проблем у сфері стандартизації дозволить встановити положення для загального і неодноразового використання при виконанні будь-яких завдань та спрямована не тільки на досягнення оптимального ступеня впорядкованості в певній сфері діяльності, але й у повсякденному житті суспільства.

Література:

1. Закон України «Про стандартизацію» від 09 червня 2022 р. №1315-VII. Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1315-18#Text

2. Основи технічного регулювання: підручник / Б.В. Білецький, О.Т. Дорошин, Н.В. Притульська та ін. – 2-ге вид. зі змін. та доповн. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т. 2015. – 620 с.



Creative Commons Attribution Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License
допомога Знайшли помилку? Виділіть помилковий текст мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Сonferences

Conference 2025

Conference 2024

Conference 2023

Conference 2022

Conference 2021

Conference 2020

Conference 2019

Conference 2018

Conference 2017

Conference 2016

Conference 2015

Conference 2014

:: LEX-LINE :: Юридична лінія

Міжнародна інтернет-конференція з економіки, інформаційних систем і технологій, психології та педагогіки

Наукові конференції

Економіко-правові дискусії. Спільнота